Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Szczecińska prasa o pobycie polskich dzieci z Białorusi w stolicy województwa zachodniopomorskiego

Styczniowa wizyta delegacji Związku Polaków na Białorusi na czele z przewodniczącą Rady Naczelnej Andżeliką Borys w Szczecinie i osiągnięte podczas spotkania z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem porozumienie o współpracy zaowocowały pobytem na koloniach w stolicy województwa zachodniopomorskiego grupy polskich dzieci z Białorusi.

Szczecin_Kolonie

Przybycie kolonistów zza wschodniej granicy Polski nad zachodnią polską granicę zauważyły lokalne szczecińskie media. Proponujemy Państwu jedną z relacji na ten temat, opublikowaną na witrynie szczecińskiej „Gazety Wyborczej”:

Przyjechali koloniści z Białorusi. Co w Szczecinie zrobiło na nich wrażenie?

Kolonie_Szczecin

Kolonie_Szczecin2

– Ogromny i piękny jest ten kościół – mówiła o Bazylice św. Jakuba kolonistka z Grodzieńszczyzny Patrycja.

Kolonie_Szczecin1

Kolonie_Szczecin4

Prezydent Krzystek spotkał się we wtorek z ponad 30-osobową grupą młodzieży polskiej z Grodna, która przebywa w Szczecinie na koloniach zorganizowanych w ramach współpracy miasta ze Związkiem Polaków na Białorusi. Prezydent Szczecina przyjął gości z Białorusi w reprezentacyjnej sali bibliotecznej w magistracie.

Kolonie_Szczecin5

Kolonie_Szczecin3

Dzieci dostały upominki. Ich opiekunowie kolonii podkreślali, że wszystkie mają polskie korzenie. Niektóre z nich płynnie mówią po polsku, zaś wszystkie uczą się języka lub chodzą do polskich szkół w Grodnie. Na potwierdzenie tego koloniści recytowali po polsku wiersze Adama Mickiewicza, w tym Inwokację do „Pana Tadeusza”.

Kolonie_Szczecin7

Koloniści przejechali do Szczecina, po ponad 12-godzinnej podróży, w poniedziałek późnym wieczorem. Nie mieli czasu jeszcze dobrze zwiedzić miasta, ale grafik mają napięty. Wśród atrakcji planowane są wizyty w muzeach i wyjazd nad morze.

Co już im się u nas spodobało?

– Ogromny i piękny jest ten kościół – mówiła o Bazylice św. Jakuba kolonistka z Grodzieńszczyzny Patrycja. – Ta budowla naprawdę robi na mnie wrażenie.

– Słyszeliśmy, że jest tutaj wielki schron przeciwlotniczy. Nie mogę się doczekać, by go zobaczyć – mówił Jarosław Puzyna, kolonista z Grodna.

Szczecin_Kolonie_palac

Wszystkie dzieci z Białorusi były już wcześniej w Polsce. Wymieniali Warszawę, czy . W Szczecinie są pierwszy raz. Celem kolonii jest zapewnienie dzieciom aktywnego wypoczynku, połączonego z edukacją. Młodzież zapozna się z polską kulturą, walorami turystycznymi Szczecina, a przy okazji zyska na kontakcie z ojczystym, polskim językiem.

Znadniemna.pl za .wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *