HomeOświataDzieci z Lidy na koloniach w ośrodku Warzenko

Dzieci z Lidy na koloniach w ośrodku Warzenko

Czterdziestu czterech dzieciaków, uczących się języka polskiego w Szkole Społecznej przy ZPB w Lidzie, w ciągu dwóch tygodni, od 6 do 18 lipca, odpoczywało w ośrodku turystycznym Warzenko w województwie pomorskim.

Obóz został zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej za środki, otrzymane z Senatu RP w ramach wspierania Polaków za granicą.

Odpoczynek polskich dzieci z Lidy na obozie w ośrodku Warzenko miał charakter rekreacyjno-edukacyjny. Razem z małymi Polakami z Białorusi przebywało na obozie 51 dzieciaków z Polski, do obcowania z którymi dzieci z Lidy musiały wykorzystywać znajomość języka polskiego, którego się uczą w ciągu roku szkolnego na zajęciach Szkoły Społecznej, działającej przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Lidzie.

W celu lepszej integracji dzieciaków wszystkie one zostały podzielone na 12 grup po 8 osób, po równo z Polski i z Białorusi.

Każdego dnia dzieci w mieszanych grupach brały udział w zajęciach z języka polskiego, uczestniczyły w zabawach i grach sportowych, spędzały czas przy grach planszowych i innych.

Co jakiś czas na obozie organizowano turnieje, zawody i zabawy, takie jak „Familiada”, „Jaka to melodia” i inne, w których między sobą musiały rywalizować grupy, składające się z małych mieszkańców Białorusi i Polski. Aby osiągnąć dobry wynik dla grupy, dzieciaki z Lidy musiały się skutecznie porozumiewać z rówieśnikami z Polski w języku polskim.

Pobyt w ośrodku Warzenko miał bogaty program zwiedzania. Obozowicze wyjeżdżali na wycieczki po Trójmieście. Byli na koncercie muzyki organowej w Oliwie (Gdańsk), podziwiali uroki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, spacerowali po sopockim molo, a w ciepłą pogodę – kąpali się w morzu.

Do domu polskie dzieci z Lidy wracali pełni pozytywnej energii i motywacji do zgłębiania znajomości języka polskiego w ciągu zbliżającego się roku szkolnego.

Irena Biernacka z Lidy, zdjęcia Facebook.com/CaritasGdansk

No comments

leave a comment