Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Odszedł do lepszego świata wybitny grodzieński artysta-malarz Wasyl Martyńczuk

Z ogromnym żalem i smutkiem powiadamiamy o niepowetowanej stracie dla środowiska polskich malarzy na i całej polskiej społeczności – śmierci Wasyla Martyńczuka. Poinformował o tym syn artysty . miał 61 lat.

Śp. Wasyl Martyńczuk w ostatnich tygodniach walczył z przebiegającym w ciężkiej formie zakażeniem wirusem Covid-19. Artysta, niestety, miał także chroniczne choroby, co spowodowało w jego organizmie ciężkie powikłania, wywołane wirusem, a w konsekwencji – śmierć.

Śp. Wasyl Martyńczuk był jednym z najbardziej cenionych i utalentowanych malarzy grodzieńskich. Przez wiele lat działał w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi. Zawsze uśmiechnięty i uczynny, chętnie pomagał młodszym kolegom w poznawaniu tajników warsztatu malarza. Brał aktywny udział w życiu Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB, uczestnicząc w plenerach, wystawach zbiorowych i wystawiając swoje dzieła na wystawach indywidualnych, które uważały za honor gościć najbardziej prestiżowe galerie nie tylko Grodna. W swojej długiej i ciekawej karierze artystycznej śp. Wasyl Martyńczuk oprócz Białorusi i Polski miał indywidualne wystawy w różnych krajach globu, m.in. w Japonii, Francji, Niemczech, w Rosji, na Ukrainie, na Litwie.

Jego prace cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród miłośników sztuki. Wiele z nich znajduje się w kolekcjach prywatnych koneserów sztuki krajów Europy i reszty świata.

 

Chyba nie było takiej techniki plastycznej, której by nie opanował Mistrz Wasyl Martynczuk. Potrafił genialnie malować we wszystkich technikach malarskich na płótnie, na powierzchniach ceramicznych, układał złożone i przepiękne mozaiki, rzeźbił posągi, jakby przeniesione z bajecznej krainy.

Jednym z największych wyzwań w karierze plastycznej Wasyla Martyńczuka było wykonanie posągu św. Jana Pawła II. Uroczyste odsłonięcie podobizny świętego odbyło się 27 kwietnia 2014 roku, tuż po kanonizacji Papieża-Polaka w katedrze grodzieńskiej.

Posąg św. Jana Pawła II autorstwa Wasyla Martyńczuka, fot.: vgr.by

«Dużo rzeźbiłem, ale w ostatnich czasach poważnych prac rzeźbiarskich nie robiłem. Kiedy zwrócono się do mnie z propozycją wykonania rzeźby Papieża, chciałem odmówić – jednak nie powiedziałem stanowczego «nie», chociaż miałem duże wątpliwości. Zdawałem sobie sprawę z tego, jakie to niełatwe zadanie. Zbyt duża odpowiedzialność rzeźbić tak wielką postać, którą podziwia cały świat, osobowość tak wysoce uduchowioną. Miałem wewnętrzną walkę, czy się podjąć tego wyzwania» – opowiadał o tej swojej pracy artysta naszej redakcyjnej koleżance Irenie Waluś (artykuł Ireny Waluś o Wasylu Martyńczuku i jego pracach przeczytasz TUTAJ).

Ostatecznie do podjęcia się wyzwania i wykonania rzeźby św. Jana Pawła II przekonał Wasyla Martyńczuka proboszcz grodzieńskiej katedry . Dzięki temu już od kilku lat posąg św. Jana Pawła dłuta Wasyla Martyńczuka podziwiają licznie gromadzący się w katedrze wierni oraz tysiące turystów, odwiedzających z wycieczkami gród nad Niemnem.

Odejście do lepszego świata wybitnego wszechstronnie uzdolnionego artysty, osierociło nie tylko polskie środowisko artystyczne Grodna. Każdy, kto miał zaszczyt i szczęście poznać osobiście śp. Wasyla Martyńczuka na wieść o Jego odejściu odczuje ból i gorycz…

 Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

 Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *