Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

I Wschodni Kongres Oświaty Polonijnej

W dniach 17-19 XI br. odbył się w Przemyślu I Wschodni Kongres Oświaty Polonijnej, którego organizatorem było Stowarzyszenie ,,Wspólnota Polska” oraz Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu.

Przed wejściem na salę obrad uczestników Kongresu witali młodzi ludzie w szlacheckich strojach polskich

Patronat nad Kongresem objął Marszałek Senatu RP i Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart.

W Kongresie uczestniczyło ok. 80 osób z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, w większości nauczycieli szkół polskich. Delegacji nauczycieli, współpracujących ze Związkiem Polaków na Białorusi przewodniczyła na Kongresie prezes .

Prezes ZPB Andżelika Borys wygłasza referat o sytuacji oświaty polskiej na Białorusi

Podczas uroczystego koncertu „Drogi do Niepodległości”, który miał miejsce pierwszego dnia Kongresu, Prezes Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska” wręczył nagrody nauczycielom oraz przedstawicielom PWSW, zaangażowanym w organizację. Wyróżnienia od Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” otrzymały m.in. dwie członkinie delegacji ZPB – z Mohylewa oraz Ada Szachniuk z Baranowicz.

Przemawia Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

W drugim dniu – 18 XI odbyły się obrady w Auli PWSW.

Wykład inauguracyjny Kongresu wygłosiła prof. dr hab. Danuta Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego na temat: „Współczesna polszczyzna. Zmienność – stałość – różnorodność”. Obrady składały się z dwóch paneli; pierwszy – dyskusyjny o tematyce statusu polskiej mniejszości narodowej w kontekście prawa do nauki w języku polskim i o Polsce, drugi pt. „Edukacja – tożsamość – przyszłość” Stan obecny i sposoby rozwoju polskości na Wschodzie za pomocą narzędzi oświatowych.

Po zakończeniu obrad odbyły się ę warsztaty, które prowadziła prof. dr hab. Ewa Hoffman- Piotrowska z Uniwersytetu Warszawskiego na temat „Czy romantyczne dziecko było naprawdę dzieckiem? Obraz dzieciństwa i młodości w wybranych lirykach Juliusza Słowackiego”.

W podsumowaniu Kongres przyjął rezolucję dotyczącą postulatów środowisk polonijnych do władz polskich.

Znadniemna.pl za Wspolnotapolska.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *