![](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Kolonie_Krakow_slider.jpg)
Trzydziestoosobowa grupa uczniów, działającej przy oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku Polskiej Szkoły Społecznej Języka Polskiego, dziesięć dni spędziła w Krakowie na zaproszenie Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.
![Na_Rynku_w_Krakowie](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Na_Rynku_w_Krakowie-480x362.jpg)
Na Rynku w Krakowie
Pobyt polskich dzieci z Mińska w Krakowie odbył się w ramach projektu edukacyjnego „Wakacje z Krakowem”, dofinansowanego przez Senat RP.
W ramach tegoż projektu do stolicy Małopolski w tym samym terminie przyjechały polskie dzieci z Ukrainy – z Chmielnickiego i Dniepru (były Dniepropietrowsk). Wszyscy uczestnicy pobytu edukacyjnego w Krakowie zostali poddani testom z języka polskiego, których wyniki pozwoliły na podzielenie młodych Polaków ze Wschodu na cztery grupy o różnych stopniach zaawansowania znajomości języka polskiego.
![Test_wstepny](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Test_wstepny-480x344.jpg)
Podczas testu z języka polskiego
![Najmlodszy_uczestnik_Slawa_Jermolenko](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Najmlodszy_uczestnik_Slawa_Jermolenko-480x631.jpg)
Najmłodszy uczestnik – Sława Jermolenko
Zajęcia odbywały się z miejscowymi nauczycielami w czterech grupach, podczas których dzieci miały możliwość zgłębienia znajomości języka polskiego.
![Zajecia_plastyczne_prowadzi_Dorota_Sobol](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Zajecia_plastyczne_prowadzi_Dorota_Sobol-480x347.jpg)
Zajęcia plastyczne prowadzi Dorota Sobol
![Zajecia_na_terenie_bursy](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Zajecia_na_terenie_bursy-480x351.jpg)
Podczas zajęć na terenie bursy
Nadzwyczaj bogaty okazał się przygotowany przez organizatorów program pozalekcyjny, w którego ramach polskie dzieci ze Wschodu nie tylko miały okazję zwiedzać liczne zabytki królewskiego miasta, lecz także wziąć udział w grze miejskiej „Schowany w Krakowie”. Zasady gry przewidywały odnajdywanie za pomocą mapy i różnych wskazówek na krakowskiej Starówce miejsc, związanych z polską kulturą i historią, a także z życiem i twórczością wybitnych Polaków.
![Gra_miejska_Schowany_w_Krakowie_Akademia_Zakowska)](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Gra_miejska_Schowany_w_Krakowie_Akademia_Zakowska-480x344.jpg)
Gra miejska „Schowany w Krakowie”
![Podczas_gry_wsrod_uczestnikow_Piotr_Caban_wiceprezes_Stowarzyszenia_KRESY](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Podczas_gry_wsrod_uczestnikow_Piotr_Caban_wiceprezes_Stowarzyszenia_KRESY-480x355.jpg)
Wśród uczestników gry – Piotr Caban, wiceprezes Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”
Podczas pobytu w Krakowie, w jedną z niedziel dzieci z Mińska, Chmielnickiego i Dniepra miały okazję uczestniczyć we Mszy świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Wieczorem tegoż dnia koloniści zwiedziły teatr im. Juliusza Słowackiego.
![W_Lagiewnikach](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/W_Lagiewnikach-480x360.jpg)
W Łagiewnikach
![W_teatrze_Slowackiego](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/W_teatrze_Slowackiego-480x640.jpg)
W Teatrze im. Juliusza Słowackiego
Podczas zwiedzania byłego krakowskiego getta młodzi Polacy ze Wschodu mieli okazję poznać historię, kulturę i obyczaje krakowskich Żydów, a wielu z nich po raz pierwszy w życiu trzymało w rękach Torę.
![Zajecia_w_Starej_Synagodze](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Zajecia_w_Starej_Synagodze-480x360.jpg)
W synagodze
Jeden z wakacyjnych dni uczestnicy kolonii edukacyjnych w Krakowie spędzili w Kalwarii Zebrzydowskiej i w Wadowicach. Dla kolonistów zorganizowane zostało też zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.
![Na_ziemi_Jana_Pawla_II](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Na_ziemi_Jana_Pawla_II-480x629.jpg)
W Wadowicach
![W_muzeum_w_Wadowicach](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/W_muzeum_w_Wadowicach-480x360.jpg)
W muzeum Jana Pawła II
![W_Wieliczce](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/W_Wieliczce-480x351.jpg)
Zdjęcie pamiątkowe w Kopalni Soli w Wieliczce
Każdy dzień pobytu przynosił nowe doświadczenia i umożliwiał dzieciom zdobywanie nowych umiejętności i wiedzy, jak chociażby zajęcia pt. „Muzyka niejedno ma imię”, które odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, czy warsztaty w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
![W_Bibliotece_Jagiellonskiej](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/W_Bibliotece_Jagiellonskiej-480x326.jpg)
W Bibliotece
![W_Collegium_Maius](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/W_Collegium_Maius-480x326.jpg)
W Collegium Maius
![Warsztaty_w_Muzeum_Etnograficznym](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Warsztaty_w_Muzeum_Etnograficznym-480x360.jpg)
Podczas warsztatów w Muzeum Etnograficznym
![Warsztaty_w_Artatece](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Warsztaty_w_Artatece-480x309.jpg)
Warsztaty w Artetece
Grupa polskich dzieci z Mińska zwiedziła dodatkowo muzeum „Podziemia Rynku”, w którym obejrzała spektakl o Smoku Wawelskim i królu Kraku. Nie zabrakło podczas kolonii edukacyjnych także zwiedzania Wawelu i Smoczej Jamy.
![Na_Wawelu_w_Krakowie](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Na_Wawelu_w_Krakowie-480x330.jpg)
Na Wawelu
![Legenda_o_Smoku_Wawelskim_muzeum_PODZIEMIA_RYNKU](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Legenda_o_Smoku_Wawelskim_muzeum_PODZIEMIA_RYNKU-480x330.jpg)
Dzieci oglądają Legendę o Smoku Wawelskim w muzeum „Podziemia Rynku”
![Ze_Smokiem](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Ze_Smokiem-480x387.jpg)
Zdjęcie pamiątkowe przy Smoku Wawelskim
Na ostatnich, podsumowujących kolonie zajęciach każdy z uczniów otrzymał indywidualną ocenę od opiekujących się młodymi Polakami nauczycieli oraz opinię przez nich napisaną. Każdy także otrzymał ufundowane przez organizatorów upominki i Dyplom udziału w koloniach edukacyjnych.
![Dyplom_uczestnika_wrecza_Anna_Sznajder](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Dyplom_uczestnika_wrecza_Anna_Sznajder-480x340.jpg)
Dyplom wręcza Anna Sznajder
![Dyplom_uczestnika_wrecza_Malgorzata_Podolecka](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Dyplom_uczestnika_wrecza_Malgorzata_Podolecka-480x337.jpg)
Małgorzata Podolecka wręcza dyplom
Na pożegnanie odbył się koncert, podczas którego uczniowie Szkoły Społecznej Języka Polskiego z Mińska zaprezentowali umiejętności wokalne i artystyczne. Śpiewali w dwóch językach – polskim i białoruskim, recytowali wiersze polskich poetów i pokazali inscenizację teatralne wierszy Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy.
![Podczas_koncertu](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Podczas_koncertu-480x327.jpg)
Na scenie uczniowie Szkoły Społecznej Języka Polskiego z Mińska
![Karol_Chudoba_Prezes_Stowarzyszenia_KRESY](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Karol_Chudoba_Prezes_Stowarzyszenia_KRESY-480x657.jpg)
Karol Chudoba, prezes Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”
Grupa polskich dzieci z Mińska dziękuje Stowarzyszeniu Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” za zaproszenie do udziału w projekcie „Wakacje z Krakowem” i świetną organizację kolonii. Osobiste podziękowania kierują natomiast prezesowi Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” Karolowi Chudobie i jego zastępcom: Małgorzacie Semkowicz, Piotrowi Cabanowi oraz Annie Biłyk.
![Anna_Bilyk_sekretarz_Stowarzyszenia_KRESY](https://glosznadniemna.pl/wp-content/uploads/2016/08/Anna_Bilyk_sekretarz_Stowarzyszenia_KRESY-480x860.jpg)
Przemawia Anna Biłyk, sekretarz Stowarzyszenia „Kresy”
„Wakacje z Krakowem” przyniosły uczniom Polskiej Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Mińsku wiele wrażeń. Ich korzyść polega także na tym, że w ciągu dziesięciu dni mali Polacy pokonali barierę językową i nauczyli się bez skrępowania posługiwać się w obcowaniu między sobą językiem polskim.
Polina Juckiewicz z Mińska
Helena Kapri / 18 października, 2016
Wielkie podziękowania Wszystkim zaangażowanym w pracę nad zorganizowaniem i przeprowadzeniem kolonii edukacyjnych.To niemały trud ,ale jeszcze większa satysfakcja.
Pragnę nadmienić również ,że część wymienionych w artykule osób pracowała jako wolontariusze.
Łączę serdeczne pozdrowienia .
/