Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Zdewastowali katolicki cmentarz, bo…. szukali cukierków

Niesłychane motywy barbarzyńskiego czynu trzech nastolatków, którzy dopuścili się doszczętnej dewastacji ponad setki mogił na cmentarzu katolickim w dawnej polskiej wsi Gruzdowo na Witebszczyźnie.

Skala zniszczeń, jest ogromna. Nie trzydzieści zniszczonych pomników, – jak poinformowaliśmy wcześniej, ale ponad sto zdewastowanych płyt i krzyży.

Rzecznik witebskiej milicji Olga Szkuratowa poinformowała 16 maja, że w rękach stróżów prawa znaleźli się trzej podejrzani o dokonanie barbarzyńskiej dewastacji na cmentarzu parafialnym w miejscowości Gruzdowo w rejonie postawskim. To miejscowi chłopcy, nieletni. Ich prowodyr pochodzi z patologicznej rodziny, – informuje rządowa agencja Belta.

Porozbijane nagrobki na cmentarzu przy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gruzdowie, mieszkańcy wioski zauważyli 13 maja, i natychmiast poinformowali milicję. Na miejsce przybyła ekipa śledczych z psami, ale czworonogi tropu nie podjęły. Dopiero przesłuchania miejscowych pomogły ustalić podejrzanych.

„Inicjatorem okazał się uczeń trzeciej klasy, chłopiec stwarzający problemy wychowawcze, pochodzący z dysfunkcyjnej rodziny. Namówił jeszcze dwóch starszych kolegów, żeby poszli z nim na cmentarz pozbierać cukierki, które rodziny – zgodnie z miejscową tradycją pozostawiają na mogiłach swoich zmarłych na . Dwaj chłopcy, to uczniowie siódmej klasy, jeden z nich ma bardzo dobrą opinię. Jednak na zbieraniu cukierków eskapada się nie zakończyła. Z pobudek chuligańskich chłopcy rozbili kilka nagrobków. Jak zeznali sami sprawcy, to szaleństwo tak ich wciągnęło, że od tego dnia zaczęli regularnie bywać na cmentarzu, by niestrudzenie niszczyć kolejne pomniki” , – opowiada Olga Szkuratowa.

Ponieważ cała trójka to niepełnoletni, sprawa karna nie zostanie wobec nich wszczęta. Nadal trwają czynności wyjaśniające, a pod lupą śledczych znaleźli się rodzice chłopców, którzy odpowiedzą za występki swoich „pociech”. Zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej i grozi im kara grzywny. W jakiej wysokości? Nie wiadomo. Na pewno nie będzie to suma, która pokryje straty wynikające z dewastacji pomników.

Ponadto komisja ds. nieletnich rozpatrzy kwestię skierowania ich do ośrodka wychowawczego dla trudnej młodzieży.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *