Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Kompromisowe zakończenie sporu wokół pomnika Kościuszki w szwajcarskiej Solurze

Konflikt polsko-białoruski wokół ufundowanego przez Stowarzyszenie Białorusinów w Szwajcarii pomnika Tadeusza Kościuszki w szwajcarskiej Solurze, w której zmarł polski bohater narodowy, zakończył się rozwiązaniem kompromisowym.

Pomnik Tadeusza Kościuszki w szwajcarskiej Solurze, którego odsłonięcie odbędzie się 21 października

Po interwencji białoruskiego burmistrz Solury zgodził się aby przy pomniku, którego uroczyste otwarcie jest planowane na 21 października, umieszczono tabliczkę z napisem po niemiecku (język urzędowy w kantonie Solura – red.) i po białorusku, ale bez wzmianki o tym, że Kościuszko był „synem Białorusi”, co wywołało protesty ze strony polskiej dyplomacji, uważającej, iż postać Kościuszki ma wymiar globalny, a on sam był „uniwersalnym bohaterem ludzkości, a nie wyłącznie „synem Białorusi” lub „polskim Generałem”.


Sytuacja konfliktowa zaistniała wokół pomnika po tym, jak ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch zablokował pierwotną redakcję napisu, który miał się znaleźć na tabliczce przy pomniku. Napis ten, wykonany po niemiecku i po białorusku, zawierał stwierdzenie, iż był „synem Białorusi” bez wskazania na to, że był, na przykład, polskim patriotą. Polski ambasador zasugerował burmistrzowi Solury Kurtowi Fluri usunięcie kontrowersyjnego stwierdzenia z tabliczki przy pomniku.

Burmistrz Solury przyznał rację polskiemu dyplomacie i postanowił białoruskojęzyczną część tabliczki ocenzurować w całości, pozostawiając na niej napis tylko w języku niemieckim, informujący o datach urodzin i śmierci Kościuszki oraz o fundatorach pomnika.

Decyzja burmistrza Solury wywołała burzę wśród Białorusinów, którzy rozpoczęli nawet internetową zbiórkę pieniędzy na ustanowienie pomnika Kościuszki na samej Białorusi z napisem, który odpowiadałby białoruskiemu wyobrażeniu o pochodzeniu Tadeusza Kościuszki.

Sytuacja konfliktowa wokół pomnika w Solurze została dostrzeżona także przez , którego przedstawiciel w Szwajcarii – chargé d’affaires Paweł Macukiewicz – podjął rozmowy z burmistrzem Solury Kurtem Fluri w sprawie napisu na tabliczce przy pomniku.

Białoruski chargé d’affaires w Szwajcarii Paweł Macukiewicz i burmistrz Solury Kurt Fluri

Skutkiem interwencji białoruskiego dyplomaty stało się rozwiązanie kompromisowe – pozwolenie burmistrza Solury na to, aby na tabliczce znalazł się napis w języku białoruskim, ale informujący tylko o datach urodzin i śmierci Kościuszki oraz o fundatorze pomnika – Stowarzyszeniu Białorusinów w Szwajcarii. Zgodnie z sugestią strony polskiej na tabliczce nie ma kontrowersyjnego stwierdzenia o tym, że Kościuszko był „synem Białorusi”.

Ostateczny, kompromisowy, wariant tabliczki przy pomniku Tadeusza Kościuszki w Solurze

Kompromis, osiągnięty w sprawie treści tabliczki i pozwolenia wykonania na niej napisu w języku białoruskim, media białoruskie oceniły jako sukces białoruskiej dyplomacji i diaspory Białorusinów w Szwajcarii.

Znadniemna.pl na podstawie Svaboda.org, zdjęcia – Aleksander Sapieha/Stowarzyszenie Białorusinów w Szwajcarii

1 odpowiedź Kompromisowe zakończenie sporu wokół pomnika Kościuszki w szwajcarskiej Solurze

  1. Kas Odpowiedz

    21 października, 2017 w 08:31

    Aha, czyli Białorusini chcieli żeby „napis odpowiadał białoruskiemu wyobrażeniu o pochodzeniu Kościuszki”. A czy nie lepiej byłoby żeby napis po prostu odpowiadał rzeczywistości? O Kościuszce wiadomo sporo, na podstawie dokumentów z epoki, wspomnień ludzi którzy go znali, jego własnych listów i publicznych wypowiedzi. Wszystko wskazuje że był Polakiem, walczył o Polskę (tak jak wtedy rozumiano to pojęcie, czyli obejmującą też obecną Białoruś), mówił, pisał, myślał i czuł po polsku. Nigdy natomiast nie deklarował się jako Białorusin. Nie ma powodu, żeby jakieś grupy etnograficzne, którym nagle w XIX lub XX wieku „przypomniało się” albo raczej zaczęło się wydawać że są narodem, odbierały bohaterów historycznemu narodowi polskiemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *