Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Jesienne porządki na polskich cmentarzach w Lidzie i okolicy

Tradycyjnie przed zbliżającym się Świętem Zmarłych i Zaduszkami działacze Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie zorganizowali w dniach 21-22 października akcję sprzątania polskich cmentarzy, znajdujących się w tym mieście oraz w okolicach Lidy.

W akcji porządkowania nekropolii i doprowadzenia ich do godnego stanu udział wzięło około stu lidzkich działaczy . Część ludzi, m.in. rodzina Wajtulewiczów, wyjechała robić porządek na polskich grobach znajdujących się na cmentarzu w Żyrmunach, jeszcze jedna grupa wyjechała robić porządki na cmentarzu akowskim w Surkontach. Większość uczestników akcji została natomiast w Lidzie, aby zrobić porządek na miejscowych nekropoliach polskich: Cmentarzu Lotników oraz Starym Cmentarzu Katolickim.

Polacy, angażujący się w akcje sprzątania polskich cmentarzy nie tylko spełniają swój obowiązek wobec zmarłych. Spotkania na nekropoliach są dla nich okazją do poznawania historii ziemi, na której mieszkają oraz do wychowania w patriotycznym duchu młodego pokolenia lidzkich Polaków, zwłaszcza, że w środowisku lidzkich Polaków nie brakuje znawców polskiej historii Lidy i okolic. Należy do nich niewątpliwie wybitny przedstawiciel polskiej społeczności Lidy , biorący udział w akcji miejscowego oddziału ZPB. Dzięki Aleksandrowi Siemionowowi, uczestnicy akcji sprzątania lidzkich cmentarzy dowiedzieli się o wybitnych Polakach, pochowanych zarówno w samej Lidzie, jak i w jej okolicy, usłyszeli historię wzniesienia Kaplicy św. Barbary na Starym Cmentarzu Katolickim w Lidzie.

z Lidy, Zdjęcia Facebook.com/zpblida/

3 odpowiedzi Jesienne porządki na polskich cmentarzach w Lidzie i okolicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *