Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Potężny Marsz Partyzancki w Mińsku

W stolicy Białorusi, Mińsku, odbył się kolejny marsz opozycji. Demonstranci domagali się ustąpienia Aleksandra Łukaszenki. Na ulice wyszło dziesiątki tysięcy osób, nie mniej niż w poprzednich tygodniach. To 71. dzień powyborczych protestów. Dziś protestujący, idąc Prospektem Partyzanckim, wyrażali poparcie dla robotników. Wołali „strajk!”. Manifestacje odbyły się także w innych miastach Białorusi.

Morze ludzi protestuje na Prospekcie Partyzanckim w Mińsku

Podczas poprzednich akcji manifestanci zbierali się na obrzeżach Mińska skąd szli do centrum miasta, żeby tam protestować. Dziś było odwrotnie – zebrali się w okolicach centrum i ruszyli na obrzeża miasta w kierunku dzielnicy przemysłowej, gdzie znajdują się największe zakłady produkcyjne – samochodów ciężarowych, traktorów i podwozi do pojazdów wojskowych.

Demonstranci nieśli historyczne biało-czerwono-białe flagi i skandowali „Niech żyje ” oraz „Wierzymy, możemy, zwyciężymy!”. Przechodząc obok zakładów wzywali robotników do przyłączenia się do protestów, skandując „zabastowka”, czyli „strajk”.

Dzisiejsza demonstracja miała nazwę „Marsz Partyzancki”. Jak tłumaczą organizatorzy – z jednej strony nawiązuje do historii okupacji hitlerowskiej, gdy w lasach na Białorusi było dużo partyzantów. Z drugiej demonstranci poruszają się jedną z ważniejszych ulic miasta Prospektem Partyzanckim.

Niezależny publicysta Uładzimir Hłod w rozmowie z Polskim Radiem zwrocił uwagę, że niedziela jest 71. dniem protestów białoruskiej opozycji, która domaga się odejścia od władzy Łukaszenki.

„Reżim trzeszczy w szwach”

trwają już trzeci miesiąc z rzędu. I to, że w totalitarnym białoruskim systemie są ludzie, którzy w sposób otwarty demonstrują swoją pozycję obywatelską, mówi o tym, że ten system zaczyna trzeszczeć w szwach coraz mocniej i mocniej” – powiedział Uładzimir Hłod.

Pierwsze zatrzymania

Agencja Interfax-Zapad doniosła, że najwięcej osób zatrzymano przy stacji metra Partyzancka. Według agencji w drodze na marsz zatrzymano około 10 osób. Onliner informuje o zatrzymaniu co najmniej trzech uczestników marszu. Według niektórych doniesień agencyjnych użyła broni palnej, strzelając w powietrze, aby zastraszyć protestujących.

W centrum miasta zastosowano wzmocnione środki bezpieczeństwa. Media podają, że w pobliżu administracji prezydenta stoi armatka wodna. Przed rezydencją Łukaszenki rozmieszczono 10 transporterów opancerzonych – relacjonuje Interfax-Zapad, powołując się na świadków. Rezydencja jest otoczona podwójnym kordonem milicjantów i wojskowych. Ponad 10 wojskowych znajduje się przy obelisku -Miasto Bohater.

Czytelnicy informują o zatrzymaniu ośmiu osób podczas pokojowej akcji w Swietłagorsku. Według portalu wśród zatrzymanych jest obrończyni praw człowieka z centrum Wiasna. W Nowogródku na akcję protestu wyszło ok. 50 osób. Pięciu uczestników demonstracji zatrzymano.

Wczoraj w Mińsku odbył się tradycyjny marsz kobiet. Podczas próby zorganizowania demonstracji przez studentów interweniował milicyjny . Według obrońców praw człowieka, zatrzymano około 40 osób , w tym czworo dziennikarzy.

Dzisiaj wieczorem Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” podało, że podczas Marszu Partyzanckiego zatrzymano ponad 100 protestujących, wększośc z nich trafiło w ręce milicji w stolicy Białorusi.

Problemy z dostępem do Internetu

W Mińsku w niedzielę występują problemy z łącznością przez mobilny Internet.

Tut.by podaje, że problemy z łącznością zaczęły się przed godz. 14, na którą to zaplanowano początek marszu. Operator MTS przekazał, że w ramach działań organów władzy „w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego dziś w Mińsku został ograniczony dostęp do sieci Internet”. Z kolei operator A1 zaznaczył, że w niedzielę w Mińsku na polecenie władz państwowych zmniejszono przepustowość internetu mobilnego.

Tut.by przypomina, że podobne problemy z dostępem do sieci były też na poprzednich niedzielnych akcjach protestu w sierpniu i wrześniu.

 Znadniemna.pl za polskieradio.pl/PAP/IAR, zdjęcia TUT.BY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *