Trzydniowe uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego i 95. Rocznicy Bitwy Warszawskiej odbyły się w dniach 14-16 sierpnia na Grodzieńszczyźnie. W obchodach wzięli udział działacze Związku Polaków na Białorusi, pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, przedstawiciele Ambasady RP w Mińsku oraz goście z Polski: dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska, dyrektor Biura Zarządu Krajowego tej organizacji Iwona Borowska-Popławska i inni.
Ogółem trzydniowych obchodach, które polegały na nawiedzaniu przez Polaków rozsianych po całej Grodzieńszczyźnie grobów polskich żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej i późniejszych wojen, udział wzięło kilka tysięcy Polaków, mieszkających w obwodzie grodzieńskim. Najliczniejsze, gromadzące około sto osób, spotkania odbyły się przy mogiłach żołnierskich w Grodnie, Szczuczynie, Smorgoniach, Oszmianie i Wołkowysku. Natomiast Msze święte za Ojczyznę i poległych ku Jej chwale w Grodnie, Oszmianie i Rosi, gromadziły jeszcze liczniejsze tłumy rodaków.
Tegoroczny objazd miejsc polskiej pamięci narodowej na Grodzieńszczyźnie nie obył się bez odkryć. Tak oto w miejscowości Pieski (rejon mostowski), po modlitwie przy mogile nieznanego żołnierza z 1920 roku, wizytującą mogiły żołnierskie delegację, na pobliski cmentarz parafialny zaprosiła prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi, kapitan Weronika Sebastianowicz. Na cmentarzu zaprezentowała ona symboliczny grób swojego tragicznie poległego w 1952 roku w obławie NKWD brata ppor. Antoniego Oleszkiewicza ps. „Iwan”, zastępcę komendanta oddziału Obwodu Wołkowysk Armii Krajowej „Reduta”.
Pani Weronika od wielu lat bezskutecznie szuka miejsce wiecznego spoczynku zwłok swojego, poległego w wieku 24 lat, brata. Decyzję o symbolicznym grobie i pomniku dla niego podjęła po tym, jak śp. Antoni Oleszkiewicz zaczął się jawić jej we śnie, prosząc siostrę o sporządzenie dla niego „porządnego garnituru, jak przystało mężczyźnie”. – Po tym, jak postawiłam pomnik, przestał zgłaszać pretensję, tylko przyszedł do mnie we śnie i podziękował, zapewniając, że „teraz wszystko jest w porządku” – opowiadała zgromadzonym przy symbolicznym grobie Antoniego Oleszkiewicza Weronika Sebastianowicz.
Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotoreportażu z trzydniowych uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego na Grodzieńszczyźnie:
Pierwszy dzień
Grodno. Cmentarz Garnizonowy
Cmentarz Pobernardyński
Drugi dzień
Szczuczyn. Kwatera żołnierzy polskich
Lack. Kopiec. Zbiorowa mogiła nieznanych żołnierzy WP
Pilczuki. Pomnik ku czci obrońców Ojczyzny
Feliksowo. Krzyż poległym w Bitwie nad Niemnem
Holszany. Kwatera wojskowa żołnierzy z 1920 roku
Smorgonie. Pomnik żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej
Wojstom. Mogiła Antoniego Strechla, legionisty Wojsk Polskich, zmarłego od ran w 1920 roku
Żodziszki. Zbiorowa mogiła 8 nieznanych żołnierzy WP
Worniany. Kwatera żołnierzy WP 1920r.
Bystrzyca. Mogiła żołnierzy WP
Oszmiana. Kwatera żołnierzy WP
Dzień trzeci
Indura. Grób ppor. Władysława Kowalewskiego poległego w boju pod Indurą 23.VII 1920r
Odelsk. Grób nieznanego żołnierza 1919 r.
Makarowce. Mogiła nieznanego żołnierza WP
Gieniusze. Kwatera żołnierzy WP
Mała Brzostowica. Zbiorowa mogiła nieznanych żołnierzy poległych we wrześniu 1920 r.
Brzostowica Wielka. Pomnik w hołdzie żołnierzom WP z 1920 r.
Wołkowysk. Cmentarz wojskowy
Piaski. Krzyż na grobie nieznanego żołnierza WP
Mosty Lewe. Pomnik ku czci poległych żołnierzy WP
Łunna. Mogiła nieznanych żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1920 r.
Wołpa. Mogiła nieznanych żołnierzy WP
Roś. Modlitwa przy pomniku żołnierzy WP poległych w latach 1919-1920
Dubowce
Znadniemna.pl, zdjęcia: Iness Todryk-Pisalnik, Andrzej Pisalnik i Marek Zaniewski
stanislaw / 17 sierpnia, 2015
Musimy pamiętać i czcić !
/
Andrzej Poterek / 18 sierpnia, 2015
Prosze o kontakt z pelniacym warte mlodym harcerzu na zdjeciu na cmentarzu wojskowym w Wolkowysku.
A. Poterek
[email protected]
/