Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Przerażające barbarzyństwo na cmentarzu katolickim w okolicach Postaw

Profanacja i dewastacja, rozbite płyty nagrobkowe, poprzewracane krzyże i pamiątkowe tablice. Taki obraz ukazał się mieszkańcom wioski Gruzdowo (rejon postawski, obwód witebski), którzy przyszli w niedzielę, 14 maja, na stary katolicki cmentarz. Zniszczenia są ogromne.

Według informacji radia Svaboda, na miejscowym cmentarzu katolickim we wsi Gruzdowo zdewastowano ponad 30 nagrobków. Cmentarz wygląda przerażająco i bardzo smutno. Wandale połamali krzyże, potłukli płyty nagrobne. Na razie brak informacji o sprawcach, nie wiadomo też, czy podjęte zostały czynności dochodzeniowe.

Gruzdowo, to dawna wieś szlachecka, 15 km na południowy wschód od Postaw. Według Wikipedii, wioska została opisana w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego. Wynika z niego, że w 1882 roku leżała w powiecie wilejskim w guberni wileńskiej Imperium Rosyjskiego.

Zgodnie z traktatem ryskim w 1921 roku Gruzdowo znalazło się w granicach II Rzeczypospolitej. W latach 1927-1939, miejscowość była siedzibą wiejskiej gminy w powiecie postawskim, województwie wileńskim.

Po agresji na Polskę w 1939 roku Gruzdowo weszło w skład Białoruskiej SRR, było wówczas siedzibą sielsowietu. W latach 1941-1944 było pod okupacją niemiecką. Następnie leżało w BSRR. Od 1991 roku w Republice .

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

1 odpowiedź Przerażające barbarzyństwo na cmentarzu katolickim w okolicach Postaw

  1. Pingback: Zdefastowali katolicki cmentarz, bo…. szukali cukierków - Związek Polaków na Białorusi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *