Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Wystawa „Obrona Grodna w 1939 r.” w Senacie RP

Wicemarszałek otworzyła w Senacie 22 września 2016 r. wystawę „ w 1939 r.”, na której zaprezentowano powstałe w 2014 r. obrazy artystów zrzeszonych w Towarzystwie Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi.

wystawa_obrona_grodna_1939

Na otwarciu wystawy przemawia wicemarszałek Senatu RP Maria Koc. Za nią stoją: Gennadiusz Picko prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy , Mieczysław Jaśkiewicz, prezes , senator , przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, oraz wiceprzewodniczący tej komisji, senator

Wicemarszałek Maria Koc podkreśliła, że te niezwykle wymowne i ekspresyjne obrazy przypominają tragiczne wydarzenia sprzed 77 lat. „Obrona Grodna od 20 do 22 września 1939 r. była aktem niezwykłego heroizmu Polaków, a ta wystawa jest wyrazem pamięci o nich” – mówiła wicemarszałek Senatu. Jak zaznaczyła, jesteśmy zobowiązani do przekazywania historii i kultywowania pamięci.

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc

Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc

Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Janina Sagatowska podkreśliła, że bohaterami są także Polacy współcześnie żyjący na Białorusi, dający świadectwo swojego patriotyzmu i przywiązania do polskości.

Przemawia senator Janina Sagatowska, Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

Przemawia senator Janina Sagatowska, Przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą w Senacie RP

ma swoich bohaterów. Wtedy, w 1939 r., Polacy walczyli o swój dom, o swoją ziemię, o honor, o prawdę” – mówił prezes Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Jaśkiewicz. W obronie Grodna wzięli udział żołnierze, policjanci, mieszkańcy, harcerze, uczniowie. Symbolem tej walecznej obrony stał się 13-letni Tadek Jasiński, który zginął po tym, jak sowieccy żołnierze użyli go jako żywej tarczy, przywiązując do pancerza czołgu.

wystawa_obrona_grodna_1939_1

jan_pietrzak

Na wystawie zauważono legendarnego artystę, publicystę i autora piosenek Jana Pietrzaka (po prawej)

Prezes Mieczysław Jaśkiewicz przypomniał, że gen. Władysław Sikorski podczas inspekcji 6. Dywizji Piechoty w ZSRR w 1941 r., w której służyli także obrońcy Grodna, zapewnił, iż po wojnie miasto zostanie odznaczone Virtuti Militari. „Czekamy” – powiedział prezes Mieczysław Jaśkiewicz.

wystawa_obrona_grodna_1939_2

marczukiewicz_pilnik

, prezes Oddziału ZPB w Mińsku i z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB

Podczas otwarcia wystawy byli obecni m.in. prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi Gennadiusz Picko, autorzy prezentowanych prac Walentyna Brysacz, , Janina Pilnik i oraz senatorowie.

wystawa_obrona_grodna_1939_3

wystawa_obrona_grodna_1939_4

Znadniemna.pl za senat.gov.pl, foto Michał Józefaciuk

1 odpowiedź Wystawa „Obrona Grodna w 1939 r.” w Senacie RP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *