Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Działacze ZPB na „Nocach Kościołów” we Wrocławiu

We Wrocławiu i na Dolnym Śląsku ruszyła VI edycja Europejskich Dni Dziedzictwa Chrześcijańskiego „Noce Kościołów 2015”. Staje się dobrą tradycją, iż w tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi.

Afisz wydarzenia

Afisz wydarzenia

W roku ubiegłym na „Nocach Kościołów” reprezentował redaktor naszego portalu Andrzej Pisalnik. W tym roku z ramienia największej organizacji polskiej na Białorusi do Wrocławia wybrali się działacze z Wołkowyska: prezes Oddziału w Wołkowysku Maria Tiszkowska oraz jej zastępca .

Obaj nasi reprezentanci biorą udział w „Nocach Kościołów” na zaproszenie naszych wrocławskich przyjaciół ze Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN. Organizacja ta organizuje w ramach „Nocy Kościołów” kresowe panele dyskusyjne z udziałem Polaków ze Wschodu.

Nasi reprezentanci już jutro wezmą udział w spotkaniu kresowym „Rodacy Rodakom” we wrocławskiej świątyni pw. św. Klemensa Dworzaka. Spotkanie, które poprowadzi prezes Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN , rozpocznie się po wieczorowej (o godz. 19:30) Mszy świętej, której muzyczną oprawę zapewni polski zespół „Witam” z Mińska. Artyści wystąpią też z koncertem, który odbędzie się po nabożeństwie. Program spotkania przewiduje też pokaz filmu „Krew na bruku. 1939”, na którym obecny będzie prezes warszawskiej Fundacji Joachima Lelewela, będącej – wspólnie z firmą producencką LunarSix i Związkiem Polaków na Białorusi – producentem obrazu filmowego o bohaterskiej obronie Grodna przed Armią Czerwoną.

W sobotę, w godz. 15:00 – 17:00, Maria Tiszkowska i Jerzy Czupreta będą uczestnikami kolejnego spotkania z wrocławianami – na „Festiwalu Kresowym”, który odbędzie się na wrocławskiej Wyspie Słodowej. Tam, też przy stoisku Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN, można będzie spotkać producentów filmu „Krew na bruku. ”.

Tego samego dnia, wieczorem, nasi reprezentanci wezmą udział w panelu kresowym „Rodacy Rodakom” w Kozanowie. Spotkanie, połączone z kolejnym pokazem filmu o obronie Grodna, odbędzie się po Mszy św. w kościele pw. św. Jadwigi, której oprawę muzyczną zapewni zespół „Młode Liście” ze Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Polaków im. Konfederatów Barskich w Barze (). Obok działaczy ZPB z Wołkowyska w dyskusji wezmą udział: oraz Krzysztof Świderek, konsul generalny RP w Winnicy na Ukrainie. Poprowadzi spotkanie Ilona Gosiewska.

Dwa spotkania z udziałem naszych reprezentantów są zaplanowane także na najbliższą niedzielę.

O godz. 16:00 organizatorzy zapraszają na Mszę świętą w intencji Kresowian w oprawie muzycznej zespołu „” z Lidy w kościele pw. św. Rodziny na wrocławskim osiedlu Sępolno. Po nabożeństwie odbędzie się kolejna rozmowa „Rodacy Rodakom” połączona z pokazem filmu „Krew na bruku. Grodno1939” i koncertem zespołu „”.

Msza święta w intencji Kresowian rozpocznie się o godz. 18:30 także na osiedlu Zakrzów we Wrocławiu. Po zaplanowanym po nabożeństwie panelu dyskusyjnym „Rodacy Rodakom” obok Marii Tiszkowskiej i Jerzego Czuprety weźmie udział poseł do Parlamentu Europejskiego Kazimierz Michał Ujazdowski, działacze Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN na czele z prezes Iloną Gosiewską oraz producenci filmu „Krew na bruku. Grodno 1939”, którzy pokażą obraz filmowy raz jeszcze. Zakończy się spotkanie koncertem polskiego zespołu z Ukrainy „Młode Liście”.

Serdecznie zachęcamy naszych czytelników we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku do odwiedzenia wydarzeń z udziałem naszych reprezentantów z Wołkowyska!

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *