HomeKulturaImprezy świąteczne w oddziałach Związku Polaków (fotorelacja)

Imprezy świąteczne w oddziałach Związku Polaków (fotorelacja)

Oddziały Związku Polaków na Białorusi w całym kraju organizują w tych dniach przyjęcia świąteczno-noworoczne, spotkania opłatkowe, jasełka z udziałem dzieci, uczących się języka polskiego. Realizują też inne inicjatywy kulturalne z okazji nadejścia Nowego 2017 roku, minionych Świąt Bożego Narodzenia i trwającego karnawału.

O tym, jak wygląda w tych dniach aktywność oddziałów ZPB opowiemy Państwu w fotorelacji, którą przygotowaliśmy dzięki informacjom i zdjęciom, nadchodzącym do redakcji z oddziałów ZPB.

Mińsk

Zacznijmy od wyróżnienia, które spotkało działający przy Oddziale ZPB w Mińsku chór „Polonez”. Zespół ten dostąpił zaszczytu uświetnienia śpiewem Bożonarodzeniowej Mszy świętej, odprawionej w języku polskim w Archikatedrze Imienia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku.

Chór „Polonez”

Raduń

Jasełka i teatralizowane przedstawienie pod tytułem „Gdyby grzechy były kamieniami” zaprezentowały po polsku w Boże Narodzenie 25 grudnia 2016 roku w raduńskim kościele miejscowe dzieci, uczące się języka polskiego.
Świąteczne występy młodych Polaków z Radunia w miejscowym kościele parafialnym odbyło się dzięki wsparciu miejscowego oddziału ZPB i osobiście prezes oddziału Haliny Żegzdryń. Jak co roku, prezes zadbała o świąteczne prezenty dla polskich dzieci z Radunia. Dary ze słodyczami, które otrzymali mali raduńscy Polacy, pochodziły od przyjaciół Oddziału ZPB w Raduniu z miasta Świdnik, z którym prezes oddziału Halina Żęgzdryń od wielu lat utrzymuje partnerskie kontakty, realizując wspólne przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-religijnym.

Werenowo

Przedstawienie teatralne w języku polskim pt. „Oskar” na podstawie książki „Oskar i pani Róża” autorstwa Erica Emmanuela Schmitta zaprezentowały 27 grudnia 2016 roku w Werenowie dzieci, uczące się języka polskiego w miejscowej szkółce parafialnej.

Teatralizowana adaptacja książki Erica Emmanuela Schmitta, podobnie jak sama książka, opowiada niezwykle wzruszającą historię nieuleczalnie chorego chłopca Oskara, który przy pomocy odwiedzającej go wolontariuszki Róży uczy się pogodzić z nadchodzącą śmiercią i przeżywa każdy kolejny dzień tak, jak robił to dziesięć lat, kiedy jeszcze nie wiedział, że jest nieuleczalnie chory. Każdego dnia Oskar ma pisać list do Boga, w którym powinien ująć swoje wątpliwości i doświadczenia życiowe.

Na przedstawieniu pt. „Oskar”, które odbyło się w werenowskiej parafii, obecna była prezes ZPB Andżelika Borys.

Brześć

Spotkanie świąteczno-noworoczne zorganizowało 28 grudnia 2016 roku w Brześciu środowisko miejscowych Polaków, zrzeszonych wokół Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki w Brześciu. Gospodyni spotkania dyrektor szkoły Alina Jaroszewicz zaprosiła do siebie działaczy ZPB z obwodu brzeskiego, a także przedstawicieli Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi. Od władz centralnych ZPB zaproszenie przyjęli prezes organizacji Andżelika Borys oraz członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut.

Przemawia Alina Jaroszewicz (druga od prawej), dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domeyki w Brześciu

Prezes ZPB Andżelika Borys składa życzenia świąteczne

Alina Jaroszewicz i Andrzej Poczobut

Andrzej Poczobut, Irena Głuchowska, Andżelika Borys i Alina Jaroszewicz

Grodno

Spotkanie świąteczno-noworoczne dla prezesów oddziałów ZPB z obwodu grodzieńskiego i działających przy ZPB Stowarzyszeń zorganizował 29 grudnia 2016 roku w Grodnie Zarząd Główny ZPB na czele z Andżeliką Borys. Oprócz prezesów oddziałów ZPB i afiliowanych z ZPB Stowarzyszeń, na spotkanie kierowników struktur ZPB przybyli: ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik, przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP Michał Dworczyk, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP Robert Tyszkiewicz, poseł na Sejm RP Krzysztof Ostrowski, konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką, a także prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska.

Za oprawę artystyczną spotkania, na którą złożył się koncert pięknych polskich kolęd, obecni na spotkaniu serdecznie dziękowali polskim dzieciom, uczącym się języka polskiego w szkółkach parafialnych miasta Lidy.

Przemawia ambasador RP na Białorusi Konrad Pawlik

Mińsk

Na dwa dni przed nadejściem Nowego Roku 30 grudnia 2016 roku spotkanie świąteczno-noworoczne zorganizował także Oddział ZPB w Mińsku. Na spotkanie przybyli goście z Ambasady RP w Mińsku, między innymi I radca Ambasady Marcin Wojciechowski oraz przedstawiciele Zarządu Głównego ZPB – prezes Andżelika Borys i członek Zarządu Głównego Andrzej Poczobut.

Przemawia Andżelika Borys, prezes ZPB

Marcin Wojciechowski, I radca Ambasady RP na Białorusi

Koncert świąteczny poprowadzili działacze Oddziału ZPB w Mińsku Ludmiła Burlewicz i Sergiusz Strelkowski. Świąteczne piosenki i kolędy wykonywały chóry: „Tęcza”, „Polonez”, „Społem”, „Głos Duszy”. Wystąpili też soliści: Wiktor Szałkiewicz, Tamara Remez i Aleksy Jaroch. W koncercie zagrał także kwartet smyczkowy „Anima”. Po części artystycznej nastąpiło poświecenie opłatków, po czym uczestnicy spotkania mogli połamać się nimi i złożyć sobie nawzajem życzenia na nadchodzący 2017 rok.

Chór „Tęcza”

Chór „Polonez”

Chór „Społem”

Chór „Głos Duszy”

Śpiewa Aleksiej Jaroch, gra zespół „Amina”

Śpiewa Wiktor Szałkiewicz

Śpiewa solista chóru „Polonez” Wiktor Awramienko

Spotkanie świąteczno-noworoczne zakończyło zaproszeniem gości do tańca. Na zakończenie programu tanecznego i całego spotkania w lokalu, w którym bawili się Polacy Mińska, zjawił się tryskający energią i porywający do tańca zespół cygański.

Uczestnicy spotkania dziękowali prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helenie Marczukiewicz za doskonałą organizację wspólnej zabawy.

Dla Znadniemna.pl Irena Naumowiec z Mińska, Halina Żegzryń z Radunia i inni

Najnowsze komentarze

Skomentuj

Skip to content