Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Polacy z Białorusi na podium Igrzysk Polonijnych!

Reprezentacja Związku Polaków na Białorusi zdobyła puchar za zajęcie trzeciego miejsca w drużynowej klasyfikacji medalowej XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, które odbyły się w dniach 25 lutego – 2 marca w Krynicy Zdroju.

Podium drużynowe XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych: I miejsce – , II – i III – Białoruś

Nasi sportowcy zdobyli ogółem 12 złotych, 11 srebrnych i 15 brązowych medali, ustępując pierwsze i drugie miejsca na drużynowym podium tylko takim polonijnym potęgom sportowym jak Czechy (21-11-17) i Litwa (14-18-12).

Ogółem w Igrzyskach wzięło udział 650 Polaków z 22 krajów i czterech kontynentów – Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii.

W składzie 70-osobowej reprezentacji znaleźli się sportowcy z Grodzieńszczyzny, Ziemi Mińskiej i Brzeskiej. Walczyli o najcenniejsze trofea Igrzysk z rodakami z całego świata w narciarstwie alpejskim, biegowym, snowboardzie, short tracku i innych dyscyplinach.

Najwięcej krążków do drużynowego koszyka medalowego włożyli nasi chodziaże z kijkami (nordic walking), zdobywając całe podium w kilku kategoriach wiekowych, również w najbardziej prestiżowej – mężczyzn na dystansie 6 kilometrów, w której z wynikiem 43 minuty 19 sekund zdeklasował rywali nasz Mistrz Europy z 2016 roku na dystansie 21 kilometrów – prezes Białoruskiej Federacji Nordic Walking .

Przemawia Andrzej Dziedziewicz, prezes Białoruskiej Federacji Nordic Walking

Najwięcej – pięć drużyn – wystawili nasi reprezentanci w jednej z najbardziej widowiskowych dyscyplin Igrzysk – Turnieju Rodzinnym, rozegranym na deptaku w Krynicy Zdroju. Do ścisłego finału w tej konkurencji weszło kilka polskich rodzin z Białorusi, z których z ogromnym wyprzedzeniem zdeklasowała rywali, zdobywając ostatnie „złoto” Igrzysk, Rodzina Czeczko.

Uroczyste podsumowanie zmagań polonijnych sportowców z całego świata i zamknięcie Igrzysk odbyło się w holu hotelu Krynica, gdzie puchar za zajęcie III miejsca w drużynowej klasyfikacji medalowej odebrał w towarzystwie zawodników z Białorusi kapitan naszej reprezentacji – wiceprezes ZPB i prezes działającego przy ZPB Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” .

Puchar odebrał Marek Zaniewski, kapitan reprezentacji Polaków z Białorusi

Marek Zaniewski, wiceprezes ZPB i prezes działającego przy ZPB Polskiego Klubu Sportowego „Sokół”

Zmaganiom sportowców przez cały czas trwania XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Krynicy Zdroju przyglądała się, kibicując naszej reprezentacji prezes Związku Polaków na Białorusi .

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

Andżelika Borys wzięła także udział w wieńczących Polonijnych Obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, które odbyły się na Zamku Królewskim na Wawelu 2 marca. Prezes ZPB wraz z przedstawicielami Senatu RP, Polaków i Polonii za Granicą, wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senatorem Arturem Warzochą, senatorem Kazimierzem Wiatrem, doradcą Prezydenta RP Piotrem Nowakiem, biskupem Wiesławem Lechowiczem, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota ” Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzejem Kraśnickim i innymi dostojnikami wzięła udział w uroczystej sesji, na Zamku Królewskim na Wawelu. Podczas sesji prof. Andrzej Nowak przedstawił prelekcje pt. „Rolę emigracji i Polonii w odzyskaniu Niepodległości Polski”, a uczestnicy wygłosili okolicznościowe przemówienia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po uroczystościach na Zamku Królewskim ich uczestnicy wspólnie z delegacjami polonijnych sportowców z różnych krajów świata, w tym z Białorusi, uczestniczyli we Mszy św. w Katedrze Wawelskiej.

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Krynicy Zdroju tradycyjnie stały się okazją nie tylko do rywalizacji sportowej. Być może najważniejsze podczas nich były spotkania i rozmowy rodaków z różnych stron świata, a także zawiązywanie nowych i umacnianie starych więzi przyjacielskich. Najistotniejszym wymiarem tego święta sportu i rozsianych po świecie Polaków było to, że mimo ostrej sportowej rywalizacji nikt z uczestników Igrzysk nie czuł się przegrany, gdyż – jak ktoś słusznie zauważył – w Igrzyskach Polonijnych startują sportowcy z całego świata, ale wygrywają w nich zawsze Polacy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Krynicy Zdroju:

Burmistrz Krynicy Zdrój Dariusz Reśko, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i marszałek Senatu RP

Na stokach Igrzysk zauważyliśmy marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego

Reprezentantki drużyny z Białorusi prezentują przysmaki białoruskiej kuchni

 

Znadniemna.pl

1 odpowiedź Polacy z Białorusi na podium Igrzysk Polonijnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *