Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Polskie MSZ o kontrowersjach wokół pomnika Kościuszki w Szwajcarii

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oficjalnie ustosunkowało się do konfliktowej sytuacji, jaka powstała wokół tekstu napisu na pomniku Tadeusza Kościuszki, który ma być odsłonięty 21 października w szwajcarskiej Solurze.

Pomnik Kościuszki, który zostanie odsłonięty w w szwajcarskim Solurze, fot.: nn.by

Pomnik zostanie odsłonięty z inicjatywy Związku Białorusinów w Szwajcarii ale z inskrypcją, w której nie znajdzie się określenie Tadeusza Kościuszki jako „syna Białorusi”, na czym zależało Białorusinom.

Zawieszenie na pomniku tabliczki w wersji odpowiadającej Białorusinom miał zablokować Ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch, co wywołało oburzenie wielu białoruskich publicystów, uważających, że chcą utrzymywać monopol na przynależność narodową Kościuszki, urodzonego na terenie historycznej Litwy w granicach współczesnej Białorusi.

Do sytuacji konfliktowej wokół pomnika Kościuszki w Szwajcarii oraz przynależności narodowej bohatera odniosło się dzisiaj, 11 października, polskie , publikując na swojej stronie internetowej komunikat Biura Rzecznika Prasowego RP następującej treści:

uznaje, że jest bohaterem zarówno Polski jak i Litwy, Białorusi i Stanów Zjednoczonych, uniwersalnym bohaterem ludzkości, a nie wyłącznie „synem Białorusi” lub „polskim Generałem”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych od samego początku było bardzo pozytywnie nastawione do idei wybudowania w Solurze () wspólnego pomnika Tadeusza Kościuszki jako bohatera Polski, Białorusi, Litwy i wielu narodów. Pomnik Tadeusza Kościuszki w Solurze był wielką szansą na wspólne polsko-białoruskie przedsięwzięcie.

Ambasada RP w Bernie podjęła rozmowy z inicjatorami projektu – Stowarzyszeniem Białorusinów Szwajcarii. Propozycją strony polskiej było umieszczenie na pomniku wyłącznie imienia i nazwiska Tadeusza Kościuszki. Propozycja strony białoruskiej, aby na pomniku umieszczona została tablica z napisem „Tadevuša Kaściuški – syna Białorusi”, a zatem tablica nie wspominająca w jakikolwiek sposób o powiązaniach Tadeusza Kościuszki z Polską, była dla strony polskiej nie do przyjęcia.

Ambasada RP w Bernie proponowała również wspólne otwarcie pomnika przez dyplomatów Polski, Białorusi i Litwy. Strona białoruska nagle wycofała się jednak z rozmów bez podania przyczyn, a Ambasada RP w Bernie została powiadomiona, że strona białoruska zamierza samodzielnie przeprowadzić wyżej wspomnianą uroczystość, nad czym bardzo ubolewamy.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych”

 Znadniemna.pl za msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *