HomeStandard Blog Whole Post

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy poinformowało, że w ramach złożonego fake newsa publikowano fake newsy, rzekomo powiązane z litewską dyplomacją. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą już na Litwie odpowiednie służby. Hakerzy, którzy zaatakowali konto na Twitterze Tomasza Sakiewicza, stronę „Poland Daily” oraz portal Związku Polaków na Białorusi Znadniemna.pl, zablokowali także szefowi „GP” dostęp do tweetdecka – aplikacji do zarządzania Twitterem. Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl – atak na powiązany z Telewizją Republiką serwis „Poland Daily” został dokonany z Rygi, stolicy Łotwy.

Rasa Jakilaitiene, rzeczniczka litewskiego ministra spraw zagranicznych, powiedziała, że fałszywa wiadomość została umieszczona na polskiej stronie internetowej.

Fałszywe wiadomości pojawiły się na Polanddaily.com. W zamieszczonym tam artykule znalazła się uwaga ministra Linkeviciusa, w której twierdził, że na Białoruś trzeba wysłać siły pokojowe – powiedziała rzeczniczka.

Rzeczniczka litwewskiego MSZ zwróciła uwagę, że dla podniesienia wiarygodności fake newsa w artykule pojawiała się także wzmianka na temat polskiego ministra spraw zagranicznych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy wydało oświadczenie zaprzeczające fałszywym informacjom. Potwierdzono, że odpowiednie służby wszczęły już w tej sprawie dochodzenie.

Jest wysoce prawdopodobne, że trwa cyberatak informacyjny, który jest obecnie badany przez władze litewskie – czytamy w komunikacie.

Redaktor naczelny „Gazety Polskiej” stracił dostęp do konta (zmieniono hasło), na którym wstawiono odnośnik do artykułu zamieszczonego na portalu Znadniemna.pl, który prowadzi Związek Polaków na Białorusi. Ów artykuł to także cyberprowokacja. Dowiadujemy się z niego, że „Polska i Litwa wzywają NATO do wysłania wojsk na Białoruś”.

Podrobiony artykuł na portalu „Poland Daily” nosił tytuł „Polska i Litwa naciskają na wysłanie wojsk na Białoruś”. Napisany był w języku angielskim i podobnie jak publikacja wrzucona na Znadniemna.pl, dezinformował o rzekomych naciskach Polski, Litwy i Stanów Zjednoczonych na NATO. W tekście pojawiły się też nazwiska ministra spraw zagranicznych Polski Zbigniewa Rau oraz Swiatłany Cichanouskiej. Na zdjęciu głównym umieszczono szefa litewskiej dyplomacji Linasa Linkevičiusa.

To nie pierwszy rosyjski atak na media związane ze „Strefą Wolnego Słowa”. Przypomnijmy: w maju 2020 r. portal Niezalezna.pl dwukrotnie padł ofiarą rosyjskich hakerów, którzy zmieniali treść naszych publikacji.

Na naszą stronę (a także na portale Telewizji Republika, Radia Szczecin, olsztyn24.pl oraz stronę gminy Orzysz, gdzie znajduje się garnizon) wstawiono artykuł pt. Amerykanie „chwalą” pobyt w Drawsku. „Jedyne czym mogą strzelić to gumki od majtek”

Gdy opublikowaliśmy informację o tym ataku, Rosjanie dokonali kolejnego włamania, zmieniając ją na „newsa”, że Niezalezna.pl przyznaje się do autorstwa wcześniejszego artykułu.

To nie koniec działań Moskwy przeciwko naszym mediom. Pod koniec maja na anglojęzycznym prorosyjskim portalu „The Duran” ukazał się „wywiad”, przeprowadzony rzekomo przez Katarzynę Gójską dla „Gazety Polskiej”. Rozmówcą wicenaczelnej tygodnika miał być amerykański generał broni Christopher G. Cavoli, dowódca sił amerykańskich w Europie. Nie trzeba chyba dodawać, że rozmowa, w której Cavoli twierdzi, że Polska i kraje bałtyckie są fatalnie zorganizowane pod względem militarnym, została w całości wymyślona.

Znadniemna.pl za niezalezna.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy poinformowało, że w ramach złożonego fake newsa publikowano fake newsy, rzekomo powiązane z litewską dyplomacją. Dochodzenie w tej sprawie prowadzą już na Litwie odpowiednie służby. Hakerzy, którzy zaatakowali konto na Twitterze Tomasza Sakiewicza, stronę „Poland Daily” oraz portal Związku Polaków na

„Poza wymiar sztuki” – wystawa dzieł śp. Wasyla Martyńczuka w Białymstoku (VIDEO)

W białostockim Domu Kultury „Śródmieście” od 22 grudnia trwa wystawa pt. „Poza wymiar sztuki” autorstwa jednego z najbardziej cenionych malarzy z Grodna, byłego działacza Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, śp. Wasyla Martyńczuka.

Śp. Wasyl Martyńczuk

Białostocczanie mogą podziwiać dzieła Mistrza do dnia 30 stycznia. Jest jednak dobra wiadomość także dla miłośników sztuki i twórczości śp. Wasyla Martyńczuka, którzy nie mają możliwości odwiedzenia Domu Kultury „Śródmieście” w Białymstoku.  Organizatorzy wystawy „Poza wymiar sztuki” –  dyrektor Domu Kultury „Śródmieście” Wojciech Bokłago  oraz prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska – nagrali film z wernisażu wystawy, który chętnie udostępniamy:

 Znadniemna.pl na podstawie dksrodmiescie.pl i facebook.com

„Poza wymiar sztuki” – wystawa dzieł śp. Wasyla Martyńczuka w Białymstoku (VIDEO) W białostockim Domu Kultury „Śródmieście” od 22 grudnia trwa wystawa pt. „Poza wymiar sztuki” autorstwa jednego z najbardziej cenionych malarzy z Grodna, byłego działacza Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, śp. Wasyla

W ramach projektu „Zaginione granice. Śladami II Rzeczypospolitej” realizowanego przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we współpracy z Tomaszem Grzywaczewskim – podróżnikiem, reporterem zaangażowanym w opisywanie losów ludzi i społeczeństw mieszkających na Wschodzie – powstała strona internetowa www.borders2rp.com!

Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach projektu „Dyplomacja publiczna 2020 – nowy wymiar”.

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z Tomaszem i Kają Grzywaczewskimi, którzy na stronie internetowej: w podcastach, poprzez zdjęcia i tekst opowiadają o podróży wzdłuż dawnych granic przedwojennej Polski, spotkanych ludziach i miejscach.

Z fascynacji i podróży Tomasza i Kai, 80 lat po rozpadzie granicy II RP powstała książka i strona internetowa będąca szczególną galerią miejsc i postaci, których podróżnicy spotkali na swojej drodze. Strona dostępna jest w czterech językach: angielskim, białoruskim, ukraińskim i rosyjskim. Jest swoistym uzupełnieniem książki Tomasza Grzywaczewskiego, która ukazała się drukiem w języku polskim w 2020 roku, pod tytułem „Wymazana granica. Śladami II Rzeczypospolitej”. Rozwija wątek dawnych polskich granic sprzed 1939 roku, pokazując tematykę z perspektywy fotografii oraz podcastów, w których autorzy – Tomasz i Kaja Grzywaczewscy snują narrację o wędrówce i poczynionych obserwacjach i odkryciach historycznych. Strona oparta została na interaktywnej mapie, przenoszącej odbiorcę w miejsca, które stały się wyrazistymi punktami podróży, jaką odbyli autorzy zdjęć i tekstów, by pokazać, jak zmieniła się granica Polski i co zostało z przedwojennej granicy RP tak w fizycznym wymiarze, jak i pamięci mieszkańców dawnych regionów nadgranicznych. W rezultacie na stronie pojawia się niezwykła opowieść o ludziach i miejscach, opowiadających przedwojenną historię Polski. Jest to także studium człowieka pogranicza, które pokazuje jego mentalność, jego sposób trwania we współczesności, w której zabrakło już polskiego kontekstu, ale pozostała pamięć o Polsce, polskiej kulturze opartej na wieloetniczności.

Na opowiadaną historię składają się zdjęcia Tomasza i Kai Grzywaczewskich, 12 podcastów będących swoistym przewodnikiem po miejscach oraz teksty, w których głos oddaje się ludziom zamieszkującym dawne tereny pograniczne. Dwa podcasty zostały poświęcone polskim śladom na dzisiejszej Białorusi.

„Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2020 – nowy wymiar”.

Znadniemna.pl na podstawie borders2rp.com

W ramach projektu "Zaginione granice. Śladami II Rzeczypospolitej" realizowanego przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we współpracy z Tomaszem Grzywaczewskim – podróżnikiem, reporterem zaangażowanym w opisywanie losów ludzi i społeczeństw mieszkających na Wschodzie – powstała strona internetowa www.borders2rp.com! Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Pierwsza w tym roku uroczystość – spotkanie noworoczne – odbyła się 17 stycznia w Polskiej Szkole Społecznej im. Orła Białego w Borysowie. Wydarzenie stało się okazją do podsumowania przedświątecznych i świątecznych konkursów szkolnych, które odbywały się pod wspólnym hasłem „Cud Bożego Narodzenia”.

W konkursie najładniejszych ozdób choinkowych laureatami zostały uczennice szkoły: Jana Hrybkouskaya (Grzybkowska), Sierafima Twiordaja, Alina Pyżyk, Liza Łukaszewicz, Agata Doroszkiewicz, Małgorzata Siniatkina, Maria Filimonienko, Ewa Doroszkiewicz, Sofia Mikłaszewicz, Warwara Kaduszko, Daria Drozd oraz Diana Trapucen.

Wyłoniono także najlepszych znawców z zakresu historii i tradycji polskich zwyczajów świątecznych. Zostali nimi: Alina Pyżyk, Arseni Romanowski i Julia Dudko.

Spotkanie świąteczne stało się także okazją do podsumowania konkursu recytatorskiego pt. „Boże Narodzenie w poezji”.

Do zmagań krasomówczych przystąpiło czternastu uczniów szkoły. Ze względu na sytuację epidemiczną i związane z nią ograniczenia sanitarne konkursowicze zarejestrowali swoje wystąpienia w formacie wideo i przesłali do jurorów drogą elektroniczną.

Jury w składzie: Ałła Nicijewska (przewodnicząca), Ilona Pietrenko oraz Nadzieja Chudziakowa, wyłoniło zwycięzców i laureatów konkursu recytatorskiego, a podczas spotkania noworocznego ogłosiło ich imiona i nazwiska.

Dyplomy za udział w konkursie otrzymały Sonia Mikłaszewicz i Daria Drozd.

Laureatami w młodszej kategorii konkursowej (uczniowie klas od 1 do 5) zostali: I miejsce – Mark Mikłaszewicz; II miejsce Laura Mikłaszewicz; III miejsce – Jana Hrybkouskaya (Grzybkowska).

W nieco starszej kategorii (uczniowie klas od do 8) pierwsze trzy miejsca przyznano: I miejsce – Władysławowi Mikłaszewiczowi; II miejsce – Arseniemu Romanowskiemu; III miejsce – Bożenie Mikłaszewicz.

W klasach starszych (od 9 do 11) trójka laureatów wygląda tak: I miejsce – Julia Dudko; II miejsce – Diana Trapucen; III miejsce – Alina Pyżyk.

Na wyróżnienia w konkursie recytatorskim zdaniem jurorów zasłużyły Katarzyna Masłowska i Alisa Kajukowa.

Każdy uczestnik konkursu recytatorskiego „Boże Narodzenie w poezji” otrzymał nagrody, ufundowane przez organizatorów konkursu, a wszyscy biorący udział w spotkaniu uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej im. Orła Białego otrzymali piękne prezenty, przekazane przez kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku Pana Piotra Apostolidisa.

Znadniemna.pl za facebook.com 

Pierwsza w tym roku uroczystość – spotkanie noworoczne - odbyła się 17 stycznia w Polskiej Szkole Społecznej im. Orła Białego w Borysowie. Wydarzenie stało się okazją do podsumowania przedświątecznych i świątecznych konkursów szkolnych, które odbywały się pod wspólnym hasłem „Cud Bożego Narodzenia”. W konkursie najładniejszych ozdób

Kilkudniowy objazd miejsc pamięci narodowej, przypominających o największym polskim zrywie niepodległościowym w XIX stuleciu – Powstaniu Styczniowym, rozpoczęli 17 stycznia, w ramach obchodów 158. rocznicy wybuchu powstania, działacze Brzeskiego Obwodowego Oddziału Związku Polaków na Białorusi.

Uczestnicy obchodów 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przy grobie  Powstanki Heleny Skirmunt na cmentarzu katolickim w Pińsku

W pierwszym dniu obchodów delegacja ZPB z Brześcia na czele z prezes Brzeskiego Obwodowego Oddziału Związku Polaków na Białorusi Aliną Jaroszewicz przybyła na cmentarz katolicki w Pińsku, na którym gromadzili się w tym dniu także członkowie miejscowego oddziału ZPB na czele z prezes Krystyną Murawiejko. Na cmentarzu w Pińsku Polacy z Pińska i Brześcia modlili się przy grobie Powstanki Styczniowej, znanej malarki, rzeźbiarki i konserwatorki zabytków Heleny Skirmunt.

Helena Skirmunt urodziła się w 1827 roku w Kołodnem koło Pińska. Była córką Aleksandra Skirmuntta i Hortensji z Ordów, siostrzenicy Napoleona Ordy. Zaprojektowała architektoniczny ołtarz dla kościoła w Ochowie koło Pińska, przeprowadziła restaurację obrazów i szat liturgicznych w kościele w Pińsku. Podczas Powstania Styczniowego została aresztowana i zesłana do Tambowa. Po kilku latach odzyskała wolność, ale z zakazem osiedlenia się na Litwie. Zamieszkała w Bałakławie na Krymie. Jej prace były wystawiane w prestiżowej warszawskiej galerii Zachęta i w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zmarła na kuracji w południowej Francji w Amelie-les-Bains 1 lutego 1874 roku.

Na cmentarzu katolickim w Pińsku znajduje się kilkanaście nagrobków rodziny Skirmunttów herbu Dąb Pod Mitrą, znajdujących tu miejsce spoczynku od połowy XIX wieku. Na ziemi pińskiej było największe gniazdo tego rodu, tu znajdowały się ich majątki, liczące nawet po dziesięć tysięcy hektarów.

Z Pińska delegacja ZPB udała się do leżącej 22 kilometry od miasta wsi Szołomicze, wsi otoczonej bagnami i lasami, na którą po Powstaniu Styczniowym władze carskie nałożyły kontrybucję – 25 rubli złotem. Szołomicze były gniazdem rodzinnym szlacheckiego rodu Szołomickich herbu Hippocentaurus. Szołomiccy wspólnie z mieszkańcami rodzinnej wsi brali czynny udział w polskim zrywie niepodległościowym. Potomkowie mieszkańców Szołomicz, walczących w Powstaniu Styczniowym, w liczbie 16 osób, w 2020 roku ufundowali, a w sierpniu tegoż roku i postawili w Szołomiczach replikę przedwojennego, zniszczonego po II wojnie światowej pomnika, upamiętniającego ich bohaterskich przodków.

– Wieś Szołomicze. Lilia Murawiejko, nauczycielka języka polskiego w Pińsku i prezes Brzeskiego Oddziału Obwodowego ZPB Alina Jaroszewicz przy nowym pomniku Powstańców 1863 roku

Odsłonięcie pomnika Powstańców w Szołomiczach – 1933 rok.

W obwodzie brzeskim zachowało się 30 miejsc pamięci, związanych z Powstaniem Styczniowym. Jedenaście z nich zostało już odnowionych i wyremontowanych przez Brzeski Oddział Obwodowy ZPB.

W nowej wersji pomnika Powstańców Styczniowych w Szołomiczach jego fundatorzy postanowili wykonać inskrypcję w dwóch językach – polskim i białoruskim

– Ustawiono nowe krzyże na zbiorowych mogiłach Powstańców w miejscowościach Bokinicze (rejon piński) i Woronie (rejon stoliński), replikę tablicy inskrypcyjnej na pomniku na grobie Antoniego Szołomickiego w Brodczy, uporządkowano kaplicę Rdułtowskich w rejonie baranowickim, groby Adolfa Hlebowicza i Kajetana Oladowskiego w Prużanie, wykonano replikę płyty nagrobnej Antoniego Kaliszka w Szczytnikach Małych w rejonie brzeskim, nagrobka Józefa Ostrowskiego na cmentarzu w Prużanie, przeprowadzono bardzo kosztowną renowację grobowców Jana i Stefanii Żuków w Popinie Nowej (rejon drohiczyński), Jana Mitraszewskiego i Stefana Malinowskiego w Kobryniu. W tym tygodniu, w rocznicę Powstania Styczniowego, w miejscach pamięci o Powstańcach zapłoną znicze – opowiada Eugeniusz Lickiewicz, kierujący działalnością członków ZPB w obwodzie brzeskim w zakresie opieki nad miejscami polskiej pamięci narodowej.

Anna Jurkowska z Pińska i Szołomicz

Kilkudniowy objazd miejsc pamięci narodowej, przypominających o największym polskim zrywie niepodległościowym w XIX stuleciu – Powstaniu Styczniowym, rozpoczęli 17 stycznia, w ramach obchodów 158. rocznicy wybuchu powstania, działacze Brzeskiego Obwodowego Oddziału Związku Polaków na Białorusi. [caption id="attachment_51292" align="alignnone" width="500"] Uczestnicy obchodów 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Na Białorusi trwa fala aresztowań społecznych aktywistów, którzy brali udział w jesiennych protestach przeciwko fałszowaniu wyników wyborów prezydenckich i przemocy, stosowanej przez białoruską milicję wobec obywateli, pokojowo manifestujących opozycyjne poglądy. 

Dzisiaj pod moloch represyjny dyktatorskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki trafiła działaczka Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie, członkini Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, córka prezes Oddziału ZPB w Lidzie Ireny Biernackiej, ceniona w swoim mieście ginekolog położnik Anna Kosko.

O zatrzymaniu lekarki poinformowała na facebooku jej siostra Weronika Piuta. Według niej Annie Kosko na początku nie podano przyczyny zatrzymania. Dopiero później wyjaśniło się, że w jej mieszkaniu zarządzono rewizję, w ramach której funkcjonariusze zabrali należący do lekarki sprzęt komputerowy.

Weronika Piuta przypuszcza, że prześladowanie jej siostry oraz innych aktywistów w Lidzie wiąże się z niedawnym incydentem na torach kolejowych, które nieznani sprawcy zablokowali betonowym slupem.

W związku ze zdarzeniem Komitet Śledczy Białorusi wszczął sprawę karną i rozpoczął poszukiwania sprawców incydentu na torach.

Białoruska praktyka prowadzenia podobnych śledztw jest taka, że są one wykorzystywane, jako pretekst do prześladowania aktywistów opozycji.

We wrześniu zeszłego roku Anna Kosko stanęła przed sądem za udział w pokojowych protestach przeciwko milicyjnej przemocy. Na podstawie sfingowanego milicyjnego protokołu sąd ukarał lekarkę grzywną.

Anna Kosko jest matką dwojga nieletnich dzieci.

Znadniemna.pl

Na Białorusi trwa fala aresztowań społecznych aktywistów, którzy brali udział w jesiennych protestach przeciwko fałszowaniu wyników wyborów prezydenckich i przemocy, stosowanej przez białoruską milicję wobec obywateli, pokojowo manifestujących opozycyjne poglądy.  Dzisiaj pod moloch represyjny dyktatorskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki trafiła działaczka Oddziału Związku Polaków na Białorusi w

Uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku 16 stycznia zagrali premierowy pokaz spektaklu pt. „Misterium Bożego Narodzenia”, którego scenarzystą i reżyserem jest dyrektor szkoły Larysa Krywonosowa. Spektakl wystawiono w mińskim kościele pw. św. Szymona i Heleny.

Pomysł przygotowania Misterium przez uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza pojawił się jeszcze we wrześniu minionego roku, tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, i stał się efektem rozwijającej się współpracy między stołecznym Oddziałem ZPB a Instytutem Polskim w Mińsku. We wrześniu zaczęły się też próby do spektaklu, którego scenariusz został oparty na fragmentach Ewangelii.

Larysa Krywonosowa, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku

Pokaz premierowy „Misterium Bożego Narodzenia” odbył się przed publicznością, wśród których byli rodzice uczniów grających w spektaklu, pedagodzy szkolni, działacze Oddziału ZPB w Mińsku, a także przedstawiciele Instytutu Polskiego w Mińsku na czele z dyrektorem placówki Cezarym Karpińskim.

Cezary Karpiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku

– Mam nadzieję, że dzisiejszy spektakl jest początkiem naszej dobrej współpracy teatralnej – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, składając artystom i publiczności życzenia noworoczne. Samo przedstawienie Cezary Karpiński ocenił bardzo wysoko i zgłosił pomysł zorganizowania pokazów wyjazdowych Misterium, na przykład, dla Polaków Grodna. – Od pewnego czasu uważaliśmy, że nauka języka polskiego w formie kursów jest bardzo ważna, ale mieliśmy poczucie, że to jest za mało, że trzeba rozszerzyć naszą ofertę. Cieszę się, że Związek Polaków wyraził chęć realizacji tego przedstawienia. Formy teatralne dla nauki języka są bardzo dobre, to pogłębienie znajomości języka, kontakt z literaturą, z poezją, a więc to wszystko, co rozszerza potencjał uczestników – mówił dyrektor Instytutu Polskiego, zapowiadając chęć wspierania zapoczątkowanego w Polskiej Szkole Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku projektu, który ma nazwę „Teatr Języka Polskiego”. Cezary Karpiński wyraził zadowolenie tym, że w ostatnim roku współpraca pomiędzy Instytutem Polskim w Mińsku, a Związkiem Polaków na Białorusi zaczęła się rozwijać bardzo dynamicznie, czego pokłosiem stało się m.in. przygotowanie przez młodzież szkolną „Misterium Bożego Narodzenia”.

Ścieżka dźwiękowa z premiery spektaklu „Misterium Bożego Narodzenia ” została nagrana przez użytkownika Internetu Jahora Bułata i opublikowana w serwisie YouTube.

Zapraszamy do odsłuchania wykonanego nagrania:

 

Paulina Juckiewicz z Mińska

Uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku 16 stycznia zagrali premierowy pokaz spektaklu pt. „Misterium Bożego Narodzenia”, którego scenarzystą i reżyserem jest dyrektor szkoły Larysa Krywonosowa. Spektakl wystawiono w mińskim kościele pw. św. Szymona i Heleny. Pomysł przygotowania Misterium przez uczniów Polskiej

Biblioteka internetowa Wolne Lektury na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotekach cyfrowych www.wolnelektury.pl i polona.pl.

Audiobooków można słuchać online na www.wolnelektury.pl lub odtwarzać w aplikacji na smartfony bez konieczności zakładania konta. W tej chwili można wysłuchać już „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego w nowym tłumaczeniu Agaty Kozak. Kolejne audiobooki będą sukcesywnie pojawiać się na naszej stronie. Ich pełną listę audiobooków prezentujemy poniżej.

20 000 mil podmorskiej żeglugi, Jules Verne

Bajka o rybaku i rybce, Aleksander Puszkin

Bajki nowe, Ignacy Krasicki

Bankructwo małego Dżeka, Janusz Korczak

Beniowski : pięć pierwszych pieśni, Juliusz Słowacki

Boska komedia. Cz. 1, Piekło, Alighieri Dante

Boska komedia. Cz. 2, Czyściec, Alighieri Dante

Boska komedia. Cz. 3, Raj, Alighieri Dante

Czarne kwiaty, Cyprian Kamil Norwid

Dawid Copperfield. T. 1, Charles Dickens

Dawid Copperfield. T. 2, Charles Dickens

Deklaracja Praw Dziecka uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w dniu 20 listopada 1959 roku

Dialog Mistrza Polikarpa ze Śmiercią

Dobra pani, Eliza Orzeszkowa

Dzieje Tristana i Izoldy : odtworzone wedle dawnych legend i poematów

Echa leśne, Stefan Żeromski

Eneida, Wergiliusz

Faust, Johann Wolfgang von Goethe

Gargantua i Pantagruel. Ks. 1, François Rabelais

Gargantua i Pantagruel. Ks. 2, François Rabelais

Gargantua i Pantagruel. Ks. 3, François Rabelais

Gargantua i Pantagruel. Ks. 4, François Rabelais

Gargantua i Pantagruel. Ks. 5, François Rabelais

Gargantua i Pantagruel. Pomniejsze pisma, François Rabelais

Giaur, George Gordon Byron

Hymn do miłości Ojczyzny, Ignacy Krasicki

Iliada, Homer

Król Maciuś na wyspie bezludnej, Janusz Korczak

Król Maciuś Pierwszy, Janusz Korczak

Lalka. T. 1, Bolesław Prus

Lalka. T. 2, Bolesław Prus

Lament świętokrzyski

Legenda o świętym Aleksym

Lord Jim, Joseph Conrad

Mała księżniczka, Frances Hodgson

Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

Maria : powieść ukraińska, Antoni Malczewski

Menażeria ludzka, Gabriela Zapolska

Monachomachia, czyli Wojna mnichów, Ignacy Krasicki

Moralność Pani Dulskiej : komedia w trzech aktach, Gabriela Zapolska

Nad Niemnem. T. 1, Eliza Orzeszkowa

Nad Niemnem. T. 2, Eliza Orzeszkowa

Nad Niemnem. T. 3, Eliza Orzeszkowa

Nasza mama czarodziejka, Joanna Papuzińska

Nostromo : opowieść z wybrzeża, Joseph Conrad

O poprawie Rzeczypospolitej, Andrzej Frycz Modrzewski

Odyseja, Homer

Pamiętniki, Jan Chryzostom Pasek

Państwo, Platon

Poetyka, Arystoteles

Potop. T. 1, Henryk Sienkiewicz

Potop. T. 2, Henryk Sienkiewicz

Potop. T. 3, Henryk Sienkiewicz

Powrót posła, Julian Ursyn Niemcewicz

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka

Promethidion, Cyprian Kamil Norwid

Próby. Ks. 1, Michel de Montaigne

Próby. Ks. 2, Michel de Montaigne

Próby. Ks. 3, Michel de Montaigne

Przestrogi dla Polski: z teraźniejszych politycznych Europy związków z praw natury wypadające przez pisarza „Uwag nad życiem Jana Zamoyskiego”, Stanisław Staszic

Przygody Sindbada Żeglarza, Bolesław Leśmian

Quo vadis, Henryk Sienkiewicz

Republika marzeń, Bruno Schulz

Rozdzióbią nas kruki, wrony, Stefan Żeromski

Sanatorium pod Klepsydrą, Bruno Schulz

Sklepy cynamonowe : zbiór, Bruno Schulz

Syzyfowe prace, Stefan Żeromski

Wielki testament (1461), François Villon

Wojna chocimska, Wacław Potocki

Wybrane utwory, Homer

Wybrano utwory, które dotychczas nie były w nieograniczonym dostępie w postaci audiobooka. Wśród propozycji znalazły się klasyka literatury polskiej, książki dla najmłodszych, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy (Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, George Gordon Byron, Charles Dickens). W bibliotece internetowej można posłuchać dzieł m.in. Ignacego Krasickiego, Joanny Papuzińskiej, Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Gabrieli Zapolskiej, Elizy Orzeszkowej, Josepha Conrada, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego.

W gronie autorów nie zabrakło utworów patrona roku 2021 Cypriana Kamila Norwida czy lektury tegorocznego Narodowego Czytania Moralności Pani Dulskiej.

Zachęcamy wszystkich do pobierania i słuchania audiobooków nie tylko dla przyjemności. W czasie epidemii pozwolą wielu grupom – w szczególności uczniom i nauczycielom – w zdobyciu potrzebnych im materiałów do nauki i pozwolą na dostęp do treści w wygodnej formie.

Udostępnienie audiobooków było możliwe dzięki realizacji Priorytetu 4 Udostępnienie publikacji w formatach cyfrowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – którego operatorem jest Biblioteka Narodowa.

Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bibliotek internetowych w Polsce, która stale powiększa swoje zasoby i w tej chwili udostępnia ponad 5600 utworów w formie przyjaznej dla użytkownika w różnych formatach. Oprócz lektur szkolnych w swojej ofercie ma klasykę literatury polskiej i światowej, a także utwory wielu współcześnie żyjących autorów – zarówno prozaików, jak i poetów.

Dzięki bibliotece cyfrowej polona.pl można także odkrywać ponad 3 miliony innych publikacji cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

Znadniemna.pl nowoczesnapolska.org.pl

Biblioteka internetowa Wolne Lektury na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotekach cyfrowych www.wolnelektury.pl i polona.pl. Audiobooków można słuchać online na www.wolnelektury.pl lub odtwarzać w aplikacji na smartfony bez konieczności zakładania konta. W tej chwili można wysłuchać już „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

Mały Grand Prix, dwa miejsca pierwsze, dwa drugie oraz wyróżnienie – taką kolekcję nagród zdobyli podczas V edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” artyści ze Związku Polaków na Białorusi.

Przesłuchania finałowe uczestników, którym udało się dotrzeć do ostatecznego rozstrzygnięcia konkursu festiwalowego, odbyły się zdalnie. Ze względu na trudną sytuację epidemiczną w Polsce oraz zaostrzone rygory sanitarne jurorzy oceniali walory wykonywania konkursowych piosenek na podstawie nadesłanych przez uczestników nagrań.

Organizatorzy musieli przenieść na późniejszy termin także Galę Finałową Festiwalu. „Sytuacja panująca na terenie naszego kraju nadal nie pozwala na bezpieczne przeprowadzenie Gali Finałowej V Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „KIMA” – napisali w specjalnym komunikacie, wyznaczając termin Gali Finałowej na 14 lutego 2021 roku.

W uroczystości, która odbędzie się w lutym tego roku w Filharmonii Krakowskiej wezmą udział troje solistów i dwa zespoły wokalne, zgłoszone do udziału w V edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” przez Związek Polaków na Białorusi. Tyle, bowiem nagród i wyróżnień festiwalowych przyznali jurorzy artystom z ZPB.

Dzięki uprzejmości Działu Kultury ZPB weszliśmy w posiadanie niektórych nagrań konkursowych naszych laureatów, którymi, publikując wyniki występów artystów z ZPB, spieszymy się podzielić z Państwem:

Mały Grand Prix Festiwalu oraz II miejsce w kategorii solistów w wieku od 10 do 13 lat zdobyła Anastazja Łapciewa, wychowanka ArtStudio „Niespodzianka”, działającego przy prowadzonej przez ZPB Polskiej Szkole Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza w Mińsku.

Oto nagrania wystąpień konkursowych Anastazji Łapciewej:

Daniel Łapciew, młodszy brat zdobywczyni Małego Grand Prix, będący uczniem tej samej szkoły, co siostra, zasłużył na Wyróżnienie od jurorów konkursu festiwalowego.

Zamieszczamy także jego nagrania konkursowe:

Niewątpliwym sukcesem naszych reprezentantów jest zdobycie I miejsca w prestiżowej kategorii dorosłych solistów przez śpiewaczkę z Lidy Bożenę Worono:

Zdominowana przez reprezentantów ZPB okazała się także kategoria chóry i zespoły wokalne.

I miejsce w tej kategorii zdobył, działający przy Oddziale ZPB w Mińsku, zespół wokalny „Liber Cante”:

Tuż za artystami z Mińska na miejscu II uplasował się w protokole Jury chór „Kraj rodzinny”, reprezentujący Oddział ZPB w Baranowiczach:

Chor Kraj Rodzinny (pobierz nagranie)

Festiwal Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima” jest przedsięwzięciem, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele: upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

Temat Festiwalu stanowią pieśni i wydarzenia umiejscowione w kontekście II wojny światowej oraz dekady po jej zakończeniu.

Projekt ten stanowi doskonałe interaktywne narzędzie, zachęcające młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Dla ostatnich żyjących kombatantów – świadków tamtych dni, stanowi spełnienie i doskonałą okazję do przekazania testamentu Polskiego Państwa Podziemnego i etosu Armii Krajowej młodemu pokoleniu.

Znadniemna.pl na podstawie piosenkaniezlomna.pl

Mały Grand Prix, dwa miejsca pierwsze, dwa drugie oraz wyróżnienie – taką kolekcję nagród zdobyli podczas V edycji Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza "Kima" artyści ze Związku Polaków na Białorusi. Przesłuchania finałowe uczestników, którym udało się dotrzeć do ostatecznego rozstrzygnięcia konkursu festiwalowego, odbyły

Około trzydzieści prezesów i działaczy z oddziałów terenowych Związku Polaków na Białorusi obwodu brzeskiego przybyło 16 stycznia do Domu Polskiego w Baranowiczach, żeby spotkać się z prezes ZPB Andżeliką Borys i omówić plany działalności swoich oddziałów w 2021 roku.

Naradę prezesów poprzedził występ uczniów ośrodka nauczania języka polskiego, działającego przy Oddziale ZPB w Lachowiczach. Uczniowie przygotowali piękne widowisko jasełkowe, przeplatane śpiewaniem kolęd. Dzieci z Lachowicz uczą się języka polskiego dopiero kilka lat, ale podczas przedstawienia, wyreżyserowanego przez prezes Oddziału ZPB w Lachowiczach Janinę Prudnikową, zademonstrowały nie tylko swoje zdolności artystyczne i wokalne, lecz także wysoki poziom władania językiem polskim.

Wysoki poziom artystyczny widowiska oceniła prezes ZPB Andżelika Borys. – Gratuluję doskonałego występu, po którym widać, jak duży wysiłek został włożony w jego przygotowanie przez panią prezes Janinę Prudnikową – skomentowała wystąpienie małych artystów prezes ZPB, wręczając każdemu z nich słodki noworoczny prezent.

Część oficjalna narady prezesów zaczęła się od chwili ciszy i modlitwy za dusze zmarłych niedawno koleżanek – śp. Teresy Sieliwończyk, byłej prezes Oddziału ZPB w Baranowiczach, i wiceprezes ZPB oraz wieloletniej dyrektor miejscowego Domu Polskiego, a także śp. Haliny Mickiewicz, byłej prezes Oddziału ZPB w Peliszczach.

Wzruszające wspomnienia o zmarłych działaczkach polskich wygłosiły dobrze je znające i przez wiele lat z nimi współpracujące prezes ZPB Andżelika Borys oraz prezes Obwodowego Oddziału Brzeskiego ZPB Alina Jaroszewicz.

Alina Jaroszewicz, jako pierwsza wygłosiła też sprawozdanie z działalności struktur ZPB w obwodzie brzeskim za miniony 2020 rok. Według niej głównym kierunkiem działalności struktur ZPB w obwodzie brzeskim jest opieka nad miejscami pamięci narodowej. Dzięki wysiłkom brzeskich działaczy ZPB w minionym roku udało się przeprowadzić renowację kilku ważnych miejsc pamięci narodowej, wśród których największym wyczynem okazała się renowacja Kolumny ku czci Konstytucji 3 Maja w Prużanie. Na tegoroczne święta majowe Obwodowy Oddział Brzeski ZPB zaplanował, że przy odnowionej kolumnie odbędzie się wielką uroczystość, połączona z jej oficjalnym odsłonięciem i poświęceniem. – Chcemy przygotować się do tej uroczystości naprawdę solidnie, gdyż rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Konstytucji 3 Maja, której 230-letni jubileusz będziemy obchodzili – tak Alina Jaroszewicz tłumaczyła wyjątkowe znaczenie renowacji kolumny ku czci Konstytucji 3 Maja w Prużanie i planowanej uroczystości jej poświęcenia.

Alina Jaroszewicz

Kolejnym ważnym kierunkiem działalności struktur ZPB w obwodzie brzeskim jest dokumentowanie śladów polskości na białoruskim Polesiu. Ten wymiar aktywności działających w obwodzie brzeskim Polaków koordynuje redakcja kwartalnika „Echa Polesia” i strony internetowej tego czasopisma. W roku minionym redaktorom we współpracy z opiekunem polskich miejsc pamięci w obwodzie brzeskim Eugeniuszem Lickiewiczem udało się wydać drugą uzupełnioną wersję papierową katalogu miejsc pamięci, a także stworzyć ich interaktywną mapę, która niebawem będzie dostępna na zmodernizowanej stronie związkowej witryny polesie.org.

Podobnie, jak w całym ZPB, także w obwodzie brzeskim, priorytetową działalnością związkowych struktur jest rozwój polskiej edukacji i wychowanie patriotyczne polskiej młodzieży. W obwodzie brzeskim przy oddziałach ZPB działa obecnie siedem ośrodków nauczania języka polskiego, w tym trzy duże: Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach, Polska Szkoła Społeczna im. Ignacego Domeyki przy ZPB w Brześciu oraz Polska Szkoła Społeczna, działająca w tym samym mieście przy oddziale miejskim ZPB.

– Istnienie ośrodka nauczania języka polskiego stanowi, o jakości działalności oddziału – mówiła podczas narady Andżelika Borys. Prezes ZPB tłumaczyła, że istnienie szkoły tworzy warunki do rozwoju m.in. działalności kulturalnej, bo przy szkole w sposób naturalny powstają zespoły artystyczne i rozwijają się inne umiejętności wychowanków ośrodka nauczania, czego dowodem stało się chociażby inaugurujące naradę prezesów jasełkowe przedstawienie w wykonaniu uczniów Polskiej Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Lachowiczach.

Andżelika Borys

Andżelika Borys zaznaczyła, że Zarząd Główny ZPB stara się wspierać wszystkie inicjatywy oświatowe oraz kulturalne w skali całego kraju i będzie to robił także w tym roku. – Warunkiem otrzymania wsparcia jest jednak wyraźna samoidentyfikacja powstających i działających przy strukturach ZPB inicjatyw ze Związkiem Polaków na Białorusi – podkreśliła prezes ZPB. – Rok 2021 dopiero się zaczyna. Jeszcze nie znamy, jakim zasobem wsparcia będzie operował Zarząd Główny ZPB. Powiem wam jednak uczciwie, że kierownictwo ZPB raczej powstrzyma się w tym roku od wspierania inicjatyw, co do których będziemy mieli wątpliwości, że zachowują się one lojalnie wobec Związku Polaków na Białorusi – oświadczyła Andżelika Borys.

Na końcu spotkania do prezesów oddziałów ZPB w obwodzie brzeskim zwróciła się wiceprezes organizacji ds. Kultury Renata Dziemiańczuk. Działaczka przypomniała zgromadzonym o tym, że jednym z najważniejszych kierunków promocji działalności podległych im struktur jest udział w przedsięwzięciach, które na skalę całego kraju, a często też w wymiarze międzynarodowym organizuje i realizuje Zarząd Główny ZPB. – Organizujemy rozmaite konkursy i przeglądy w różnych dziedzinach kultury i sztuki. Są one adresowane do artystów w różnym wieku i reprezentujących różny poziom, poczynając od amatorskiego i na profesjonalnym, kończąc – przekonywała Renata Dziemiańczuk, zachęcając prezesów do szukania w swoich środowiskach lokalnych uzdolnionych artystycznie działaczy i namawiania ich do udziału w przedsięwzięciach artystycznych organizowanych przez ZPB.

Janina Prudnikowa

Znadniemna.pl

Około trzydzieści prezesów i działaczy z oddziałów terenowych Związku Polaków na Białorusi obwodu brzeskiego przybyło 16 stycznia do Domu Polskiego w Baranowiczach, żeby spotkać się z prezes ZPB Andżeliką Borys i omówić plany działalności swoich oddziałów w 2021 roku. Naradę prezesów poprzedził występ uczniów ośrodka nauczania

Dziś 78. rocznica jednej z najsłynniejszych i najbardziej spektakularnych akcji Polskiego Państwa Podziemnego – rozbicia niemieckiego więzienia w Pińsku. Akcję przeprowadził oddział cichociemnego, Jana Piwnika „Ponurego” – legendarnego dowódcy partyzanckich zgrupowań walczących w Górach Świętokrzyskich.
– Jasio był to człowiek odważny do szaleństwa, a ponadto mający szczęśliwą rękę. Trudno było wybrać lepszego kandydata do przeprowadzenia takiej akcji – wspominał odbicie więźniów z Pińska mjr Tadeusz Klimkowski.

W nocy z 7 na 8 listopada 1941 roku niedaleko Sochaczewa wylądował skoczek spadochronowy z Anglii, cichociemny, por. Jan Piwnik ps. Ponury. Przeszkolony w dywersji, w walce partyzanckiej, w obsługiwaniu radiostacji, znał się na nowoczesnej broni i technikach wywiadu. W Armii Krajowej mogły go czekać różne przydziały.

Na początek trafił do zadań sabotażowych, w ramach specjalnej dywersyjnej organizacji AK „Wachlarz”. 18 stycznia 1943 roku dokonał śmiałego ataku na więzienie w Pińsku i odbił trzymanych tam żołnierzy AK.

Plan akcji

W listopadzie 1942 roku Niemcy aresztowali trzech oficerów AK. Jednym z nich był cichociemny – porucznik Mieczysław Eckhardt ps. Bocian, który pełnił wówczas ważną funkcję w ramach szerokiej akcji dywersyjnej AK na wschodzie, noszącej kryptonim „Wachlarz”.

Kiedy wiadomość ta dotarła do Warszawy, Komendant Główny AK, gen. Stefan Grot-Rowecki wydał rozkaz uwolnienia aresztowanych. Wykonać to trudne zadanie miał kapitan Jan Piwnik „Ponury”.

– Jasio był to człowiek odważny do szaleństwa, a ponadto mający szczęśliwą rękę. Trudno było wybrać lepszego kandydata do przeprowadzenia takiej akcji – wspominał kolega „Ponurego”, mjr Tadeusz Klimowski.

Aby nic nie zawiodło, akcję trzeba było dobrze i szczegółowo zaplanować. Z terenu nadszedł meldunek, że gestapo osadziło ich w więzieniu w Pińsku. Ludzie „Ponurego” zbadali na miejscu możliwości odbicia aresztowanych i nawiązali z nimi łączność.

Atak na więzienie w Pińsku

Por. Jan Piwnik zorganizował grupę bojową składającą się z kilkudziesięciu osób, uzbrojoną w granaty i pistolety maszynowe. 18 stycznia 1943 roku z Warszawy wyruszyły dwa samochody, które popołudniu dotarły do Pińska.

Jeden z samochodów podjechał wprost pod bramę i „Ponury” wraz z towarzyszem (obaj w mundurach SS) zażądali jej otwarcia. Ponieważ strażnik zwlekał, porucznik wydarł się i sklął go po niemiecku tak dosadnie, że brama natychmiast została otwarta. Po powaleniu strażnika i zamknięciu bramy reszta żołnierzy ruszyła do wykonania zadania. Opanowano kancelarię więzienia i zdobyto klucze do cel.

„Ponury” na czele kilku żołnierzy wpadł do budynku więzienia i otwierał cele, a w tych, których nie można było otworzyć wyłamywano drzwi. Więźniowie wybiegali na korytarz i kierowali się na podwórze. W niedługim czasie znaleziono dwóch oficerów AK i odprowadzono ich do czekającego samochodu.

Niestety dla porucznika Mieczysława Eckhardta ratunek przyszedł o kilkanaście godzin za późno. – Torturowany na śledztwie, czując, że może się załamać i wydać swych kolegów i podkomendnych, powiesił się w celi na sznurze sporządzonym z własnej koszuli. Stało się to ostatniej nocy, która poprzedzała akcję „Ponurego” i odbicie więźniów – mówił mjr Tadeusz Klimowski.

Gdy otwarto drzwi ostatniej celi i reszta więźniów przeszła na podwórze, „Ponury” poinformował ich, że są wolni i że muszą sami poszukać sobie kryjówek. Przed opuszczeniem więzienia strażnikom zagrożono, że gdyby podnieśli alarm, zostaną obrzuceni granatami.

Grupa bojowa „Ponurego” wraz z dwoma odbitymi więźniami ruszyła w stronę Brześcia nad Bugiem. Ledwo odjechali od więzienia, pękła opona w jednym z samochodów. Dalsza jazda bez zmiany opony była niemożliwa. Samochód został oblany benzyną i podpalony. Część żołnierzy musiała odbyć dalszą drogę piechotą.

Akcja piękna i brawurowa

Odbici oficerowie trafili do przygotowanej wcześniej kryjówki i tam odpoczywali przez dwa dni. Gdy największe zagrożenie minęło, odbitych oficerów przerzucono przez granicę. Zaopatrzeni w fałszywe dokumenty dojechali szczęśliwie do Warszawy i zameldowali się w komendzie głównej AK.

– Odbicie więźniów w odległym Pińsku, przeprowadzone tak małymi siłami, planowane i wykonane z Warszawy, stanowi jedną z pięknych i szczególnie brawurowych pozycji w bogatym rejestrze bojowych osiągnięć Armii Krajowej – oceniał historyk Józef Garliński.

Za organizację akcji „Ponury” został oznaczony orderem Virtuti Militari. Dekoracji osobiście dokonał gen. Stefan Grot-Rowecki. Na przykładzie akcji pod Pińskiem na szkoleniach dywersyjnych pokazywano, jak powinna wyglądać poprawna akcja.

Jan Piwnik zginął walce z Niemcami pod wsią Jewłasze na Nowogródczyźnie 16 czerwca 1944 roku. W październiku 2010 roku Bronisław Komorowski odznaczył „Ponurego” Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 31 października 2012 roku został on pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika Wojska Polskiego.

Znadniemna.pl za polskieradio24.pl

Dziś 78. rocznica jednej z najsłynniejszych i najbardziej spektakularnych akcji Polskiego Państwa Podziemnego - rozbicia niemieckiego więzienia w Pińsku. Akcję przeprowadził oddział cichociemnego, Jana Piwnika "Ponurego" - legendarnego dowódcy partyzanckich zgrupowań walczących w Górach Świętokrzyskich. - Jasio był to człowiek odważny do szaleństwa, a ponadto mający