Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Polacy Wołkowyska gościli rodaków ze Stowarzyszenia Traugutt

Siedmioosobowa grupa działaczy ze Stowarzyszenia Traugutt.org z siedzibą w Pruszczu Gdańskim przez trzy dni gościła u działaczy Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Wołkowysku.

Działacze Stowarzyszenia Traugutt przy Krzyżu Powstańsów Styczniowych na cmentarzu wojskowym w Wołkowysku

Jednym z głównych celów Stowarzyszenia Traugutt jest wspieranie Polaków, mieszkających na Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej. Goście przybyli więc do Wołkowyska z darami w postaci paczek żywnościowych, zbieranych w ramach akcji „Rodacy Bohaterom” dla osób starszych, weteranów Armii Krajowej i Sybiraków.

Zarząd Oddziału w Wołkowysku na czele z prezes Marią Tiszkowską, podejmując gości z Polski zorganizował dla nich program pobytu. Goście z Pomorza odwiedzili z darami niestety nie zawsze żyjących w dostatku Polaków, dzięki którym polskość przetrwała w Wołkowysku i rejonie wołkowyskim, między innymi byłego żołnierza Armii Krajowej, zesłańca na Syberię Władysława Uchnalewicza ps. „Kret”, pierwszą prezes Oddziału w Wołkowysku Annę Sadowską oraz wielu innych wybitnych przedstawicieli społeczności polskiej na ziemi wołkowyskiej.

Wizyta u Władysława Uchnalewicza ps. „Kret”

Pierwsza prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Anna Sadowska i obecna prezes z gośćmi z Gdańska

Dla działaczy Stowarzyszenia Traugutt zostało także zorganizowane spotkanie z polską młodzieżą Wołkowyska.

Rozmowa z konsulem generalnym RP w Grodnie Jarosławem Książkiem podczas objazdu miejsc pamięci o powstańcach styczniowych z okazji 154. rocznicy Powstania Styczniowego

W ciągu trzech dni pobytu na ziemi wołkowyskiej goście mieli okazję odwiedzić miejsca pamięci narodowej, którymi opiekują się Polacy Wołkowyska, zrzeszeni w ZPB. W jednym z dni pobytu Rodacy z Gdańska, w towarzystwie wołkowyskich Polaków, zwiedzili pobliską , w której mogli zapalić znicze i pomodlić się przy pomniku patrona ich stowarzyszenia – dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta.

Przy pomniku Romualda Traugutta w Świsłoczy

Odbyła się także wizyta Rodaków z Gdańska w podwołkowyskich Szydłowicach, w których goście nawiedzili kościół Świętej Trójcy i poznali miejscowych Polaków.

W kościele Świętej Trójcy w Szydłowicach

Podczas spotkania z Polakami w Szydłowicach

Zarząd Oddziału ZPB w Wołkowysku dziękuje działaczom Stowarzyszenia Traugutt za pamięć o Polakach na ziemi wołkowyskiej, za miłe wspólnie spędzone chwile i zaprasza do siebie ponownie.

Maria Tiszkowska z Wołkowyska

3 odpowiedzi Polacy Wołkowyska gościli rodaków ze Stowarzyszenia Traugutt

 1. Stowarzyszenie Traugutt.org Odpowiedz

  2 lutego, 2017 w 13:51

  Dziękujemy za gościnę i pozdrawiamy gospodarzy! 🙂 Do zobaczenia.

  • Maria Odpowiedz

   2 lutego, 2017 w 16:31

   Dziękujemy kochani Rodacy!Do zobaczenia!

 2. Olek Odpowiedz

  3 lutego, 2017 w 09:18

  No to PA od Olka! Cekamy ponovne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *