Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Michaił Żurawkow: „Białorusini będą mogli studiować bezpłatnie w Polsce, a Polacy na Białorusi”

Szczegóły podpisanego 20 lipca „Porozumienia między Rządem a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie edukacji” ujawnił w jednej z audycji na głównej antenie Telewizji Białoruskiej minister edukacji Republiki Michaił Żurawkow.

Minister Edukacji Republiki Białoruś Michaił Żurawkow, fot.: .youtube.com

Minister Edukacji Republiki Białoruś Michaił Żurawkow, fot.: .youtube.com

Według ministra podpisane w Warszawie porozumienie reguluje między innymi sposób i zasady rekrutacji na nieodpłatne dla abiturientów z Białorusi w Polsce, a polskich abiturientów – na Białorusi. Będą oni mogli starać się o nieodpłatne, pomijając egzaminy wstępne i konkurs kandydatów na na wybranej uczelni.

Akces na bezpłatne studia złożony przez abiturientów z Białorusi w Polsce i abiturientów z Polski na Białorusi będzie rozpatrywała specjalnie powołana do tego celu komisja. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem na studia komisja oceni stopień znajomości języka rosyjskiego u Polaków, a u Białorusinów – polskiego oraz poziom wiedzy abiturienta w zakresie wybranego kierunku studiów.

Liczbę bezpłatnych miejsc na uczelniach dla abiturientów z Polski na Białorusi i z Białorusi w Polsce każdego roku będą ustalać na wspólnym posiedzeniu przedstawiciele Ministerstw Edukacji Białorusi i Polski.

Porozumienie przewiduje także możliwość odbywania staży naukowych przez studentów i wykładowców z obu krajów na uczelniach sąsiedniego państwa.

„Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie edukacji” przewiduje także, iż strony będą się konsultować między sobą w celu doskonalenia treści podręczników historii, obowiązujących w szkołach i na uczelniach wyższych w Polsce i na Białorusi.

– Nasze kraje są bardzo mocno powiązane historycznie, wiele wydarzeń i postaci historycznych jest przeplecionych między sobą. Czasem trudno jest nawet zidentyfikować kim była ta, czy inna postać – Polakiem czy Białorusinem. Z tego powodu umówiliśmy się, że historycy, kompetentni profesorowie będą wspólnie ustalać treść określonych rozdziałów w podręcznikach historii, żeby wydarzenia historyczne były w nich przedstawiane poprawnie. Naukowcy będą się dzielić między sobą wiedzą dokumentalną, żeby dokonywać bardziej dokładnej i poprawnej wykładni określonych faktów z naszej wspólnej historii – mówił minister Żurawkow.

Treść podpisanego 20 lipca „Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie edukacji” była negocjowana od kilku lat i parafowana jeszcze w 2014 roku. Informacje, pochodzące od ministra Żurawkowa są pierwszym publicznym ujawnieniem szczegółów regulacji, zawartych w podpisanym dokumencie.

Znadniemna.pl na podstawie TUT.BY i men.gov.pl

5 odpowiedzi Michaił Żurawkow: „Białorusini będą mogli studiować bezpłatnie w Polsce, a Polacy na Białorusi”

 1. Kier Odpowiedz

  26 lipca, 2016 w 16:14

  Szkoda że tak późno. ale cóż może zdążymy przed…
  w w innych dziedzinach życia?
  Znieść wizy dla Białorusinów (kontrola wskazana aby nie przedostawali się inni; Rosjanie, Czeczeni, Ukraińcy, ludy kaukaskie, islamiści).
  Jak spadkobiercy I RON, powinni białorusini dostać karty Polaka, a nawet obywatelstwo polskie.
  Białorusini powinni uszczelnić granicę z Rosją i Ukrainą , ale i Litwą i Łotwą.

 2. guest Odpowiedz

  27 lipca, 2016 w 22:26

  Nie żebym się czepiał, idea generalnie słuszna, ale jestem pewien, że proporcje studiujących w PL Białorusinów do studiujących na Białorusi Polaków, będą rzędu 9:1. Powinno być, że jeśli Białorusin udowodni polskie korzenie (babka, dziadek), powinien studiować za darmo, ale jeśli z dziada pradziada jest Białorusinem powinien za studia płacić. Nie może być tak, że za nasze podatników pieniądze będziemy kształcić innym krajom kadrę inżynierską czy medyczną

 3. oszołom Odpowiedz

  28 lipca, 2016 w 12:18

  Wybitny Białorusin to np. Tadeusz Kościuszko …

  • J23 Odpowiedz

   1 sierpnia, 2016 w 10:05

   tak dla jasności, Kościuszko nie był ŻADNYM Białorusinem z prostego powodu, Białoruś powstała w 1918 roku a wcześniej to była POLSKA. Inna sprawa, że był masonem i idea masońska była mu bliższa niż walka o wyzwolenie Rzeczypospolitej czemu dał przykład w czasie Powstania Styczniowego więc może jednak ciszej nad tą trumną.

 4. józef III Odpowiedz

  20 sierpnia, 2016 w 19:55

  bardzo dobre porozumienie !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *