Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Prezentacja książki o Kolumnach Sławy w Oddziale ZPB w Mińsku

Album pt. „Kolumny Sławy ku czci Konstytucji 3 Maja” autorstwa II sekretarz Ambasady RP w Mińsku Elżbiety Iniewskiej został zaprezentowany 30 stycznia w siedzibie stołecznego oddziału Związku Polaków na Białorusi.

Podczas prezentacji w siedzibie Oddziału w Mińsku

Prezentację poprowadziła prezes Oddziału ZPB w Mińsku . W wydarzeniu wzięła udział także autorka albumu . Przemawiając do przybyłych na prezentację opowiedziała ona o tradycji upamiętnienia Konstytucji 3 Maja w formie stawianych na jej cześć pomników w kształcie kolumny.

Upamiętnienia te, bądź pozostałości po nich, można obecnie spotkać na terenie Polski, Białorusi i Litwy. Najczęściej Kolumny ku czci Konstytucji 3 Maja zdobiono figurą trębacza, ogłaszającego dobrą nowinę.

Na ziemi białoruskiej, jak ujawniła autorka, mogło być wzniesionych nawet 300 takich upamiętnień. Większość z nich, niestety, nie przetrwała do naszych czasów, a te, które przetrwały, najczęściej przebywają w bardzo złym stanie i wymagają renowacji.

Elżbieta Iniewska (po prawej) rozmawia z czytelniczką

W wydanym przez Elżbietę Iniewską albumie zgromadzono informacje o 16 kolumnach. Zamieszczono ich fotografie oraz opisy tekstowe w trzech językach – polskim, białoruskim oraz rosyjskim. Na dwa ostatnie książkę z polskiego przetłumaczyła Anna Ciszuk.

Prezentacja albumu „Kolumny Sławy ku czci Konstytucji 3 Maja” autorstwa Elżbiety Iniewskiej zakończyło się wspólnym odśpiewaniem przez obecnych nieformalnego hymnu środowiska Polaków Mińska – piosenki „Polsko moja”, autorstwa Heleny Abramowicz, która osobiście akompaniowała do wykonania swojego utworu.

Ałła Rowbo z Mińska, zdjęcia Natalii Cymbalist

1 odpowiedź Prezentacja książki o Kolumnach Sławy w Oddziale ZPB w Mińsku

  1. Teresa Vl. Odpowiedz

    1 lutego, 2018 w 18:10

    ,Super! Thank you, Alla!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *