Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Rewitalizacja dworu Rejtana w Hruszówce

W dniu 28 grudnia 2016 roku przedstawiciele gminy Puchaczów w powiecie łęczyckim ze strony polskiej i rejonu lachowickiego ze strony białoruskiej podpisali wniosek projektowy, dotyczący rewitalizacji dworu Rejtana w Hruszówce (Białoruś) i dworu Lacherta w Ciechankach (Polska) w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

W przygotowaniu projektu bardzo intensywnie współpracowali partnerzy z obu stron granicy odbywając wiele roboczych spotkań. Strona polska była bardzo zaangażowana w przygotowanie białoruskiej części projektu, łącznie z pomocą finansową. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego w Warszawie, która jest partnerem projektu przygotowała ekspertyzy dotyczące posiadłości.

Dwór w Hruszówce – rysunek Napoleona Ordy z 1866 roku

Dwór zbudowany przez Józefa Rejtana w końcu XIX wieku

Przy złożeniu podpisów asystował konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz, starosta powiatu łęczyckiego Roman Cholewa oraz zastępca gubernatora obwodu brzeskiego Michaił Sierkow. Przed złożeniem podpisów przez wójta gminy Puchaczów Adama Grzesiuka oraz przewodniczącego rejonu lachowickiego Wiaczesława Selmanowicza, zastępca gubernatora wyraził nadzieję na dalszy rozwój współpracy w tym zakresie, wskazując m.in. na konieczność odbudowy kościoła katolickiego w Łyskowie oraz odnowę mogiły znanego polskiego poety Franciszka Karpińskiego.

Grób Franciszka Karpińskiego (1741-1825). Wielkiego poety, którego pieśni śpiewa się w Polsce do dzisiaj

Tablica nagrobna

Kościół Św. Trójcy w Łyskowie

Brześć pragnie wykorzystać swoje położenie na styku dwóch Unii: Europejskiej i Euroazjatyckiej nadmienił zastępca gubernatora. W swoich działaniach ukierunkowany jest na rozwój współpracy transgranicznej, nie tylko w dziedzinie kultury i sztuki ale również w ekonomicznej i gospodarczej, przyciągając z obu obszarów przedstawicieli biznesu. W tym celu planowane jest zorganizowanie w kwietniu 2017 roku w Brześciu szerokiego forum mającego na celu nawiązanie kontaktów i przedstawienia konkretnych propozycji współpracy dla zainteresowanych stron.

Znadniemna.pl za brzesc.msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *