Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Paryżu

Delegacja nauczycielek języka polskiego z Białorusi na czele z przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków Andżeliką Borys i Moniką Franaszek z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) w ostatnim dniu wizyty studyjnej w Paryżu, 27 czerwca, była obecna na zakończeniu roku w dwóch ośrodkach oświatowych: w Polskiej Szkole im. Adama Mickiewicza w Paryżu i w Oddziale Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza przy Parafii św. Genowefy.

Paryz_Szkola_La_Monde_5

Przemawia Konrad Leszczyński, dyrektor Szkoły Polskiej w Paryżu

Podczas pobytu w Polskiej Szkole im. Adama Mickiewicza delegacja obejrzała prezentację multimedialną o szkole, poznała system kształcenia i wychowania uczniów w Szkolnych Punktach Konsultacyjnych w Paryżu oraz specyfikę pracy w tych placówkach.

Paryz_Szkola_La_Monde_4

– Realizujemy uzupełniający program nauczania w zakresie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, który obejmuje język polski, historię Polski, geografię Polski, wiedzę o społeczeństwie. Kształcenie w naszych placówkach jest nieodpłatne. Dla uczniόw, mieszkających w znacznej odległości od szkoły, organizujemy nauczanie w systemie kształcenia na odległość. Dbamy o to, aby uczniowie mieli świadomość związków polsko-europejskich jak i odrębności narodowej – powiedział dyrektor Szkoły Polskiej w Paryżu Konrad Leszczyński.

Paryz_Szkola_La_Monde

Szkoła ta podlega Ministerstwu Edukacji Narodowej RP i realizuje uzupełniające programy nauczania z poszczególnych przedmiotów w oparciu o podstawę programową dla uczniów polskich uczących się za granicą i obowiązujące ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych. Rok szkolny trwa od września do czerwca. W tym okresie przewidziane są ferie jesienne, świąteczne, zimowe i wiosenne. Uczniowie uczęszczają na zajęcia w środy, piątki lub w soboty. Szkoła prowadzi nauczanie tylko z tych przedmiotów, których nie ma w szkole francuskiej, gdzie uczniowie spełniają obowiązek szkolny.

Paryz_Szkola_La_Monde_2

W szkole działają Rada Rodziców (Lamandé) oraz Komitet Rodzicielski. Organizują one wiele zajęć pozaszkolnych, imprez i wycieczek opłacając je ze zbieranych, co roku, składek. Na zakończenie roku szkolnego uczniowie otrzymują polskie świadectwa ukończenia szkoły.

Paryz_Szkola_La_Monde_1

Przemawia , przewodnicząca Rady Naczelnej

Naszym gospodarzom – uczniom szkoły podstawowej i gimnazjum oraz nauczycielom Szkoły Polskiej im. Adama Mickiewicza w Paryżu – nauczycielki z Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi i Agnieszka Moroz zaprezentowały multimedialną lekcję pokazową pt. „ na Białorusi”.

Paryz_27

Nauczycielka Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB Anna Zagdaj prowadzi lekcję pokazową pt. „Polacy na Białorusi”

Paryz_Szkola_La_Monde_6

Nauczycielka z Polskiej Szkoly Społecznej przy ZPB Agnieszka Moroz opowiada o sławnych Polakach, urodzonych na terenie dzisiejszej Białorusi

Goście z Białorusi mieli okazję przyjrzeć się uroczystościom zakończenia roku szkolnego w dwóch punktach nauczania. W trakcie obchodów oprócz podziękowań, życzeń, wyróżnień i rozdania świadectw uczniom, nie zabrakło występów artystycznych, podczas których nie raz kręciła się łezka w oku.

Paryz_Szkola_La_Monde_3

Andżelika Borys i dr Barbara Borowska

Obecne na uroczystościach nauczycielki z Białorusi nawiązały kontakty i wymieniły się doświadczeniami ze swoimi koleżankami z Paryża. Andżelika Borys z kolei zaprezentowała gospodarzom sytuację oświaty polskiej na Białorusi, odbyła też spotkania z dr. Barbarą Borowska z KUL-u i prof. Leszkiem Kolankiewiczem, dyrektorem Ośrodka Kultury Polskiej na Sorbonie.

Paryz_parafia_sw_Genowefy_3

Podczas koncertu uczniów z parafii św. Genowefy

Paryz_parafia_sw_Genowefy_1

Występ nauczycielek z Białorusi

W parafii św. Genowefy w Paryżu nauczycielki spotkały się z księdzem proboszczem Józefem Musiałem, którego bardzo interesowała sytuacja kościoła katolickiego na Białorusi. Obejrzały też koncert muzyczno-wokalny przygotowany przez uczniów tej szkoły.

Paryz_parafia_sw_Genowefy_4

Przemawia ks. proboszcz Józef Musiał

Paryz_parafia_sw_Genowefy

Podczas uroczystej kolacji w parafii św. Genowefy

Podczas pobytu w stolicy Francji delegacja z Białorusi odbyła wycieczkę po Paryżu śladami Adama Mickiewicza, zwiedzając miejsca historycznie, związane z Polską i Polską Emigracją. Przewodniczkami grupy z Białorusi były: Wanda Adamska, Agnieszka Sygowska, Małgorzata Młynarczyk, Anna Kotarzewska Dos Santos i Maria Barbara Półtorak. Opowiadały one o wybitnych osobach, które swoją działalnością i twórczością zasłużyli na miano wielkich Polaków: Adamie Mickiewiczu, Fryderyku Chopinie, Marii Skłodowskiej-Curie, Jerzym Giedroyciu.

Paryz_26

Biblioteka Polska w Paryżu

Nauczyciele zwiedzili ulice, po których spacerowali nasi przodkowie. Na wyspie św. Ludwika delegacja zwiedziła Muzeum Adama Mickiewicza w Bibliotece Polskiej.

Paryz_25

Ta najstarsza polska instytucja poza granicami kraju została założona w 1838 roku, po klęsce powstania listopadowego, przez Adama Jerzego Czartoryskiego, Juliana Ursyna Niemcewicza, oraz Karola Sienkiewicza w reakcji na płomienny artykuł Mickiewicza o grabieży polskich bibliotek pod zaborami.

Paryz_21

Muzeum Adama Mickiewicza w Bibliotece Polskiej w Paryżu

Paryz_24

Misją Biblioteki od samego początku było archiwizowanie i ochrona książek, archiwów i pamiątek narodowych.

Paryz_23

Paryz_22

Paryz_19

Paszport Adama Mickiewicza

Paryz_18

Biurko Adama Mickiewicza

Paryz_17

Szuflada biurka Adama Mickiewicza

Paryz_16

W Bibliotece Polskiej goście z Białorusi zwiedzili Muzeum Adama Mickiewicza, które posiada rękopis „Pana Tadeusza” oraz Salon Fryderyka Chopina. Zobaczyli także dzieła Bolesława Biegasa, Olgi Boznańskiej i Tadeusza Makowskiego.

Paryz_13

Portret Fryderyka Chopina w Salonie Chopina, który jest jedyną stałą wystawą poświęconą kompozytorowi we Francji

Paryz_15

Fortepian Pleyel z 1845 roku z paryskiego mieszkania Fryderyka Chopina, który został odrestaurowany z okazji 200-lecia urodzin kompozytora

Paryz_14

Odlew gipsowy dłoni Fryderyka Chopina

W siedzibie redakcji paryskiej „Kultury” i Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte naszą grupę przyjęli następcy Jerzego Giedroycia – Wojciech Sikora i Leszek Czarnecki, którzy pokazali gościom pomieszczenia biblioteczne i prywatne – między innymi biurko Jerzego Giedroycia i salonik Zofii Hertzowej, a także bogate zbiory: książki, korespondencję Jerzego Giedroycia z Czesławem Miłoszem, Witoldem Gombrowiczem i Melchiorem Wańkowiczem, dokumenty, oryginalne pamiątki oraz zdobiące ściany domu obrazy sławnych malarzy m.in. Czapskiego i Lebensteina, portrety Hłaski i Kisiela.

Paryz_Giedroyc_9

Paryz_Giedroyc_8

Paryz_Giedroyc_7

W siedzibie paryskiej „Kultury” – w Maisons-Laffitte pod Paryżem

Paryz_Giedroyc_2

Paryz_Giedroyc_4

Leszek Czarnecki opowiada o Jerzym Giedroyciu i utworzonym przez niego Instytucie Literackim

Paryz_Giedroyc_5

Paryz_Giedroyc_6

Gabinet Jerzego Giedroycia

Paryz_Giedroyc_1

Andżelika Borys wpisuje się do księgi pamiątkowej

Paryz_Giedroyc

Pamiątkowe zdjęcie przed siedzibą Instytutu Literackiego w Maisons-Laffitte pod Paryżem

Także delegacja z Białorusi poznała historię, zabytki oraz architekturę wyspy Ile de la Cite, która stanowi serce miasta. To właśnie na niej narodził się , założony przez lud Paryzjów. Grupa zwiedziła też Katedrę Notre Dame oraz Conciergerie – najstarsze więzienie miasta i Pałac Sprawiedliwości, w którym odbywały się posiedzenia Trybunału Rewolucyjnego.

Paryz_12

Katedra Notre Dame

Paryz_11

Paryz_10

Paryz_7

Conciergerie – najstarsze więzienie miasta i Pałac Sprawiedliwości

Paryz_6

Wieża Zegarowa, gdzie polski Orzeł Biały i Pogoń litewska znajdują się obok lilii Burbonów

Zobaczyła także Łuk Triumfalny, który został wybudowany po zwycięstwie Napoleona pod Austerlitz. Na ścianach Łuku widnieją nazwy napoleońskich bitew i nazwiska generałów biorących w nich udział. Nie brakuje na nim i polskich miejscowości jak Pułtusk czy Ostrołęka oraz polskich nazwisk jak Dąbrowski, Kniaziewicz czy Poniatowski.

Paryz

Bazylika Sacré-Cœur (Serca Jezusowego) na wzgórzu Montmartre

Paryz_1

Grupa z Białorusi była także na placu Trocadero, gdzie zrobiła pamiątkowe zdjęcia na tle Wieży Eiffla.

Paryz_3

Wieża Eiffla

W kościele św. Seweryna zobaczyła obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej, który ofiarował tej świątyni Andrzej Tobiański przyjaciel Adama Mickiewicza. Grupa również przeszła się Ogrodami Królewskimi pod Luwr.

Paryz_9

Kościół św. Seweryna w Paryżu

Paryz_8

Kopia wileńskiego oryginału cudownego obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, pędzla polskiego malarza romantycznego Walentego Wańkowicza

Paryz_4

Pałac Luwr – dawna rezydencja królewska w Paryżu

Paryz_5

Zwieńczeniem pobytu była wycieczka promem po Sekwanie, która pozwoliła naszej grupie zobaczyć jeszcze raz, jak piękny jest Paryż i uporządkować wrażenia, które każdy z nauczycieli zabrał ze sobą na .

Paryz_Sekwana_1

Wycieczka po Sekwanie

Paryz_Sekwana

Pobyt w jednym z największych miast europejskich stał się fantastycznym doświadczeniem życiowym dla każdego uczestnika wizyty studyjnej.

Paryz_2

Moulin Rouge nocą

Organizatorem wizyty studyjnej dla nauczycieli z Białorusi w Paryżu był Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG).

 

Iness Todryk-Pisalnik z Paryża

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *