HomeSpołeczeństwo„Kotwica” Polski Walczącej na przystanku autobusowym

„Kotwica” Polski Walczącej na przystanku autobusowym

Graffiti z symbolem Polski Walczącej w kształcie kotwicy  i napisem POLSKA pojawił się na jednym z przystanków autobusowych na trasie Raduń – Lida w rejonie werenowskim.

Przystanek autobusowy na trasie Raduń - Lida, fot.: facebook.com

Przystanek autobusowy na trasie Raduń – Lida, fot.: facebook.com

Jak informują członkowie inicjatywy „Polacy Grodzieńszczyzny”, zrzeszającej polską młodzież patriotyczną, zdjęcie z widniejącym na przystanku graffiti nadesłał do nich „jeden z fanów” (może chodzić o jednego z kibiców klubu piłkarskiego „Lida”, część z których mocno deklaruje swoją polską przynależność narodową i przywiązanie do polskiej tradycji).

„Polacy Grodzieńszczyzny” przypominają, iż rejon werenowski, w którym pojawił się znak, symbolizujący w czasach II wojny światowej nadzieję na odzyskanie niepodległości przez Polskę, jest w 81 procentach zamieszkany przez ludność deklarującą polskie pochodzenie.

Jeśli autor graffiti zdawał sobie sprawę ze znaczenia symbolu, który zamieścił w przestrzeni publicznej, może to świadczyć o istnieniu co najmniej jednego aktywnego zwolennika utopijnej idei powrotu ziem Zachodniej Białorusi w obręb granic Polski.

Przypomnijmy, znak  „Kotwica”, ułożony z liter „P” (Polska) i „W” (Walcząca), jako znak Polski Walczącej stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli polskiego ruchu oporu w czasach okupacji po tym jak 20 marca 1942 roku w Warszawie został wybrany  z 27 propozycji, zgłoszonych na konspiracyjny konkurs, ogłoszony przez Biuro Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.

a.pis.

Latest comments

 • Komentarz usunięty z powodu obrazy uczuć narodowych i religijnych Polaków.

   • Ze to nie prawda?
    Tu AK pojawia się jako wyzwoliciel. Każdy wie, że banderowcy mordowali polaków łącznie, ale mało kto wie co AK mordowała ukraińców

    Moja matka polka(z sierocińca lwowskego) ojciec jest ukraińcem, urodziłem się i mieszkał we Lwowie, teraz mieszkam w Rosji/

    zła nie trzymam, banderowcew, AK potępiam

    przepraszam za nie dobrze język polski

leave a comment