Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Przedszkolaki z Grodna odwiedziły rówieśników w Dąbrowie Białostockiej

Czternaścioro przedszkolaków z Grodna wraz z rodzicami i opiekunami spędziło minioną sobotę, 23 kwietnia, w Dąbrowie Białostockiej. W miejscowym Przedszkolu Samorządowym polskie dzieciaki z Grodna wraz z rówieśnikami z Dąbrowy wzięły udział w zajęciach, które poprowadziły dąbrowskie wychowawczynie. W programie pobytu było też zwiedzanie remizy strażackiej oraz Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zdjecie_pamiatkowe

Zdjęcie pamiątkowe uczestników wyjazdu do przedszkola w Dąbrowie Białostockiej i gospodarzy

Wizyta odbyła się w ramach projektu „Weekendowe przedszkole bez granic”, zainicjowanego przez przewodniczącą Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_dyr_1

Dyrektor przedszkola Janina Sołowiej wita gości z Grodna

Projekt integracji przedszkolaków po obu stronach granicy Polski i Białorusi wzbudził zainteresowanie zarówno wśród Polaków Grodna, którzy zgłosili się do udziału w nim, jak i wśród dąbrowskiej społeczności.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_burmistrz

Przemawia burmistrz Dąbrowy Białostockiej Romuald Gromacki

Dabrowa_Bial_Przedszkole_Borys_burmistrz

Romuald Gromacki wręcza kwiaty Andżelice Borys, pomysładowczyni reaktywacji projektu

Dabrowa_Bial_Przedszkole_Borys

Przemawia , przewodnicząca Rady Naczelnej

Dabrowa_Bial_Przedszkole_dyr_

Przemawia dyrektor przedszkola Janina Sołowiej

Mimo soboty, rodzice wychowanków placówki edukacyjno-wychowawczej dla najmłodszych w Dąbrowie Białostockiej przyprowadzili swoje pociechy do przedszkola. Stawiło się też grono pedagogiczne na czele z dyrektor Janiną Sołowiej, która wizytę gości z Grodna potraktowała jako ważny element wychowania swoich podopiecznych.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zapoznanie2

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zapoznanie1

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zajecia_pl4

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zajecia_pl2

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zajecia_pl

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zajecia_pl1

Dabrowa_Bial_Przedszkole_praca_pl

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zajecia_pl3

Dabrowa_Bial_Przedszkole_wiersz_marcina

– Dzieci wspólnie uczestniczyły w zajęciach plastycznych i tanecznych, rozmawiały ze sobą. W ten sposób maluchy poznają kulturę innych narodów, jest to bardzo ważne, aby poprzez wspólne zajęcia rozwijać w nich wartości społeczne takie jak: tolerancja, szacunek dla drugiej osoby i otwartość na inną kulturę. Myślę, że nasze działania na pewno będą bardzo owocne dla obu stron – mówiła dziennikarzom, którzy tego dnia przybyli do Dąbrowy, aby relacjonować wartościową inicjatywę wychowawczo-patriotyczną dla najmłodszych.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zajecia_taneczne3

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zajecia_taneczne2

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zajecia_taneczne1

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zajecia_taneczne

Ten drugi wymiar akcji jest, jak zapewnia Andżelika Borys, niezwykle ważny dla dzieciaków z Białorusi, które odwiedzając rówieśników w Polsce przekonują się, iż nie jest czymś abstrakcyjnym. – Wręcz przeciwnie, uczestnicząc w zajęciach z rówieśnikami, mali z Grodna mogli się przekonać, iż mieszkający w Polsce rodacy są wobec nich życzliwi i z nimi da się dogadać, jeśli się zna podstawowe polskie wyrazy, których grodzieńskie dzieciaki nauczyły od swoich rodziców – mówi nam Andżelika Borys.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zabawki

Dabrowa_Bial_Przedszkole_zabawki1

Dorośli Polacy z Grodna, towarzyszący swoim pociechom podczas wizyty w Dąbrowie Białostockiej, zwrócili uwagę na to, że na ich dzieciach zrobiło wrażenie to, w jaki sposób są traktowane dzieci w prawdziwym polskim przedszkolu.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_gra

Dabrowa_Bial_Przedszkole_wreczenie

Burmistrz Dąbrowy Białostockiej wręcza prezenty dzieciom

Dabrowa_Bial_Przedszkole_dyr_Orechwo1

Kierownik delegacji z Grodna odbiera upominki dla przedszkola

Dabrowa_Bial_Przedszkole_dyr_Orechwo

– System wychowania przedszkolnego na Białorusi jest bardziej rygorystyczny, a wychowawczyni może cały dzień spędzić w pracy na szpilkach – opowiada jedna z grodnianek, na której zrobiło wrażenie to, że polskie wychowawczynie bawią się z dziećmi wykonując, jeśli przewidują to reguły gry, te same ruchy, co przedszkolaki. – W przedszkolu mojego synka większość zajęć odbywa się, kiedy dzieci siedzą za stolikami, a wejście na pościelony w pomieszczeniu dywan kojarzy się z odesłaniem na dywan za karę tego, kto przeszkadza wychowawczyni w wprowadzeniu zajęcia – dodaje nasza rozmówczyni.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_Orechwo

Anżelika Orechwo dziękuje organizatorom

Luz i swoboda podczas zajęć w przedszkolu – to nie jedyne doświadczenie, o którym będą wspominać grodzieńskie przedszkolaki.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna13

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna12

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna11

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna10

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna9

Program pobytu w Dąbrowie Białostockiej przewidywał bowiem wizytę w miejscowej jednostce straży pożarnej. Dąbrowscy strażacy nie tylko zademonstrowali małym gościom sprzęt strażacki, wyprowadzając z boksów aż trzy wozy.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna5

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna2

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna3

Każdy maluch mógł przymierzyć strażacki kask i kurtkę, a także potrzymać podłączoną do węża strażackiego prądownicę, z której tryskała woda. Grupami po czworo dzieciaków, strażacy powozili przedszkolaków po terenie remizy wozem strażackim z włączonymi sygnałami alarmowymi – zarówno świetlnymi, jak i dźwiękowymi.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna4

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna7

Dabrowa_Bial_Przedszkole_straz_pozarna1

Przed wyjazdem do domu goście z Grodna zostali zaproszeni do nawiedzenia Sanktuarium Maryjnego w pobliskim Różanymstoku, gdzie modlili się przed słynącym cudami Obrazie Różanostockiej Wspomożycielki. Ten punkt programu poza wymiarem duchowym miał też znaczenie edukacyjno-patriotyczne, gdyż mali grodnianie dowiedzieli się, iż Cudowny Obraz Różanostockiej Madonny pochodzi z miasta, w którym mieszkają.

Dabrowa_Bial_Przedszkole_kosciol1

Dabrowa_Bial_Przedszkole_Plawsiuk

Właściciel firmy EKOprojekt z Sokółki towarzyszył gościom z Grodna przez cały dzień pobytu w Polsce

Dabrowa_Bial_Przedszkole_kosciol

Projekt „Weekendowe przedszkole bez granic”, realizowany z inicjatywy Andżeliki Borys, nie jest pierwszą tego typu inicjatywą, wychodzącą ze Związku Polaków na Białorusi. Jeszcze w latach 2008- 2012 przedszkolaki z Grodzieńszczyzny w weekendy jeździły do przedszkoli w Sokółce, aby integrować się z rówieśnikami i doskonalić umiejętności mówienia w języku ojczystym. Z ramienia ZPB projekt ten koordynowała kierowniczka, działającego wówczas przy Związku Polaków, zespołu dziecięcego „Zielona Gromadka” – Anna Porzecka. Wyjazdy dzieci do Sokółki i ich pobyt był dofinansowywany przez , a także przez gminę sokólską w ramach programu „Zapraszamy do przedszkoli i Klubów Przedszkolaka”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Reaktywacja przez Andżelikę Borys wizyt grodzieńskich przedszkolaków w przedszkolach powiatu sokólskiego znalazła poparcie u władz powiatu, które podczas pobytu dzieci z Grodna w Dąbrowie Białostockiej reprezentował członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Krzysztof Szczebiot, władz miasta i Gminy Dąbrowa Białostocka, reprezentowanych przez burmistrza Romualda Gromackiego oraz sponsora – firmy EKOprojekt z Sokółki, której właściciel Jerzy Pławsiuk osobiście towarzyszył gościom Grodna podczas pobytu w Dąbrowie.

– Jestem wdzięczna pomysłodawcom i sponsorom reaktywacji projektu weekendowych wyjazdów przedszkolaków do Polski. Jeszcze w ubiegłym roku moje dzieci uczęszczały do grupy z nauką języka polskiego w grodzieńskim przedszkolu nr 83. We wrześniu, mimo protestów rodziców, ta grupa została przez administrację przedszkola rozwiązana – mówiła podczas wizyty w przedszkolu w Dąbrowie Białostockiej kierowniczka delegacji z Grodna, działaczka ZPB Andżelika Orechwo.

Znadniemna.pl

2 odpowiedzi Przedszkolaki z Grodna odwiedziły rówieśników w Dąbrowie Białostockiej

 1. 007 Odpowiedz

  25 kwietnia, 2016 w 18:33

  podobne programy sa w calej eu dzieci w przedszkolach ucza sie jezyka sasiadow w rejonach przygranicznych

 2. Oksana Z Odpowiedz

  28 kwietnia, 2016 w 08:14

  Witamy !
  Jak dołączyć do tej grupy dzieci w wieku przedszkolnym z moim dzieckiem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *