Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Incydent z polskimi barwami narodowymi podczas pasowania na ucznia w Polskiej Szkole w Wołkowysku

Podczas uroczystości pasowania na ucznia pierwszoklasistów Polskiej Szkoły w Wołkowysku jej dyrektor kazała usunąć biało-czerwone elementy ubrań i dekoracji. W obronie polskich barw narodowych – m.in. biało-czerwonych baloników – stanęła obecna na uroczystości konsul z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Uroczystość pasowania na ucznia w Polskiej Szkole w Wołkowysku. W prawym rogu sceny – biało-czerwone baloniki, obronione przez konsul Annę Pustuł z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie

Relację o przebiegu uroczystości pasowania na ucznia pierwszoklasistów Polskiej Szkoły w Wołkowysku otrzymaliśmy od naszego czytelnika – jednego z rodziców uczniów tej szkoły. Czytelnik zastrzegł podawanie swojego nazwiska do wiadomości publicznej, ujawniając jedynie, że nazywa się Walenty.

Napisał do nas, że 21 października w Polskiej Szkole w Wołkowysku odbyła się ważna uroczystość: w poczet uczniów szkoły przyjęto 27 pierwszoklasistów.

„Z tej okazji pod okiem pedagogów uczniowie szkoły przygotowali program artystyczny, prezentując swoje zdolności wokalne i recytatorskie” – opisuje Walenty przebieg uroczystości.
Po złożeniu przez pierwszoklasistów ślubowania, pasowania ich na uczniów szkoły dokonała osobiście pani dyrektor – Halina Bułaj.

Obecna na uroczystości konsul Anna Pustuł z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie wręczyła dzieciom nowiutkie szkolne plecaki.

Wołkowyskie pierwszaki otrzymały nowiutkie plecaki szkolne od Konsulatu Generalnego RP w Grodnie

„Tego dnia nie obeszło się jednak bez przykrych incydentów” – informuje nas Walenty, tłumacząc, że dyrektor Halina Bułaj zażądała, aby uczniowie zdjęli z ubrań kokardy i wstążki, wykonane w polskich barwach narodowych. Z relacji naszego czytelnika wynika, iż pani dyrektor argumentowała swoje żądanie tym, że „uroczystość nie odbywa się w szkole polskiej, lecz w białoruskiej”. Po tym, jak uczniowie zaczęli zdejmować ze swoich ubrań biało-czerwone kokardy i wstążki, pani dyrektor wydała rozporządzenie, aby usunąć z sali, w której odbywała się uroczystość, elementy dekoracji, m.in. biało-czerwone baloniki, nawiązujące kolorystycznie do polskich barw narodowych.

Wobec zainicjowanej przez panią dyrektor kolorystycznej cenzury zaprotestowała konsul Anna Pustuł. Po jej interwencji pani dyrektor wycofała swoje żądania i pod koniec uroczystości dzieciaki mogły znowu przyczepić do swoich ubranek biało-czerwone kokardy i wstążki. Uratowane zostały też biało-czerwone baloniki.

Przemawia konsul Anna Pustuł

Niektóre dzieciaki po interwencji pani konsul zdążyły przyczepić z powrotem do ubranek biało-czerwone kokardy, aby z nimi pozować do pamiątkowego zdjęcia

Relacje naszego czytelnika z Wołkowyska – pana Walentego – potwierdzili także inni rodzice uczniów Polskiej Szkoły w Wołkowysku, wysyłając do redakcji zdjęcia z uroczystości, które z wdzięcznością publikujemy.

Znadniemna.pl na podstawie relacji pana Walentego – rodzica jednego z uczniów Polskiej Szkoły w Wołkowysku

7 odpowiedzi Incydent z polskimi barwami narodowymi podczas pasowania na ucznia w Polskiej Szkole w Wołkowysku

 1. W.M Odpowiedz

  27 października, 2017 w 17:49

  Wstyd pani dyrektor! Wielki wstyd!

 2. Olek. Lida Odpowiedz

  27 października, 2017 w 17:59

  Trudno komentować takie rzeczy. Bolszewicka dzicz.

 3. Nauczyciel Odpowiedz

  27 października, 2017 w 21:54

  To bardzo przykre i zawstydzajace postępowanie pani dyrektor. Szkoda, że takie postępowanie wladz szkoły niszczy piękne tradycje, piękną szkołę wbudowaną przez polskich fundatorów, miłośników tej Ziemi. Szkoda wspaniałych rodziców i dzieci. Tam zostawiłam dużo swego serca dla tej społeczności wolkowyskiej i dla tej szkoły.

  • Andrzej Odpowiedz

   8 listopada, 2017 w 02:58

   A może Pani ujawnić swoją tożsamość? Skoro Pani tam pracowała, zapewne się znam. Bo ja pamiętam te piękne czasy kiedy Szkoła Polska była rzeczywiście polską, a nie tylko na papierze. Pozdrawiam serdecznie!

 4. Hubert Odpowiedz

  28 października, 2017 w 10:18

  Jaka szkoła to jedna sprawa, ale dzieci polskie! Co ma dyrektorka do stroju dzieci, jakim prawem mówi, co mają mieć na ubraniu, a czego nie. Dziwaczne zachowanie i zbędna nadgorliwość.

 5. daniel zajcew Odpowiedz

  28 października, 2017 w 18:25

  Zawsze I wszedzie zdarzy sie jakas tepa dzida.

  +

 6. ANNA Odpowiedz

  8 listopada, 2017 w 01:42

  SAME KŁAMSTWA I CZYSTA PROWOKACJA. MYŚLĘ, ŻE KTOŚ NIE CHCE MIEĆ TUTAJ POLSKIEJ SZKOŁY.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *