Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Katolicy z Mińska odzyskali swoją własność

Władze Mińska zwróciły parafii pod wezwaniem św. Rocha na Złotej Górce w Mińsku (inna nazwa kościoła to św. Trójcy) dwa hektary ziemi, na której wcześniej znajdował się cmentarz katolicki, zniszczony przez bolszewików – informuje .

Jak powiedział proboszcz parafii św. Trójcy ksiądz Jurij Sańko, hierarchowie zdecydowali już, że na działce przylegającej do kościoła powstanie ołtarz polowy, niewielki budynek ośrodka opieki dla osób starszych i plac zabaw dla dzieci. Będzie też tablica z informacją o historii miejsca.

Na cmentarzu złotogórskim pochówki rozpoczęto pod koniec XVIII wieku. Grzebano wiernych parafii katolickich i unickich zmarłych podczas epidemii cholery, oraz francuskich żołnierzy Napoleona i polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej.

Drewniana kaplica na cmentarzu pojawiła się w 1796 roku, w roku 1842 kaplica stała się kościołem parafialnym. W 1860 roku na terenie założonego wcześniej cmentarza rozpoczęto budowę murowanego kościoła w stylu gotyckim.

1912 rok

W kościele, w bocznym ołtarzu, znajdowała się uważana za cudowną drewniana figura św. Rocha. Według tradycji, mieli ją znaleźć wierni w ruinach kościoła Bonifratrów podczas epidemii cholery w Mińsku, a następnie idąc z figurą w procesji wokół miasta modlili się o wstawiennictwo św. Rocha. Gdy epidemia się zakończyła przypisano to modlitwie do świętego. Wokół kościoła w 1896 roku wzniesiono ogrodzenie z bramą.

1868 rok

W latach 1900-1901 w kościele ustawiono organy na dwie klawiatury z pedałami, posiadające 18 głosów i 7 rejestrów. Po jakimś czasie rozpoczęła działalność szkoła organistów. W 1922 roku bolszewicy skonfiskowali wszelkie kosztowności będące na wyposażeniu kościoła, a w 1930 roku zamknęli. Po 55 latach świątynię odrestaurowano na salę koncertową Białoruskiej Filharmonii Państwowej. Od 1991 roku znów zaczęto odprawiać w niej nabożeństwa (jeśli w planach nie było koncertów). 16 sierpnia 1998 roku w prawym bocznym ołtarzu umieszczono nową metalową figurę św. Rocha, wykonaną przez rzeźbiarza Waleriana Januszkiewicza.

5 lipca 2006 roku kościół został zwrócony parafii.

Znadniemna.pl Kresy24.pl/AB

2 odpowiedzi Katolicy z Mińska odzyskali swoją własność

  1. evaradzi Odpowiedz

    14 listopada, 2017 w 23:53

    bardzo ładny Kościół-parafianie na pewno dumni,poproszę o zdjęcia obecne wewnętrz Kościoła.

  2. Zofia Odpowiedz

    15 listopada, 2017 w 09:52

    Zawsze mówiłam, że Białorusini to dobry naród.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *