Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wizyta u najstarszego posiadacza Karty Polaka na Białorusi

Zespół Ambasady RP w Mińsku wraz z kierującym placówką chargé d’affaires a.i. Michałem Chabrosem odwiedził w Nalibokach najstarszego posiadacza Karty Polaka na Białorusi.

Naliboki_3

Jan Czerniec i chargé d’affaires a.i.

Pan Jan Czerniec ma 102 lata i od lat 50., mieszka w Nalibokach, gdzie pracował jako budowlaniec oraz krawiec. Wcześniej mieszkał w pobliskich Rusakach, gdzie skończył cztery klasy szkoły podstawowej przed II wojną światową i zajmował się wypasem bydła oraz nauką krawiectwa.

Naliboki_1

Spotkanie było okazją do podziękowania za przywiązanie do polskości w trudnych czasach, w których przyszło mu żyć, zachowanie języka oraz wychowanie trzech córek w duchu świadomości własnych korzeni. – Dziękujemy za Pana postawę oraz życzymy dużo zdrowia! – powiedział w czasie spotkania kierujący Ambasadą RP w Mińsku Michał Chabros.

Naliboki_4

Ks. Marian Szerszeń, proboszcz parafii nalibockiej i Jan Czerniec

Jan Czerniec nie krył wzruszenia i mimo podeszłego wieku obficie podzielił się wspomnieniami ze swojego długiego życia, a także przypomniał polskie piosenki i wiersze. W spotkaniu oprócz pracowników Ambasady i rodziny Jana Czerńca wziął także udział miejscowy proboszcz ks. Marian Szerszeń oraz przedstawiciel miejscowych władz.

Naliboki_2

Jan Czerniec

Naliboki są liczącą ok. 500 mieszkańców miejscowością w Puszczy Nalibockiej kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Mińska. Jest to tradycyjne skupisko polskiej mniejszości, która do dziś żyje tu w zwartych grupach ze świadomością własnych korzeni.

Naliboki_6

Trzy tablicy na pomniku Naliboczanom – poświęcone poległym żolnierzom Armii Krajowej, duchowieństwu i mieszkańcom na cmentarzu w Nalibokach. 8 maja 1943r. partyzanci sowieccy rozstrzelali w Nalibokach 128 osób – ludności cywilnej. W radzieckiej historiografii ta operacja nazywana jest „zniszczenie niemieckiego garnizonu”.

Znadniemna.pl za minsk..gov.pl

2 odpowiedzi Wizyta u najstarszego posiadacza Karty Polaka na Białorusi

  1. ego Odpowiedz

    23 lutego, 2016 w 21:56

    Zdrowia i błogosławieństwa Bożego !

  2. Jolanta Niemczewska Odpowiedz

    24 lutego, 2016 w 16:46

    Duzo zdrowia i błogosławieństwa Bożego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *