Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wystartowała druga edycja „Lalek nad Niemnem”

W niedzielę, 11 maja, w Grodnie odbyło się uroczyste otwarcie II Międzynarodowego Festiwalu Teatralnej Sztuki Lalkarskiej „Lalki nad Niemnem”. O Grand Prix i inne wyróżnienia jury festiwalu powalczy 19 teatrów z ośmiu krajów, w tym Polski.

Polskę na festiwalu w Grodnie reprezentują: Białostocki Teatr Lalek, Teatr Lalki i Aktora z Łomży oraz Teatr „Maska” z Rzeszowa.

Przemarsz z orkiestrą dętą przez centrum Grodna

Przemarsz z orkiestrą dętą przez centrum Grodna

Otwarcie festiwalu poprzedził przemarsz jego uczestników z orkiestrą dętą przez historyczne centrum Grodna.

Uczestnicy festiwalu na ulicach Grodna

Uczestnicy festiwalu na ulicach Grodna

Z uwagi na to, że trupy teatralne przygotowały spektakle zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, oceniać kunszt uczestników konkursu będzie dorosłe i dziecięce jury. Stąd też różnorodność nominacji konkursowych, w których zostanie rozdanych dziewięć nagród: Grand Prix oraz nagrody: jury dziecięcego, dla najlepszego reżysera, najlepszego scenografa, najlepszego zespołu aktorskiego, najlepszą kreację męską i żeńską, najlepszego kompozytora, a także specjalna nagroda jury.

– Chcemy pokazać wszystko, co obecnie najlepsze powstaje w innych teatrach, żeby nasze miasto zobaczyło nie prowincjonalną sztukę, lecz najważniejsze kierunki i nowoczesne formy rozwoju sztuki lalkarskiej – powiedział gazecie „Wieczernij ” dyrektor artystyczny festiwalu Oleg Żiugżda, będący głównym reżyserem goszczącego festiwal, a więc nie uczestniczącego w programie konkursowym, Grodzieńskiego Obwodowego Teatru Lalek.

Jednym z najbardziej oczekiwanych spotkań dla biorących udział w festiwalu lalkarzy z Białorusi, Polski, Litwy, Ukrainy, Serbii, Rosji, Bułgarii i Estonii będzie wykład z elementami warsztatów, przeprowadzony przez wybitnego polskiego specjalistę w dziedzinie sztuki lalkarskiej, autora, pedagoga i doradcy do spraw lalkarskich na świecie Marka Waszkiela.

Reprezentanci teatrów-uczestników festiwalu

Reprezentanci teatrów-uczestników festiwalu

II Międzynarodowy Festiwal Teatralnej Sztuki Lalkarskiej „Lalki nad Niemnem” jest wspierany przez i potrwa do 15 maja , a w jego ramach szczęśliwi posiadacze biletów obejrzą dwadzieścia spektakli.

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *