HomeOświataPolska młodzież z Białorusi w kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”

Polska młodzież z Białorusi w kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”

Trzydziestu młodych ludzi z Białorusi, Litwy i Ukrainy bierze udział w projekcie „Akademia języka ojczystego dla młodych Polaków ze wschodu”, realizowanym przez wrocławskie Stowarzyszenie Odra-Niemen w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowego Centrum Kultury pt. „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Młodzi ludzie, którzy zakwalifikowali się do udziału w „Akademii języka ojczystego dla młodych Polaków ze wschodu”, od wczoraj 3 września przebywają w Krakowie, gdzie w ramach Akademii do 10 września wezmą udział w cyklu wykładów na Akademii Ignatianum.

W ramach zajęć wykładowcy przybliżą młodym ludziom najważniejsze zagadnienia z zakresu następujących tematów: współczesna polska literatura, film i teatr; przemiany kultury polskiej i języka polskiego w ostatnich 30 latach; dialekty polszczyzny – przykłady, podobieństwa i różnice; zmiany norm i zasad pisowni oraz błędy językowe współczesnych Polaków; metody ułatwiające naukę języka polskiego, dostosowane do potrzeb osób posługujących się jednocześnie językiem polskim i rosyjskim lub ukraińskim.

Poza wykładami, program udziału młodzieży w „Akademii języka ojczystego dla młodych Polaków ze wschodu” przewiduje: oglądanie spektakli teatralnych, projekcji filmowych, a także zwiedzanie Krakowa, Wadowic oraz kopalni soli w Wieliczce. W jednym z dni cała grupa wybierze się do Zakopanego, aby zapoznać się z historią i kulturą tej miejscowości oraz posłuchać wciąż żywej gwary podhalańskiej.

Do udziału w projekcie „Akademia języka ojczystego dla młodych Polaków ze wschodu”, realizowanego w ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zakwalifikowali się młodzi ludzie, którzy w niedalekiej przyszłości zamierzają uczyć języka polskiego, pracować w polskich mediach lub też w inny sposób przyczyniać się do upowszechniania znajomości języka ojczystego wśród osób polskiego pochodzenia w krajach z których pochodzą, czyli na Białorusi, Litwie oraz na Ukrainie.

Dla Znadniemna.pl Robert Martin, działacz Stowarzyszenia „Odra-Niemen”

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content