Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Delegacja ZPB uczciła ofiary Zbrodni Katyńskiej i katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem (Fotorelacja)

Ponad pięćdziesięcioosobowa delegacja Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys w 77. rocznicę sowieckiego mordu na polskich oficerach oraz w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej nawiedziła Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu i miejsce katastrofy rządowego Tupolewa pod Smoleńskiem – lotnisko Siewiernyj.

W skład delegacji ZPB obok prezes Andżeliki Borys weszli także członkowie Zarządu Głównego organizacji: wiceprezes ZPB oraz i .

Ścisłemu kierownictwu ZPB w wyprawie do miejsc, związanych z wydarzeniami tragicznymi dla całego Narodu Polskiego, towarzyszyli prezesi i działacze oddziałów ZPB z Grodzieńszczyzny, a pieczę duchową nad delegacją sprawował kapelan środowisk sybirackich i akowskich na Białorusi – ksiądz Andrzej Radziewicz.

Nawiedzanie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu zaczęło się od złożenia przez kierownictwo ZPB wieńca i zapalenie zniczy w centralnej części Cmentarza. Od razu potem przystąpił do celebrowania Mszy św. w intencji ofiar sowieckiej zbrodni sprzed 77 lat oraz katastrofy smoleńskiej, do której doszło siedem lat temu.

– Obchody mają dla mnie wymiar osobisty, bo znałam wielu tych którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem. To również czas zadumy na tym co stało się w lesie Katyńskim w 1940, gdzie zginęło prawie 22 tys. polskich żołnierzy – zaznaczyła prezes ZPB .

Po nabożeństwie i zwiedzaniu polskiej nekropolii wojennej na ziemi rosyjskiej, delegacja ZPB udała się na pobliskie lotnisko Siewiernyj, aby krótką modlitwą uczcić ofiary katastrofy rządowego Tupolewa, na pokładzie którego zginęła Glowa Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent z małżonką oraz towarzyszący im przedstawiciele elity Państwa Polskiego, z których wielu, jak chociażby śp. Marszałek , było przyjaciółmi Polaków na Białorusi.

Przy kamieniu, upamiętniającym ofiary katastrofy lotniczej, Polacy z Białorusi spotkali kierowniczkę Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku Joannę Strzelczyk, która była mile zaskoczona wizytą w Katyniu i na lotnisku Siewiernyj delegacji ZPB i osobiście prezes Andżeliki Borys, której pani konsul wcześniej nie miała okazji poznać osobiście.

Organizowane przez ZPB uroczystości z okazji 77. rocznicy Katynia i siódmej rocznicy katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem będą kontynuowane w Grodnie.

W intencji ofiar tragicznych dla Narodu Polskiego wydarzeń sprzed 77 i siedmiu lat ZPB zamówił na 10 kwietnia Mszę św. w Kościele Pobrygidzkim Grodna o godzinie 15.00. Natomiast 13 kwietnia o godzinie 17.30 zapraszamy do składania wieńców i kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Garnizonowym w Grodnie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

 

Znadniemna.pl

2 odpowiedzi Delegacja ZPB uczciła ofiary Zbrodni Katyńskiej i katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem (Fotorelacja)

  1. Pingback: Polacy na Białorusi w hołdzie Ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (zdjęcia) - Związek Polaków na Białorusi

  2. Pingback: Hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej - Związek Polaków na Białorusi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *