Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Pierwsi polscy turyści wjechali bez wiz do Brześcia

W białoruskim Brześciu 1 stycznia powitano pierwszych turystów z Polski, którzy przyjechali odwiedzić to miasto bez wiz. Z rozpoczęciem 2018 roku weszły w życie nowe przepisy umożliwiające wjazd bez wiz na okres do 10 dni do Brześcia i Grodna oraz okolic białoruskiej części Puszczy Białowieskiej i Kanału Augustowskiego.

Dworzec kolejowy w Brześciu. fot.: visitbelarus.eu

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące ruchu bezwizowego w celu turystycznym na . Strefa bezwizowa, oprócz podróżnych przybyłych przez port lotniczy Mińsk, obejmie: Park „” i przyległe do niego tereny (tj. i rejon grodzieński) oraz Strefę Turystyczno-Rekreacyjną „”.

Powyższe zmiany wprowadzono Dekretem Aleksandra Łukaszenki z dnia 26 grudnia 2017 r.

Maksymalny okres pobytu w celu turystycznym w wyżej wydzielonych strefach ruchu bezwizowego został wydłużony do 10 dni kalendarzowych, nie dłużej jednak niż okres niezbędny do skorzystania z usług turystycznych wykupionych u operatora turystycznego.

Do obwodu brzeskiego w celach turystycznych wjechać bez można przez drogowe przejścia graniczne: Terespol-Brześć, Sławatycze-Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Białowieża-Piererow (dopuszcza się tylko ruch pieszy i rowerowy), oraz pociągiem przez przejście kolejowe Terespol-Brześć i samolotem przez port lotniczy w Brześciu.

Za pierwszych bezwizowych turystów uznano jedną z rodzin z Białej Podlaskiej – małżeństwo Marty i Sławomira Jufimuków z ich siedmioletnim synem Antonim. Białoruska Agencja Informacyjna BiełTA poinformowała, że gości z Polski na dworcu kolejowym osobiście powitał zastępca mera miasta Sergiej Żukow, który wręczył turystom kolorowy atlas o Brześciu.

Pierwsi bezwizowi turyści z Polski w Brześciu – rodzina Jufimuków z Białej Podlaskiej, fot.: belta.by

Wicemer Brześcia Sergiej Żukow wita rodzinę Jufimuków z Białej Podlaskiej na dworcu w Brześciu, fot.: belta.by

Władze Brześcia mają nadzieję, że wprowadzanie ruchu bezwizowego ożywi turystykę w regionie. Tak się stało w Grodnie, które od października 2016 roku można było odwiedzać bez wiz przez okres do pięciu dni.

Bardzo dużo gości z Polski spotykało Nowy Rok w restauracjach Grodna, a podobno można było usłyszeć w Grodnie w sylwestrową noc częściej niż język białoruski.

Znadniemna.pl za .info

2 odpowiedzi Pierwsi polscy turyści wjechali bez wiz do Brześcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *