Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Dzieciom z Grodzieńszczyzny podarowano święta w Białymstoku

Ponad dwieście dzieci z Grodzieńszczyzny odwiedziło na zaproszenie Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny, która od piętnastu lat z okazji Dnia Świętego Mikołaja organizuje akcję pt. „Podaruj dzieciom święta”.

Swiety_Mikolaj_Bialystok_01

Stolicę Podlasia odwiedziły w tym roku dzieciaki, uczące się języka polskiego w różnych formach z Grodna, Lidy, Szczuczyna, Wołkowyska i innych miejscowości.

Swiety_Mikolaj_Bialystok

Podczas pobytu w Białymstoku na dzieci polskie z Grodzieńszczyzny czekało wiele atrakcji. Młodzi zobaczyli spektakl o Aladynie i jego cudownej lampie w Białostockim Teatrze Lalek, podziwiali występ magika, przejechali się bryczką, śpiewali i bawili się przy ognisku i, oczywiście, otrzymali prezenty od Świętego Mikołaja.

Swiety_Mikolaj_Bialystok_09

Dzieci działaczy Oddziału ZPB w Lidzie, biorące udział w wyprawie na spotkanie ze Świętym Mikołajem w Białymstoku, przygotowały dla świętego własny prezent – podarowały mu kartkę świąteczną i szalik z napisem „ZPB ”.

Swiety_Mikolaj_Bialystok_07

Prezes Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny tłumaczy sens organizowania akcji świątecznej dla dzieci zza wschodniej granicy Polski nie tylko potrzebą utrzymywania kontaktów z Polakami z byłych ziem Rzeczypospolitej. – Takie spotkania pomagają podtrzymywać ducha polskiego wśród tych, którzy zostali po tamtej stronie granicy, nie pozostali z własnej zupełnie woli, tylko tak po prostu chciała historia – mówił w rozmowie z TVP Białystok, filmującą przebieg akcji „Podaruj dzieciom święta”.

Swiety_Mikolaj_Bialystok_05

Swiety_Mikolaj_Bialystok_03

– Nasze dzieci bardzo długo pamiętają o wyjazdach do Polski, zwłaszcza takich jak ten z okazji Dnia ich ulubionego Świętego Mikołaja. Zapamiętają one, że taki dzień jest obchodzony w Polsce, bo na Białorusi nie ma takiej tradycji, i jeszcze bardziej emocjonalnie poczują się związane z Macierzą – powiedziała portalowi Znadniemna.pl , opiekunka blisko czterdziestoosobowej grupy dzieciaków, z Lidy, Wołkowyska i Szczuczyna.

Swiety_Mikolaj_Bialystok_02

od lat pomaga Polakom z Białorusi. Nie tylko dzieciom i młodzieży, ale też ich rodzicom i dziadkom. W tym roku realizuje projekt przeznaczony dla kombatantów, prowadzi też program stypendialny dla studentów, wspiera organizacje polskie na Białorusi. Organizuje warsztaty i wyjazdy edukacyjne.

Swiety_Mikolaj_Bialystok_08

Znadniemna.pl z wykorzystaniem materiałów TVP Białystok, zdjęcia Ireny Biernackiej

1 odpowiedź Dzieciom z Grodzieńszczyzny podarowano święta w Białymstoku

  1. Andrzej Poterek z Kalifornii Odpowiedz

    9 grudnia, 2015 w 11:47

    Dzieki bialostoczanie za pomoc dla polskich braci z za miedzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *