Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Marszałek Senatu o akcji „Lato z Polską”: coraz więcej osób polskiego pochodzenia wraca do korzeni, uczy się języka

Chcemy utrzymywać więź z Polonią i cieszę się, że tak dużo młodych chce tu przyjeżdżać – mówił marszałek Senatu podczas spotkania z dziećmi m.in. z Litwy i Białorusi, które przebywają na koloniach organizowanych w ramach akcji „Lato z Polską”.

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski i prezes Związku Polaków na Białorusi

„Tu w tym miejscu, siedem lat temu nieżyjący już marszałek zainaugurował pomysł, który nazwał +Lato z Polską+. Jego celem było zgromadzenie ludzi dobrej woli po to, żeby młodzi , wówczas z Białorusi, przyjechali do Polski. I udało mu się, zebrał wspaniałych samorządowców, przedstawicieli różnych instytucji, zaprosił ogromną rzeszę dzieci z Białorusi, które mogły tu wypoczywać, bawić się i rozwijać swoje związki z Polską. Ogromnie się cieszę, że dzięki życzliwości pana marszałka Senatu, senatorów, a także samorządowców udało się kontynuować tę akcję” – mówił we wtorek prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski.

Jak zaznaczył, we wtorkowym spotkaniu przed siedzibą Stowarzyszenia uczestniczyło kilkuset młodych ludzi reprezentujących całą grupę, która dzięki tej inicjatywie może wypoczywać w Polsce. „Dla tych młodych ludzi to dodatkowo okazja do spotkania z polskością, z Polską, z którą więź podtrzymują, czasem ze sporym wysiłkiem. Te wyjazdy są dla nich pewną nagrodą, mogą rozwijać tutaj różne talenty, są plenery, propozycje dla utalentowanych artystycznie, spotkania z ludźmi dzielącymi się swoją pasją” – powiedział Bonisławski.

W tym roku w ramach akcji do Polski ma przyjechać ok. 1,7 tys. dzieci z 36 krajów, które mają gościć w 30 polskich miastach i uczestniczyć w 43 turnusach kolonijnych o różnorodnej tematyce. „+Lato z Polską+ zaczęło się siedem lat temu i cieszę się, że akcja nabiera takiego rozpędu. To cieszy kiedy młodzież przyjeżdża do Polski. To są wielkie przeżycia i dla nich i dla ich rodziców. Niepowtarzalne przeżycia poznania Polski, jej historii, ważnych miejsc dla Polski i Polaków. To cieszy i napawa optymizmem” – podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

„My chcemy utrzymywać więź z Polakami i Polonią. Cieszę się, że tak dużo młodych ludzi chce tutaj przyjeżdżać. Coraz więcej osób polskiego pochodzenia wraca do korzeni, uczy się języka. Dziękuję wam i waszym rodzicom za to, że jesteście tutaj, w Polsce, że poznajecie kraj swoich przodków, naszą kulturę, historię, że poznajecie Polskę. Życzę wam jak najwięcej wrażeń, przyjaźni, dobrego wypoczynku i żebyście w Polsce przebywali jak najczęściej” – mówił marszałek Senatu.

Uczestnicząca w uroczystości prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys przypomniała, że początkowo celem akcji było przede wszystkim wspieranie edukacji, nauczania języka polskiego w bloku dawnych republik Związku Radzieckiego. „I ważne, że Stowarzyszenie przez tyle lat pilnuje i kontynuuje tę akcję, a teraz ta inicjatywa została poszerzona na cały świat. Daje ona szansę na poznanie ojczyzny, pokochanie jej i fajny odpoczynek. To ważna inicjatywa edukacyjna wspierająca nauczanie języka polskiego, poznawanie kultury, to integracja, odpoczynek, poznawanie Polski” – dodała Borys.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci m.in. z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Czech i . W programie znalazł się występ artystyczny dzieci z Zespołu „Fantazja” działającego przy Domu Polskim w Ejszyszkach na Litwie, Zespołu Wokalnego z Domu Polskiego w Bielcach w Mołdawii oraz Zespołu Tańca Ludowego „Perła” w Niemenczyna na Litwie.

Znadniemna.pl za Dzieje.pl/PAP

1 odpowiedź Marszałek Senatu o akcji „Lato z Polską”: coraz więcej osób polskiego pochodzenia wraca do korzeni, uczy się języka

  1. fan Odpowiedz

    21 lipca, 2017 w 00:34

    Ale pani Andżelika Borys wypiękniała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *