Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Weronika Sebastianowicz awansowana na majora!

ze Skidla na Grodzieńszczyźnie, z dniem 1 marca br. została awansowana przez ministra obrony Antoniego Macierewicza do stopnia majora.

Weronika_Sebastianowicz_Slask

Weronika Sebastianowicz jeszcze w stopniu kapitana Wojska Polskiego

Pani major jest przewodniczącą Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej przy Związku Polaków na Białorusi. Mieszka w Skidlu na Grodzieńszczyźnie. O jej awansie poinformowało wrocławskie , które od lat wspiera polskich kombatantów na Kresach Wschodnich i spopularyzowało w Polsce osobę Weroniki Sebastianowicz, między innymi poprzez produkcję filmu dokumentalnego „Pani Weronika i jej chłopcy”.

Urodzona w 1931 w Pacewiczach w powiecie wołkowyskim Weronika Sebastianowicz już w 1944 r. – w wieku trzynastu lat – została zaprzysiężona do Armii Krajowej. Od 1945 w konspiracji Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w szeregach podziemia zbrojnego w obwodzie Wołkowysk Inspektoratu Grodzieńskiego. Aresztowana w 1951 r. zesłana do Workuty, gdzie przebywała do 1955. Po powrocie na Kresy pracowała jako robotnik fizyczny. Od lat 90 XX wieku działa w środowisku polskich kombatantów i łagierników. Jako jego lider stała się obiektem szykan ze strony władz Białorusi. Sądzono ją między innymi za rozdzielanie dawnym towarzyszom broni pomocy charytatywnej przysyłanej z Polski. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jak mówiła, ma nadzieję, że „kiedyś wróci”.

Znadniemna.pl za facebook.com/OdraNiemen/

2 odpowiedzi Weronika Sebastianowicz awansowana na majora!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *