Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Rada Naczelna wyznaczyła datę zjazdu

W niedzielę, 12 sierpnia, w Grodnie odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi, na którym zapadła ważna dla organizacji decyzja.

Pierwszym tematem, podjętym na dzisiejszym posiedzenu RN , był Zjazd Polonii, w którym weźmie udział także delegacja naszej organizacji. Jest to spotkanie Polaków z całego świata, więc zdaniem prezesa RN Andrzeja Poczobuta, ważne jest, aby osoby, reprezentujące nas mogły jak najszerzej przedstawić nasze osiągnięcia i oczekiwania, opisać sytuację Polaków mieszkających na Białorusi. W dyskusji wyłoniono podstawowe tezy, które przedstawiciele powinni nagłośnić na forum polonijnym.

Następnie zaproponowała zebranym rozważyć propozycję przeprowadzenia zjazdu Związku Polaków na Białorusi jesienią bieżącego roku. Przypomniała, że przed 2005 rokiem zjazdy odbywały się jesienią i dobrze byłoby wrocić do tej tradycji. Za tym terminem przemawia również kwestia finansowa, oraz to, że od ponad roku jest pełniacą obowiązki prezesa. Decyzją Rady Naczelnej ZPB datę zjazdu wyznaczono na 18 listopada. Wybrano trzyosobową komisję, która będzie się zajmowała przygotowaniem zjazdu.

Sporo czasu poświęcono również poblemom w oświacie i kulturze, z którymi spotykają się działacze ZPB, oraz tegorocznej, niestety bardzo okrojonej, akcji „Lato z Polską”.

Zanim tradycyjnie zakończono posiedzenie Rady Naczelnej ZPB odśpiewaniem „Roty”, uczczono pamięć niedawno zmarłej wieloletniej zasłużonej działaczki organizacji – Zofii Boradyn.

Wiktoria KOZŁOWSKA

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *