Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Odbył się XI Międzynarodowy Festiwal „Białe Skrzydła”!

W sanatorium „Zwiozdnyj” pod Mołodecznem w dniach 29 września – 1 października odbyła się XI edycja dorocznego Festiwalu „Białe Skrzydła”, organizowanego przez kierownika zespołu tanecznego o takiej samej nazwie Wiktora Baranowicza, prezesa Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mołodecznie oraz wiceprzewodniczącego Rady Naczelnej .

Zespół Taneczny „Białe Skrzydła”

„Białe Skrzydła” ma status międzynarodowego dzięki udziałowi w nim artystów zza granicy – głownie zespołów tanecznych, zaprzyjaźnionych z zespołem „Białe Skrzydła”.

Studio Wokalne „Nuty Życia”

W tym roku zagranicznymi uczestnikami Festiwalu stały się: Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego RYKI () oraz Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Gajtani” (Bułgaria).

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego RYKI (Polska)

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego RYKI (Polska)

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego RYKI (Polska)

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Gajtani” (Bułgaria)

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Gajtani” (Bułgaria)

Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Gajtani” (Bułgaria)

, wiceprezes ds. Kultury ZPB, prezes ZPB i , prezes Oddziału ZPB w Smorgoniach

Z roku na rok rozrasta się wymiar wokalny Festiwalu „Białe Skrzydła”. W tym roku na scenę festiwalową wychodzili wokaliści z Mołodeczna, Borysewa i Baranowicz. reprezentowało, działające przy Zespole Tanecznym „Białe Skrzydła”, Studio Wokalne „Nuty Życia”. Z Borysewa dojechali artyści, śpiewający w zespole „Wszystko w porządku” i reprezentujący Studio Wokalne „Młode Glosy”, działające w Domu Polskim w Borysewie. i baranowicki Dom Polski reprezentowany był na Festiwalu „Białe Skrzydła” przez chór dziecięcy „Słoneczko”.

Zespół „Wszystko w porządku”

Zespół „Wszystko w porządku”

Chór dziecięcy „Słoneczko” z Baranowicz

Zespół Taneczny „Białe Skrzydła”

Zespół Taneczny „Białe Skrzydła”

Zespół Taneczny „Białe Skrzydła”

Zespół Taneczny „Białe Skrzydła”

Koncepcja tegorocznego festiwalu polegała na tym, że jego uczestnicy wystąpili z kilkoma koncertami w różnych miejscowościach, m. in. w Domach Polskich w Borysewie i Baranowiczach, a 1 października, w dniu w którym organizator festiwalu obchodził swoje 52. urodziny, spotkali się na Koncercie Galowym w sanatorium „Zwiozdnyj”, stanowiące dla uczestników i gości festiwalu także bazę noclegową.

Śpiewają Tatiana Augustynowicz i Wiktor Baranowicz

Koncert Galowy Festiwalu „Białe Skrzydła” odbył się w największej sali widowiskowej sanatorium „Zwiozdnyj”. Jest ona rozliczona na około dwieście miejsc siedzących, ale nie potrafiła pomieścić wszystkich, przybyłych na koncert widzów. Publiczność Koncertu Galowego składała się głównie z pensjonariuszy sanatorium „Zwiozdnyj” i okolicznych uzdrowisk oraz mieszkańców pobliskich wsi i miasteczek. Na koncert, dzięki staraniom Teresy Pietrowej – prezes Oddziału ZPB w Smorgoniach, dojechał cały autokar miłośników tańca i śpiewu z tej miejscowości. Byli widzowie z Baranowicz i Borysewa. Wśród gości festiwalu była też delegacja Zarządu Głównego ZPB na czele z prezes Andżeliką Borys oraz delegacja Ambasady RP w Mińsku na czele z kierownikiem Wydziału Konsularnego Markiem Pędzichem.

Przemawia kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku

Organizator Festiwalu „Białe Skrzydła” Wiktor Baranowicz w rozmowie z portalem Znadniemna.pl złożył serdeczne wyrazy wdzięczności Ambasadzie RP w Mińsku za sfinansowanie XI edycji Festiwalu „Białe Skrzydła”.

Przemawia Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi

– W ubiegłych latach miewaliśmy problemy ze znalezieniem finansowania dla tego święta tańca i muzyki, które służy promocji kultur: polskiej, białoruskiej i każdej innej, jeśli tylko jej reprezentanci zgłoszą chęć udziału w tym festiwalu, jak zrobił to w tym roku zespół „Gajtani” z Bułgarii – opowiada Wiktor Baranowicz. Mówi, że decyzja o finansowaniu Festiwalu „Białe Skrzydła” przez Ambasadę RP w Mińsku zapadła po tym, jak w czerwcu tego roku prezes ZPB Andżelika Borys poprosiła ambasadora Konrada Pawlika o przydzielenie środków na wsparcie festiwalu, będącego wizytówką Oddziału ZPB w Mołodecznie i jedną z najważniejszych imprez kulturalnych, organizowanych przez ZPB w obwodzie mińskim.

Znadniemna.pl/fot.: i facebook.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *