Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Akcja „Książka dla Białorusi”

W całej Polsce pod patronatem Związku Polaków na Białorusi prowadzona jest akcja „Książka dla Białorusi”. Podczas pierwszej edycji akcji zbierane są podręczniki, które znajdują się na liście sporządzonej przez ZPB. Akcja jest cykliczna, każda edycja poświęcona jest zbiórce innych pozycji książkowych.

ksiazka_na_Bialrus

Ksiązki, otrzymywane od darczyńców z Polski, to jedyne źródło dostępu do polskiej literatury dla większości polskiej młodzieży na Białorusi.

Wedle oficjalnych szacunków na Białorusi mieszka 295 tysięcy Polaków. Istniejące placówki oświatowe, w tym dwie polskie szkoły w Grodnie i Wołkowysku, a także szkoły społeczne, borykają się z takimi trudnościami, jak brak podręczników do przedmiotów ścisłych w jezyku polskim i elementarzy. Odczuwalnym problemem jest także ograniczona liczba nauczycieli z Polski. Dostęp do prasy polskiej i telewizji polskiej także jest na Białorusi bardzo ograniczony.

Po ogłoszeniu akcji przez ZPB, zbiórkę książek w Polsce prowadzą już: Stowarzyszenie Republikańskie oddział Częstochowa, Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach, Klubokawiarnia Makulatura, Związek Młodzieży Wiejskiej, Fundacja Książka na Kresy, Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Stowarzyszenie „Klub Wspólna Europa” i inni.

IT-P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *