Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Znamy „Mistrzów Ortografii 2016”!

W niedzielę, 24 kwietnia, młodzi Polacy z Grodna, Baranowicz, Mińska, Nowogródka, Werenowa, Dociszek i Porzecza znaleźli się wśród laureatów konkursu „Mistrz ortografii 2016”, premiowanych wyjazdami do Aten w Grecji i do Rimini nad Morzem Adriatyckim we Włoszech. To była już druga edycja konkursu ortograficznego, którego organizatorem i pomysłodawcą jest przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Mistrz_Ortografii_pamiatkowe_foto

Zdjęcie pamiątkowe laureatów konkursu

Rok temu do konkursu zgłosiło się około stu młodych ludzi, uczących się języka polskiego w różnych formach i w różnych ośrodkach edukacyjnych na terenie całej Białorusi. Wówczas nagrodą za zwycięstwo w konkursie była wycieczka do Rzymu. W tym roku Andżelika Borys, jako organizator konkursu, znalazła możliwość premiowania laureatów wyjazdami do włoskiego kurortu Rimini oraz do Aten, będących kolebką cywilizacji europejskiej, a do konkursu zgłosiło się już ponad dwieście osób.

Mistrz_Ortografii_poczatek_Borys2

Przemawia Andżelika Borys, przewodnicząca Rady Naczelnej

Mistrz_Ortografii_poczatek2

Wyjazdem do Aten zostali nagrodzeni zdobywcy pierwszych i drugich miejsc w obu wiekowych kategoriach konkursowych (6-8 klasa oraz 9-11 klasa), podzielonych na trzy podkategorie („szkoły z polskim językiem wykładowym”, „szkoły społeczne”, „nauczanie fakultatywne”), czyli razem – dwanaście osób. Jeszcze pięciu wyróżnionych otrzymało vouchery na wyjazd nad Adriatyk, ufundowane przez sponsorów konkursu – Starostwo Powiatowe w Sokółce oraz Przedsiębiorstwo Ekoprojekt z Sokółki.

Mistrz_Ortografii_poczatek1

Konkurs „Mistrz ortografii”, którego druga już edycja odbyła się w Grodnie, został zorganizowany także dzięki poparciu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, przy wsparciu merytorycznym Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, którego dyrektor prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka była przewodniczącą jury konkursu, w skład, którego weszli także: , wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach i członkini Zarządu Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach; Krzysztof Zieliński, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie; Ewa Pietraszek, tłumaczka Wydawnictwa Sklepu Podróżnika w Warszawie; Helena Dubowska, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie; Lucyna Samojłowa, nauczycielka języka polskiego w Szkole Średniej nr 33 w Grodnie; Anna Porzecka, prezes Klubu Inteligencji Polskiej przy ZPB; Andrzej Pisalnik, redaktor naczelny portalu .

Mistrz_Ortografii_poczatek_Stelingowska

Dr Barbara Stelingowska

Mistrz_Ortografii_test

Mistrz_Ortografii_test1

Mistrz_Ortografii_test2

Mistrz_Ortografii_poczatek_Machnicka

Prof.nzw.dr hab. Violetta Machnicka

Mistrz_Ortografii_test4

Mistrz_Ortografii_test5

Mistrz_Ortografii_test6

Jury konkursu, wyłaniając zwycięzców, miało ocenić poprawność rozwiązania przez konkursantów testu językowego oraz poprawność napisania niedużego dyktanda. W przemówieniu, podsumowującym konkurs, przewodnicząca jury Violetta Machnicka niezwykle wysoko oceniła poziom uczestników konkursu „Mistrz ortografii 2016”. – Jestem pod wrażeniem z powodu tego, że tak wiele osób doskonale radzi sobie z językiem polskim. Muszę podziękować państwu za aktywność i pomysłodawczyni konkursu Andżelice Borys za wspaniałą inicjatywę – mówiła przewodnicząca jury.

Mistrz_Ortografii_sprawdzenie

Dr Barbara Stelingowska i Andrzej Pisalnik

Mistrz_Ortografii_sprawdzenie2

Ewa Pietraszek

Mistrz_Ortografii_sprawdzenie1

Anna Porzecka i Lucyna Samojłowa

Konsul Krzysztof Zieliński z kolei zaznaczył, iż w kilku zwycięskich pracach konkursowych jury nie dopatrzyło się ani jednego, najdrobniejszego nawet, błędu, co potwierdza niezwykle wysoki poziom wiedzy językowej uczestników konkursu oraz doskonałą znajomość polskiej ortografii wśród najlepszych.

Mistrz_Ortografii_dyplomy

Helena Dubowska i Andżelika Borys wręczają dyplomy

Mistrz_Ortografii_poczatek_Zielinski1

Konsul RP ogłasza wyniki konkursu

Mistrz_Ortografii_dyplomy8

Winiki konkursu ogłasza Andżelika Borys

Mistrz_Ortografii_dyplomy6

Mistrz_Ortografii_dyplomy7

Wyjazdem do Aten zostali nagrodzeni zdobywcy pierwszych dwóch miejsc w konkursie „Mistrz ortografii 2016”.

W kategorii 6-8 klasy

Wśród uczniów szkół z polskim językiem wykładowym są to:

1. Edyta Soroka – ;
2. Mirosława Szwed – Polska Szkoła w Grodnie.

Wśród uczniów szkół społecznych:

1. Aleksandra Dojnicz – w Baranowiczach;
2. Tatiana Mazajło – w Grodnie.

Wśród uczniów, pobierających fakultatywne zajęcia z języka polskiego:

1. Anastazja Griszyna – Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Nowogródku;
2. Karina Bojko – Szkoła Średnia nr19 w Mińsku.

W kategorii 9-11 klasy

Wśród uczniów szkół z polskim językiem wykładowym są to:

1. Ewelina Pęska – Polska Szkoła w Grodnie;
2. Anita Krasowska – Polska Szkoła w Grodnie.

Wśród uczniów szkół społecznych:

1. Elwira Urbanowicz – Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Grodnie;
2. Marek Szumski – Polska Szkoła Społeczna im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach.

Wśród uczniów, pobierających fakultatywne zajęcia z języka polskiego:

1. Karolina Dubicka – Szkoła Średnia w Werenowie;
2. Diana Szymielewicz – Szkoła Średnia w Dociszkach.

Wyróżnienia jury i ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sokółce oraz Przedsiębiorstwo EKOprojekt Jerzy Pławsiuk vouchery na wyjazd do Włoch otrzymało z rąk członka Zarządu Powiatu Sokólskiego Krzysztofa Szczebiota pięciu konkursantów: Paulina Anisim z Baranowicz, Beata Możejko z Porzecza, a także grodnianie – Ewelina Ustach, Władysław Aleszczyk oraz Aleksander Czerniawski.

Mistrz_Ortografii_dyplomy4

Krzysztof Szczebiot wręcza vouchery na wyjazd do Włoch

Mistrz_Ortografii_dyplomy5

Mistrz_Ortografii_dyplomy9

Nagrodami rzeczowymi w postaci słowników i książek reprezentant Starostwa Powiatowego w Sokółce wyróżnił jeszcze sześć osób: Aleksandrę Cygiel ze Zdzięcioła, Angielinę Borysienko i Wiktorię Skorb z Grodna oraz trzy konkursantki z Wołkowyska – Julię Zielińską, Nadzieję Wróblewską i Beatę Żłobowicz.

Mistrz_Ortografii_dyplomy1

Mistrz_Ortografii_dyplomy2

Jak podkreśliła w rozmowie z portalem Znadniemna.pl Andżelika Borys: – Żaden z uczestników konkursu nie powinien czuć się przegrany. Organizując letnie wyjazdy wakacyjne do Polski dla młodzieży z Białorusi, będziemy się starali organizować je tak, aby każdy z konkursantów skorzystał z takiego wyjazdu – mówi organizator konkursu „Mistrz ortografii 2016”.

Znadniemnna.pl

5 odpowiedzi Znamy „Mistrzów Ortografii 2016”!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *