Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

W Iwiu otwarto wystawę „Jednostki Tatarskie Wojska Polskiego 1918 – 1939”

Wernisaż wystawy pt. „Jednostki Tatarskie Wojska Polskiego 1918-1939” odbył się 9 lutego w Muzeum Kultur Lokalnych w Iwiu. Wystawę (wraz z katalogiem w języku rosyjskim) przywiozło do Iwia, we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Grodnie, .

Eksponaty do prezentowanej w Iwiu wystawy zebrał i opisał kustosz Muzeum Wojska w Białymstoku Marek Gajewski. Wystawa opowiada o udziale oddziałów tatarskich w walkach o kształtowanie się granic Rzeczypospolitej w latach 1918-1920 i o późniejszym funkcjonowaniu tych jednostek w strukturach Wojska Polskiego w dwudziestoleciu międzywojennym.

Na uroczystości otwarcia wystawy obecni byli przedstawiciele lokalnej społeczności tatarskiej, w tym imam funkcjonującego w Iwiu meczetu Adam Radiecki. Przybyli także: delegacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki Jarosławem Książkiem, dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski, proboszcz miejscowej parafii św. Piotra i Pawła ksiądz Jan Gawecki oraz przedstawiciele miejscowych władz i lokalne media.

W krótkich przemówieniach goście wernisażu wskazywali na wspólne rysy historyczne narodów, zamieszkujących Rzeczypospolitą, w które znakomicie wpisały się losy społeczności Tatarów polskich.

Otwarcie wystawy uświetnił występ miejscowego zespołu muzycznego, który wykonał kilka utworów klasycznych.

Po wernisażu imam Adam Radiecki zaprosił wszystkich obecnych do odwiedzenia meczetu, w którym znajduje się tablica, upamiętniająca fakt jego ufundowania w 1884 r. przez Elfrydę Zamoyską.

Znadniemna.pl na podstawie .msz.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *