Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Otwarcie Szkoły Społecznej dla polskich dzieci w Raduniu

Szkoła Społeczna została uroczyście otwarta 11 stycznia w prywatnym domu prezes Oddziału w Raduniu Haliny Żegzdryń. Naukę zaczęły tutaj pobierać 22 miejscowe dzieciaki.

Uczniowie Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Raduniu uroczyście ślubują osiąganie dobrych wyników w nauce języka polskiego

Władze rejonu werenowskiego nie chciały, aby w szkole państwowej w Raduniu, w którym – podobnie jak w całym rejonie – przytłaczającą większość mieszkańców stanowią Polacy, był wykładany .

Na uroczystości otwarcia byli obecni: konsul generalny RP w Grodnie , prezes Oddziału ZPB w Raduniu , prezes ZPB i członkini ZG ZPB oraz prezes Oddziału ZPB w Lidzie

Naturalne pragnienie raduńskich Polaków, aby młode pokolenie radunian pobierało naukę mowy ojczystej postanowiła zaspokoić prezes miejscowego oddziału ZPB Halina Żegzdryń, organizując nauczanie języka polskiego w swoim prywatnym mieszkaniu.

Halina Żegzdryń pasuje na uczniów szkoły swoich podopiecznych

Pomieszczenie mieszkalne, zaadaptowane pod salkę lekcyjną, niestety nie jest w stanie pomieścić wszystkich raduńskich dzieci, pragnących uczyć się języka przodków, więc liczbę uczniów Szkoły Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Raduniu jej organizatorka ograniczyła do dwudziestu dwóch.

Uczniowie Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Raduniu

W czwartek, 11 stycznia, w domu Haliny Żegdryń odbyła się uroczystość otwarcia ośrodka nauczania języka polskiego, połączona z rytuałem pasowania na ucznia uczących się w szkole małych radunian.

Życzenia uczniom szkoły i pedagogom składa Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Prezes ZPB Andżelika Borys składa życzenia uczniom szkoły w Raduniu

Na uroczystości obecni byli dostojni goście: konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek oraz prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, której towarzyszyli członkowie Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka i .

Podopieczni Haliny Żegzdryń przedstawili gościom program artystyczny, na który złożyło się śpiewanie polskich piosenek, kolęd i pastorałek, recytowanie wierszy polskich poetów oraz gra na instrumentach muzycznych.

Wszyscy uczniowie Szkółki Społecznej Języka Polskiego przy Oddziale ZPB w Raduniu, otwartej w domu prezes miejscowego oddziału ZPB Haliny Żegzdryń, otrzymali „Zaświadczenia Ucznia” książki i podręczniki do nauki języka polskiego oraz słodkie prezenty.

Halina Żegzdryń wręcza „Zaświadczenia Ucznia” i prezenty książkowe

Znadniemna.pl, zdjęcia Andrzeja Zaniewskiego

2 odpowiedzi Otwarcie Szkoły Społecznej dla polskich dzieci w Raduniu

 1. Grzegorz Zegzdryn Odpowiedz

  12 września, 2019 w 16:54

  poszukuje kontaktu z pania Halina Zegzdryn

  • Iness Odpowiedz

   13 września, 2019 w 11:26

   Telefon do Pani Haliny Żegzdryń – +375 29 9998426

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *