Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Tłusty Czwartek w szkołach ZPB

W Tłusty Czwartek, 4 lutego, w działających przy ośrodkach nauczania języka polskiego odbyły się zajęcia tematyczne, poświęcone rozpoczęciu ostatniego tygodnia karnawału.

Tlusty_Czwartek

To były niezwykłe lekcje. Były bowiem połączone z tradycyjną konsumpcją pączków, faworków i innych przysmaków.

Tlusty_Czwartek_Minsk_3

W działającej przy Oddziale ZPB w Mińsku Szkole Społecznej Języka Polskiego, każdy uczeń mógł się pojawić 4 lutego na lekcjach tylko pod warunkiem, że nauczy się recytować z pamięci staropolskie przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Frekwencja na zajęciach okazała się wyjątkowo liczna we wszystkich grupach wiekowych. Zostało to wynagrodzone uczniom między innymi tym, że mogli rozsmakować się w pysznych, przygotowanych przez grono pedagogiczne i starsze uczennice, tłustoczwartkowych słodkościach – pączkach i faworkach, których konsumpcja także była obowiązkowa, gdyż nikt nie chciał ryzykować sprawdzania prawdziwości przesądu: „Jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje ani jednego pączka – do następnego roku w życiu nie będzie mu się wiodło”.

Tlusty_Czwartek_Minsk_1

Konsumpcja pączków i faworków podczas zajęć nie przeszkadzała obecnym na nich w zgłębianiu wiedzy o polskiej tradycji świętowania Tłustego Czwartku. Uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym, że jeszcze poganie, żegnając zimę i witając nadejście wiosny, ucztowali spożywając w dużych ilościach tłuste potrawy. Rzymianie na przykład raz w roku mieli tłusty dzień, czyli odpowiednik Tłustego Czwartku, który obecnie ma stałe miejsce w kalendarzu chrześcijańskim i zaczyna odliczanie ostatniego tygodnia przed nadejściem Środy Popielcowej i Wielkiego Postu.

Tlusty_Czwartek_Minsk

Z historii tradycji kulinarnej Tłustego Czwartku uczniowie dowiedzieli się, iż zwyczaj jedzenia słodkich pączków w tym dniu pojawił się w Polsce dopiero w XVI wieku, gdyż przedtem świąteczne pieczywo nadziewano słoniną.

Tradycje kulinarne Tłustego Czwartku zdominowały tematycznie lekcję świąteczną w kobiecej grupie Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Mińsku. Mężczyźni zaś woleli rozmawiać o najbardziej znanych na świecie balach karnawałowych, między innymi w Wenecji i Rio de Janeiro.

Tlusty_Czwartek_Minsk_2

Najmłodsi uczniowie szkoły zaprezentowali z kolei dorosłym kolegom i gronu pedagogicznemu na zakończenie szkolnych obchodów Tłustego Czwartku swoje zdolności artystyczne, recytując wiersz pt. „Tłusty Czwartek” Władysława Broniewskiego, śpiewając wesołe, odpowiednie do tematyki karnawałowej, piosenki oraz dając pokaz tańca.

Tlusty_Czwartek_2

Tlusty_Czwartek_5

Dzieciaki stały się też głównymi bohaterami świętowania Tłustego Czwartku w szkółce parafialnej dla dzieci i dorosłych, prowadzonej przez Oddział ZPB w Lidzie.

Tlusty_Czwartek_4

Tlusty_Czwartek_3

W koncercie przygotowanym przez najmłodszych uczniów też było dużo śpiewu, recytowania wierszy na temat Tłustego Czwartku, a także wesołych gier i konkursów. Zgodnie z maksymą „w Tłusty Czwartek się swawoli” do karnawałowej zabawy chętnie włączyli się dorośli.

Tlusty_Czwartek_1

Oczywiście także na szkolnej zabawie w Lidzie nie zabrakło tłustoczwartkowych pączków i faworków, a najmłodsi uczestnicy przedstawienia ze szkółki parafialnej otrzymali prezenty i upominki, ufundowane przez .

z Mińska, i Aleksy Gil z Lidy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *