Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Redaktorzy mediów ZPB solidarni z portalem Charter97.org!

Redaktorzy mediów, wydawanych przez , przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie blokowania przez władze Białorusi dostępu do portalu , w którym wyrażają protest przeciwko kolejnej odsłonie ograniczenia wolności słowa na Białorusi i solidaryzują się z kolegami z portalu .

Niżej zamieszczamy treść Oświadczenia redaktorów mediów :

Grodno, 1 lutego 2018 roku

Oświadczenie

redaktorów mediów Związku Polaków na Białorusi

My, redaktorzy wydawanych przez Związek Polaków na Białorusi mediów – („Głos znad Niemna na uchodźstwie”), („Magazyn Polski na uchodźstwie”) i (portal ), z niepokojem obserwujemy kolejny akt dławienia wolności słowa na Białorusi ze strony władz Republiki .

W dniu 24 stycznia mieszkańcy Białorusi, w tym mieszkający na Białorusi Polacy, utracili możliwość czytania najpopularniejszego w tym kraju niezależnego internetowego środka przekazu masowego – portalu charter97.org, do którego dostęp został zablokowany przez rząd Białorusi.

Redakcja portalu charter97.org, podobnie jak media Związku Polaków na Białorusi, w wyniku prześladowań ze strony władz zmuszona jest działać na uchodźstwie i pracować w Polsce, której rząd wspiera wydawanie charter97.org, będącego najpopularniejszym na Białorusi niezależnym źródłem informacji o tym, co się dzieje na Białorusi i poza jej granicami.

Odcięcie społeczeństwa białoruskiego od niezależnego od władz Białorusi wiarygodnego źródła informacji jest naszym zdaniem głównym celem zablokowania czytelnikom na Białorusi dostępu do charter97.org.

Działający na Białorusi w warunkach nieuznawania przez władze państwowe Związek Polaków na Białorusi i wydawane przez niego media w swojej historii doświadczyły brutalną i nieuzasadnioną ingerencję władz państwowych w swoją działalność i przeżyły próby blokowania przez białoruskie władze swojej działalności.

W najtrudniejszych dla ZPB chwilach portal charter97.org informował społeczeństwo białoruskie oraz społeczność międzynarodową o prześladowaniach, podejmowanych przez władze Białorusi wobec ZPB i mediów ZPB. Tym samym charter97.org sprzyjał temu, iż z prześladowanym ZPB solidaryzowały się tysiące czytelników tego portalu na Białorusi i poza jej granicami, a sytuacja wokół ZPB była dostrzegana przez wpływowe organizacje i instytucje międzynarodowe, które niejednokrotnie w swoich oświadczeniach i rezolucjach apelowały do władz Białorusi o zaprzestanie prześladowania mieszkającej w tym kraju polskiej mniejszości narodowej.

 To właśnie dzięki rozpowszechnianej przez niezależne media białoruskie, w tym przez portal charter97.org, informacji o prześladowaniach największej na Białorusi organizacji polskiej mniejszości, jaką jest ZPB, Związek Polaków potrafił nawet w warunkach nieuznawania przez władze Białorusi pozostać w tym kraju najbardziej masową i wpływową organizacją polską.

Dzisiaj, kiedy władze Białorusi przypuściły kolejną próbę ograniczenia na Białorusi wolności wypowiedzi i odizolowały białoruskie społeczeństwo od ważnego źródła niezależnej informacji – także informacji o działalności ZPB – pragniemy wyrazić swój protest przeciwko blokowaniu dostępu do portalu charter97.org.

Solidarność z redakcją charter97.org nakazuje nam wyrazić zarówno dług wdzięczności za okazywaną nam wcześniej solidarność ze strony charter97.org i niezależnych białoruskich dziennikarzy, jak i instynkt samozachowawczy, podpowiadający, że jeżeli dzisiaj pozostaniemy bierni na krzywdę, która dzieje się innym, to jutro, jeśli krzywda przytrafi się nam – inni mogą nie stanąć w naszej obronie.

W związku z powyższym apelujemy do białoruskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych oraz instytucji o wywieranie presji na władze białoruskie w celu wymuszenia na nich umożliwienia białoruskim użytkownikom Internetu dostępu do portalu charter97.org!

Iness Todryk-Pisalnik, „Głos znad Niemna na uchodźstwie”, 

Irena Waluś, „Magazyn Polski na uchodźstwie”, 

Andrzej Pisalnik, Znadniemna.pl

Znadniemna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *