Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wyprawa do Ostrowi Mazowieckiej

Wycieczkę po Ziemi Ostrowskiej, bogatej w miejsca przypominające o ważnych osobach i wydarzeniach w historii Polski, odbyli w listopadzie członkowie Klubu Inteligencji Polskiej, działającego przy Związku Polaków na Białorusi.

Klub_Inteligencji_Polskiej

Wspólne zdjęcie uczestników wycieczki przed kościołem w Zuzeli

Mimo tego, że punktem docelowym wycieczki było centrum powiatu ostrowskiego – Ostrów Mazowiecka i działające w mieście Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, grupa wycieczkowiczów po drodze zawitała między innymi do wsi Zuzela, w której urodził się jeden z najwybitniejszych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce – Kardynał Stefan Wyszyński, zwany także Prymasem Tysiąclecia.

Zuzela_pomnik_Kardynala_Wyszynskiego

Ksiądz Jerzy Krysztopa opowiada o historii kościoła

W Zuzeli, w miejscowym kościele parafialnym, Polaków z Białorusi przywitał proboszcz – ksiądz Jerzy Krysztopa. Przypomniał on o znaczeniu postaci Kardynała Wyszyńskiego w historii Kościoła i Polski, w której stał się jednym z symboli przeciwstawienia się komunistycznemu totalitaryzmowi.

Zuzela_kosciol

Uczestnicy wycieczki przy chrzcielnicy, przy której w 19O1 r. został ochrzczony Stefan Wyszyński

Pobyt w Zuzeli stał się okazją do zwiedzenia działającego w tej wioseczce Muzeum Lat Dziecinnych Prymasa Tysiąclecia.

Zuzela_muzeum

Muzeum Lat Dziecinnych Prymasa Tysiąclecia

Kolejnym przystankiem wycieczkowiczów w drodze do Ostrowi Mazowieckiej było Muzeum Walk i Męczeństwa w Treblince. Ta miejscowość funkcjonuje w świadomości społecznej, jako jeden z symboli masowej zagłady ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej.

Treblinka_Pomnik_ofiarom_zagłady

Treblinka II. Cmentarz i Pomnik-Mauzoleum

W obozach niemieckich w Treblince zginęło łącznie około 800 tysięcy ludzi, głównie Żydów, zwożonych tu z całej Europy. To w tym miejscu zginęła prawie cała, zamieszkująca niegdyś Grodzieńszczyznę, ludność żydowska.

Poza obejrzeniem ekspozycji, mieszczącej się w głównej sali muzeum, Polacy z Białorusi mieli okazję zobaczyć makiety obozów zagłady i karnego, a także oddać hołd ofiarom Holokaustu, w znajdujących się tu miejscach ich upamiętnienia, czyli w miejscu byłej żwirowni, miejscu spalania zwłok oraz na tak zwanej Czarnej Drodze, łączącej obozy Treblinka I i Treblinka II.

Najwięcej czasu w trakcie jednodniowej wycieczki po Ziemi Ostrowskiej Polacy z Białorusi spędzili w założonym i utrzymywanym przez przyjaciela Zbigniewa Banaszka – Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej.

Muzeum_Banaszka_03

Muzeum_Banaszka

Muzeum_Banaszka_010

Muzeum_Banaszka_09

Poza ekspozycją, poświęconą Ziemi Ostrowskiej i mieszczącej się tu w okresie międzywojennym Szkole Podchorążych Piechoty, będącej kuźnią kadry dowódczej dla Wojska Polskiego, goście z Białorusi mogli podziwiać ekspozycję, poświęconą miastu , między innymi bohaterskiej obronie grodu Nad Niemnem przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku.

Muzeum_Banaszka_011

Muzeum_Banaszka_012

Muzeum_Banaszka_013

Muzeum_Banaszka_08

Muzeum_Banaszka_07

Muzeum_Banaszka_06

Muzeum_Banaszka_04

Muzeum_Banaszka_05

Wiele eksponatów w ekspozycji Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, dotyczących Grodna, pochodzi ze zbiorów śp. Bohdana Horbaczewskiego, który przez całe swoje życie gromadził pamiątki o Grodnie, w którym się urodził, a w 1939 roku stanął do szeregów jego obrońców.

Muzeum_Banaszka_01

W Ostrowi Mazowieckiej wycieczkowicze zdążyli pospacerować po Alei Powstania Listopadowego i Alei Królów, a także nawiedzili pomnik Żołnierzy Wyklętych. Kulminacją pobytu w Ostrowi stało się złożenie przez wycieczkowiczów kwiatów przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

Anna Porzecka, prezes Klubu Inteligencji Polskiej przy ZPB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *