Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Artyści z Białorusi podbijali serca mrągowian

Zakończyła się jedna z nabardziej znanych w Polsce imprez, promujących kulturę kresową – XIX . Festiwal trwał przez trzy dni od 9 do 11 sierpnia.

Helena Andryca

Poezja naszej poetki Heleny Andrycy podbiła serca mrągowian

W festiwalu tradycyjnie uczestniczyły zespoły z Białorusi, Litwy i Ukrainy. W tym roku do Mrągowa zawitał również zespół „Korale” z Krasnojarska z dalekiej Syberii.

 Podczas festiwalu na kiermaszu miejskim swoją sztukę prezentują twórcy ludowi i malarze. Na stoisku rękodziałaczy ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych przy duże zainteresowanie zwiedzających budziły dzieła artystyczne, zrobione szydełkiem przez Henrykę Strzałkowską z Grodna oraz ceramika z Mohylewa autorstwa Pawła Lasoty.

 Nowością tegorocznego festiwalu stała się prezentacja działalności wydawniczej polskich organizacji. W Centrum Kultury i Turystyki można było zapoznać się z prasą i książkami, które wydają Polacy na Białorusi, a mianowicie: Związek Polaków na Białorusi, oraz .

TKPZL

Reprezentacja Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej

Podczas festiwalu odbył się wernisaż wystawy poświęconej powstaniu styczniowemu, przygotowanej przez przy ZPB pt. „Bohaterom powstania w hołdzie”. Prace naszych artystów wzbudziły podziw zarówno gości i uczestników festiwalu, jak i mieszkańców Mrągowa.

Grodzienskie Slowiki

Młodzi artyści z Grodna

Pierwszego dnia festiwalu odbyła się premiera musicalu „Kochanie bez Granic” w wykonaniu uczestników zespołu wokalnego „Sukces” z Mrągowa i zespołu „”.

 Tradycją festiwalu są również spotkania polskich poetów z Białorusi, Litwy i Ukrainy. Wiersze poetki Heleny Andrycy z Sielca (rejon Smorgoński) podbiły serca słuchaczy swoją szczerością i pięknem strof poetyckich, za które była nagradzana długimi oklaskami.

 Zespoły artystyczne miały okazję pokazać swoje programy podczas występów w małym amfiteatrze w centrum miasta oraz podczas koncertu galowego w amfiteatrze nad jeziorem Czos.

Radunskie Slowiki

Młodzi artyści z Radunia na ulicy Mrągowa

W Mrągowie wystąpiły w tym roku następujące zespoły z Białorusi: „Przyjaciele” z Borysewa, „”, „” z Lidy oraz białoruski zespół taneczny „Prialica” z Grodna.

 Irena Waluś z Mrągowa

 

2 odpowiedzi Artyści z Białorusi podbijali serca mrągowian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *