Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Woda podtapia kościół w Nieświeżu. W krypcie świątyni są szczątki ponad 100 Radziwiłłów

Woda podtapia Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu. W podziemiach świątyni znajduje się krypta, w której spoczywa około 100 przedstawicieli rodu Radziwiłłów.

Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu

Trumny kilka lat temu zostały ustawione na dębowych podstawach dlatego nic im nie grozi. Jednak zbierająca się w podziemiach woda źle wpływa na ściany kościoła. Wierni najpierw wodę wynosili wiadrami. Później władze miejskie przekazały kościołowi pompę, która uruchamiana jest co 3 godziny.

Kościół Bożego Ciała w Nieświeżu jest uważany za jeden z pierwszych jezuickich i barokowych kościołów w Rzeczypospolitej. Świątynię ufundował w XVI wieku książę Mikołaj Krzysztof Sierotka. Została wzniesiona według projektu architekta-zakonnika z Włoch Jana Marii Bernardoniego na wzór rzymskiego kościoła Il Gesù. Obok kościoła znajdują się przebudowane budynki dawnego kolegium jezuitów oraz – przed fasadą kościelną – kaplica z 1747 roku. Budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa .

Mińskie media poinformowały, że jutro do Nieświeża mają przyjechać białoruscy specjaliści, którzy będą wyjaśniać przyczynę pojawienia się wody w podziemiach fary.

Znadniemna.pl za IAR, Fot.: niasvizh-kasciol.by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *