Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

„Radio Rejtanówka” nadało audycję ze studniówki w Baranowiczach

Dwugodzinny program artystyczny, zaaranżowany jako audycja radiowa, zawierająca łączenia z Krakowem, Warszawą i Wrocławiem – miastami, do których wybierają się na studia tegoroczni maturzyści Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, zobaczyli 3 lutego goście, zaproszeni na szkolną studniówkę.

Na święto maturzystów, zaczynających odliczanie stu dni do egzaminów maturalnych, przybyli liczni goście, wśród których znaleźli się: charge d’affaires a.i. Ambasady RP w Mińsku, radca z małżonką, konsul generalny RP w Brześciu , który przybył w asyście konsula Jerzego Grymanowskiego, odpowiadającego w brzeskiej placówce konsularnej za kontakty z Polakami. Obecna była na szkolnym święcie także delegacja Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Andżeliką Borys oraz delegacja Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach na czele z wiceprezesem Jackiem Grabińskim. Na studniówkę przybył także kapelan szkolnej młodzieży ks. Paweł Rudźman.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem w wykonaniu maturzystów, którzy w drugiej odsłonie tańca zaprosili do niego gości szkolnego święta, zajmujących cały pierwszy rząd w szkolnej auli, przeznaczonej dla publiczności.

Po polonezie rozpoczęła się „audycja” w rozgłośni „Radio Rejtanówka ”, nawiązująca nazwą do imienia patrona szkoły i symbolizująca, jak informowały materiały promocyjne radia, rocznik, który przekroczył progi Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach w 2007 roku.

Na zawartość przedstawionej publiczności „audycji” złożył się niezwykle bogaty i urozmaicony gatunkowo program artystyczny – z tańcami, etiudami taneczno-gimnastycznymi, elementami inscenizacji aktorskiej, grą na instrumentach muzycznych i, oczywiście, śpiewu zarówno solowego, jak i zespołowego w wykonaniu maturzystów i ich rodziców.

Maturzyści ujawnili przed publicznością najzabawniejsze i najbardziej kuriozalne fragmenty swoich szkolnych wypracowań, pokazali zdjęcia ze szkolnych imprez oraz podróży po Białorusi i Polsce.

Nie zabrakło podczas koncertu występów wzruszających, m.in. piosenki, zaśpiewanej z dedykacją dla matek tegorocznych maturzystów. Ich rodzice odwdzięczyli się z kolei wykonaniem napisanej specjalnie na studniówkę piosenki, w której prosili swoje dzieci, aby nie lękali się przed realizowaniem marzeń i wiedzieli, że w osobach rodziców mają wiernych przyjaciół, którzy przyjdą z pomocą w każdej skomplikowanej sytuacji życiowej.

Po zakończeniu świątecznej „audycji” w „Radiu Rejtanówka” głos zabrali goście studniówki. Charge d’affaires a.i. Ambasady RP w Mińsku, radca Michał Chabros, dziękując maturzystom za wspaniałe występy sięgnął po slang młodzieżowy i podsumował to, co zobaczył, wyrazem SZACUN! Dyplomata zapewnił uczniów i nauczycieli Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana, że w przyszłości, podobnie jak w latach poprzednich, dyplomacja polska będzie wspierała placówkę edukacyjną w Baranowiczach, gdyż „tutaj szczególnie dobrze widać, iż nasza pomoc trafia na bardzo dobry grunt”.

Nie szczędził komplementów pod adresem uczestników i organizatorów studniówki konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz. Życząc maturzystom sukcesów w dorosłym życiu, szef polskiej placówki konsularnej w Brześciu prosił, aby nie lekceważyli możliwości robienia kariery artystycznej, do której predyspozycje wielu maturzystów zademonstrowało w trakcie studniówkowego koncertu. – Pamiętajmy o chłopcu z Wasiliszek, który podbił całą Polskę i nie było mu równych – przypomniał konsul Kozakiewicz, nawiązując do sukcesu, który odniósł urodzony na Białorusi wybitny polski artysta Czesław Niemen (Wydrzycki).

Sukcesów podczas egzaminów na studia do Polski życzyła baranowickim maturzystom prezes . Dziękowała ona także ich rodzicom i nauczycielom za to, że wychowali w polskim duchu i tradycji przedstawicieli kolejnego pokolenia baranowickiej młodzieży. wykorzystała swoją obecność na studniówce w Baranowiczach, aby wręczyć laptop, jako nagrodę za zwycięstwo w zeszłorocznym konkursie „Mistrz Ortografii”, organizowanym przez w Grodnie, uczennicy Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach Ulianie Hancewicz.

Z darami dla maturzystów i nauczycieli Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach przybyła także delegacja Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach. – Przyjeżdżamy tutaj jak do swojego własnego domu, a więc nie możemy przybywać z pustymi rękami – mówił szef siedleckiej delegacji , inicjując obdarowywanie prezentami maturzystów i nauczycieli, w tym obecną na studniówce założycielkę Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach – Panią Dyrektor Elżbietę Dołęgę-Wrzosek.

Wspomnieniami ze wspólnych wypraw w polskie Tatry i z pielgrzymek, wspólnie odbytych z tegorocznymi maturzystami Społecznej Szkoły Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, podzielił się przed publicznością kapelan szkolnej młodzieży ks. Paweł Rudźman.
Po wystąpieniach gości studniówki na salę został uroczyście wprowadzony świąteczny tort, po spróbowaniu którego przez gości i licznie przybyłych na studniówkę rodziców, prawo pozostania na sali, w której zaczynała się dyskoteka, przysługiwało już tylko maturzystom.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze studniówki w Społecznej Szkole Polskiej im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach:

Znadniemna.pl

1 odpowiedź „Radio Rejtanówka” nadało audycję ze studniówki w Baranowiczach

 1. Elżbieta Antoniak Stowarzyszenie "Paczka dla Bohatera" Odpowiedz

  6 lutego, 2018 w 14:28

  Witam,
  zachęcam do wsparcia dla prawdziwych POLSKICH BOHATERÓW!

  Wyjątkowa akcja Patriotyczna – FERIE DLA BOHATERA:

  Chcemy zabrać weteranów II wojny światowej i podziemia niepodległościowego na tygodniowe wczasy tylko dla nich, gdzie to oni będą najważniejsi.

  Celem naszych działań jest przede wszystkim pamięć, szacunek, wdzięczność oraz wsparcie dla naszych Bohaterów – żołnierzy Września 39, wszystkich frontów walczących na Zachodzie jak i na Wschodzie, organizacji bojowych min. AK, NSZ, WIN , podziemia niepodległościowego po zakończeniu wojny oraz osób represjonowanych przez ustrój komunistyczny.

  WALCZYLI DLA NAS, ZAWALCZMY DLA NICH!

  http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/24574…

  https://www.facebook.com/bazarek.paczkadlabohatera/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *