Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Rosja była przeciw wizycie papieża? Mińskie media: Franciszek będzie 30 kilometrów od Białorusi

Białoruskie media komentują zapowiedź wizyty jesienią papieża Franciszka w krajach nadbałtyckich. Ojciec Święty swoją pielgrzymkę rozpocznie 22 września, a zakończy 3 dni później odwiedzając: Litwę, Łotwę i Estonię.

Fot.: episkopat.pl/Marcin Mazur

Portal internetowy gazety „Nasza Niwa” zwraca uwagę, że będzie w Wilnie, które jest położone zaledwie 30 kilometrów od białoruskiej granicy. Niezależne media zauważają również, że w 1993 roku odwiedzał poradzieckie republiki nadbałtyckie.

Tymczasem papież dotychczas ani razu nie odwiedził Białorusi.

Miejscowi modlą się o to już od lat. Jest też zaproszenie od białoruskich władz skierowane do Watykanu.

, dziennikarz rozgłośni „Radio Swaboda” uważa, że współpracownicy papieża organizując jego wizyty muszą brać pod uwagę wiele czynników. – Aleksander Łukaszenko zapraszał papieża, ale nie tylko on decyduje w sprawie wizyty na Białorusi. Niezbędne są tutaj uzgodnienia z moskiewskim patriarchą prawosławnym. A on najwidoczniej dotychczas jest przeciwny takiej wizycie – powiedział .

Również białoruski niezależny analityk Roman Jakowlewski sugerował wcześniej w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl, że Moskwa najpewniej nie pozwoli na wizytę papieża na Białorusi.

Na prawie 10-milionowej i w większości prawosławnej Białorusi katolicy stanowią około 15 procent społeczeństwa.

Papież w krajach bałtyckich

Papież Franciszek jesienią odwiedzi kraje bałtyckie – potwierdził dziś dyrektor Biura Prasowego Stolicy Świętej Greg Burke.

W komunikacie czytamy, że papież przyjął zaproszenie głów państw i episkopatów Litwy, Łotwy i Estonii. Pielgrzymka rozpocznie się 22 września, a zakończy trzy dni później. Franciszek odwiedzi i na Litwie, Rygę i Agłonę na Łotwie, oraz w Estonii.

Wizyta przypada w 100-lecie odzyskania przez te kraje niepodległości. obchodzi rownież 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej Trockiej – patronki tego kraju.

Na Litwie katolicy stanowią blisko 80 procent populacji. Na Łotwie jedna trzecia mieszkańców to luteranie, katolikiem jest co czwarty mieszkaniec. W Estonii jest zaledwie 5 tysięcy katolików. Resztę stanowią protestanci różnych wyznań.

Znadniemna.pl za IAR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *