Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Jest reakcja na list grodnian w obronie polskiego szkolnictwa

Ministerstwo Edukacji Republiki zareagowało na list grodnian do Ministra Edukacji Republiki Michaiła Żurawkowa w obronie polskiego szkolnictwa w grodzie nad Niemnem. Sprawą, z polecenia resortu edukacji, zajmą się władze oświatowe Grodna i obwodu grodzieńskiego.

Odpowiedz_z_ministerstwa_str

Odpowiedź z Ministewrstwa Edukacji Republiki Białoruś na zbiorowy list grodnian w obronie polskiego szkolnictwa

Pod listem, którego wysłanie do ministra zainicjowała przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi , podpisało się 1057 grodnian. Uznali oni, iż władze oświatowe ich rodzinnego miasta prowadzą dyskryminacyjną politykę w stosunku do mieszkających w Grodnie i stanowiących około 25 procent ludności miasta Polaków.

Jako ostatnie przykłady niesprawiedliwego traktowania przedstawicieli drugiej co do wielkości po Białorusinach grupy narodowościowej Grodna sygnatariusze listu wskazali między innymi likwidację grupy polskiej w grodzieńskim przedszkolu nr 83 oraz nieuzasadnione ograniczenie liczby uczniów, przyjmowanych w tym roku do pierwszej klasy w Polskiej Szkole w Grodnie.

Odpowiedź na list ponad tysiąca mieszkańców Grodna została podpisana przez wiceminister edukacji Republiki Białoruś Raisę Sidorenko.

Wiceminister informuje sygnatariuszy listu, iż wskazanymi przez nich problemami zajmą się władze Grodna, a o wynikach reagowania na niepokojące sygnały poinformują zarówno Ministerstwo Edukacji RB, jak i samych zainteresowanych, czyli mieszkańców Grodna, czyje podpisy stoją pod listem zbiorowym do ministra Żurawkowa.

– Odpowiedź z ministerstwa świadczy o tym, że procedura biurokratyczna zadziałała sprawnie, a władze oświatowe Grodna i obwodu grodzieńskiego będą musiały się wytłumaczyć ze skandalicznego traktowania Polaków, pragnących, aby ich dzieci mogły uczyć się ojczystego języka w państwowych placówkach edukacji – mówi portalowi Andżelika Borys.

Działaczka zapewnia, że w przypadku niezadawalającej reakcji na list ze strony władz Grodna i obwodu grodzieńskiego zainicjuje ona dalsze działania w obronie polskiego szkolnictwa. – Oczywiście będą one mieściły się w ramach ustawodawstwa Republiki Białoruś oraz porozumień, obowiązujących w dziedzinie oświaty między Polską, a Białorusią – dodaje Borys.

Znadniemna.pl

1 odpowiedź Jest reakcja na list grodnian w obronie polskiego szkolnictwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *