Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Polacy z Białorusi na Uroczystościach Majowych w Warszawie

Przedstawiciele różnych środowisk polskich z Białorusi byli obecni na Uroczystościach Majowych w Warszawie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, reprezentantów Rządu RP na czele z Premier Beatą Szydło oraz obu izb polskiego parlamentu na czele z Marszałkami – Senatu RP Stanisławem Karczewskim i Sejmu RP Markiem Kuchcińskim.

Prezydent_Duda_ odbiera_meldunek _o _gotowosci_kompanii_reprezentacyjnej_WP_do_uroczystosci_Swieta_Flagi

Prezydent RP odbiera meldunek o gotowości kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego do uroczystości Święta Flagi Polskiej

proporzec_prezydencki_wciagany_na_maszt_nad_Belwederem

Proporzec prezydencki wciągany na maszt nad Belwederem

Para_prezydencka_przed_Belwederem

Para prezydencka przed Belwederem

2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz przypadającego na ten sam dzień Święta Polonii i Polaków za Granicą, wśród gości Prezydenta RP na uroczystości i przyjęciu w Pałacu Belwederskim znalazło się aż sześciu Polaków z Białorusi: przewodnicząca Rady Naczelnej , prezes ZPB , członek zarządu działającego przy ZPB Towarzystwa Plastyków Polskich , prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz, wybitna animatorka kultury polskiej z Grodna, kierowniczka i założycielka znakomitego zespołu dziecięcego „ oraz redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl .

 

Filipowicz_Marczukiewicz_Duda_slider

Prezydent RP Andrzej Duda obcuje z Polakami z Białorusi. Po lewej od prezydenta: Andrzej Filipowicz i Helena Marczukiewicz

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawia z Polakami zza granicy,między innymi z Alicją Binert (w okularach), założycielką i kierowniczką legendarnego zespołu dziecięcego "Grodzieńskie Słowiki"

Prezydent RP Andrzej Duda rozmawia z Polakami z zagranicy,między innymi z Alicją Binert (w okularach), założycielką i kierowniczką legendarnego zespołu dziecięcego „Grodzieńskie Słowiki”

Pisalnik_Duda

Andrzej Pisalnik i Prezydent RP Andrzej Duda

Pisalnik_Duda_Borys

Andrzej Pisalnik i Andżelika Borys z Pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej Agatą Kornhauser-Dudą

Polacy z Białorusi, reprezentowani głównie przez kierowników struktur najbardziej wpływowej organizacji polskiej w tym kraju – ZPB, byli świadkami wydarzenia, niezwykle istotnego dla Polaków za granicą – przede wszystkim najmłodszych, uczących się języka polskiego w krajach swojego zamieszkania zarówno w szkołach publicznych z polskim językiem wykładowym, jak i w innych ośrodkach edukacyjnych. 2 maja w Belwederze Prezydent RP Andrzej Duda podpisał bowiem projekt ustawy „O zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz niektórych innych ustaw”. Jest to pierwsza inicjatywa legislacyjna Prezydenta RP Andrzeja Dudy o tematyce polonijnej, która została skierowana pod obrady Sejmu RP.

Borys_Filipowicz

Andżelika Borys i Andrzej Filipowicz na trybunie gości honorowych Uroczystości Trzeciomajowych na Placu Zamkowym w Warszawie

Pierwsza_Dama_wita_malego_warszawianina

Pierwsza Dama RP wita małego warszawianina

Po tym, jak Ustawa stanie się obowiązującym w Polsce prawem, dzieci polskie, uczące się języka ojczystego za granicą, będą miały prawo do posiadania legitymacji szkolnych, które zrównają je w prawach do ulg i uprawnień, z których na terenie Polski korzystają młodzi Polacy, uczący się w szkołach na terenie Macierzy i będący obywatelami RP. – Jest to inicjatywa niezwykle ważna i dowartościowująca Polaków za granicą nie tylko pod względem moralnym. Uprawnienia dla polskiej młodzieży szkolnej z zagranicy, przewidziane w podpisanym przez prezydenta projekcie Ustawy staną się obok Karty Polaka kolejnym ważnym instrumentem, motywującym Polaków za granicą do uczenia się mowy ojczystej, do podróżowania do Macierzy, poznawania polskiej kultury, tradycji i obyczajów – komentuje prezydencką inicjatywę legislacyjną w rozmowie z portalem Znadniemna.pl Andżelika Borys.

Warszawianie_witaja_Pierwsza_Pare

Agata_Duda_Andzelika_Borys

i Andżelika Borys w ogrodach Pałacu Prezydenckiego

W nieco okrojonym składzie, ale też licznie reprezentowane było środowisko Polaków z Białorusi na uroczystościach z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na Placu Zamkowym i w Pałacu Prezydenckim Warszawie.

Obecność na uroczystościach z udziałem przedstawicieli najwyższych władz Rzeczypospolitej Polskiej była dla Polaków z Białorusi okazją do przypomnienia wpływowym ludziom ze świata polskiej polityki, polskiego życia publicznego i mediów polskich o sytuacji polskiej mniejszości na Białorusi. Ze strony władz Rzeczypospolitej Polskiej i osobiście Głowy Państwa Polskiego zaproszenie na uroczystości do Warszawy przedstawicieli różnych środowisk Polaków z Białorusi było istotnym sygnałem do władz Białorusi, iż mieszkająca w tym kraju, jak i w każdym innym państwie świata, polska mniejszość narodowa jest nieoderwalną częścią Narodu Polskiego i Państwo Polskie będzie upominało się o jej prawa oraz broniła jej interesów z pełną determinacją i przekonaniem o tym, że taki jest obowiązek polskich władz względem każdego Polaka, który nie traci przywiązania do polskości i deklaruje przynależność do kręgu polskiej kultury, języka, tradycji i wartości.

Znadniemna.pl

2 odpowiedzi Polacy z Białorusi na Uroczystościach Majowych w Warszawie

 1. elzbieta Odpowiedz

  7 maja, 2016 w 12:02

  Pięknie, że byliście przekażcie to co widzieliście, to co czuliście mieszkańcom Białorusi.
  Pozdrawiam Was gorąco, jesteśmy Polakami ponad granicami i to jest piękne !

 2. Andrzej z Kalifornii Odpowiedz

  8 maja, 2016 w 06:33

  Pani Andzeliko gratuluje aktywnosci i uznania za swa dzialanosc, oby byla Pani przykladem dla innych dzialaczy polonijnych w swiecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *