Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Spotkanie z Wieszczem w Mińsku

Rok bieżący jest rokiem 220. urodzin Adama Mickiewicza. Z tej okazji w Oddziale w Mińsku 26 kwietnia zorganizowano pierwsze spotkanie, poświęcone Poecie, w jubileuszowym roku jego urodzin.

Inicjatorka spotkania mickiewiczowskiego nauczycielka Bernarda Iwanowa

Inicjatorką spotkania mickiewiczowskiego była nauczycielka w Szkole Społecznej Języka Polskiego przy ZPB w Mińsku Bernarda Iwanowa.

Bernarda Iwanowa jest znaną w białoruskiej stolicy znawczynią życia i twórczości Wieszcza. Oprowadza wycieczki po miejscach związanych z jego życiem i twórczością. Zorganizowane przez nią spotkanie mickiewiczowskie także odbyło się więc w formie wycieczki, tyle że wirtualnej. Celem tej wirtualnej wyprawy było zachęcenie uczestników spotkania do rzeczywistego odwiedzenia miejsc, związanych z polskim Wieszczem. Obecni na spotkaniu mieli możliwość zapoznania się z historią dzieciństwa i młodości poety, a także z jego utworami.

Bernarda Iwanowa prezentuje rodowód Adama Mickiewicza

Organizatorka spotkania z zamiłowaniem opowiadała o tym, gdzie i jak przeżył dzieciństwo i młodość . Przybliżyła zebranym rodowód poety. Opowiedziała o przyjaźni Adama Mickiewicza z Janem Czeczotem, Ignacym Domejko oraz Tomaszem Zanem. Prelegentka mówiła też o czasach, kiedy Mickiewicz należał do Towarzystwa Filomatów i Filaretów, o relacjach Wieszcza z Marylą Wiereszczakówną, o tym jak zapoznali się Tuchanowiczach. Uczestnicy spotkania usłyszeli także o pobycie Mickiewicza na Krymie, w Moskwie, Sankt-Petersburgu i we Francji, o małżeństwie z Lucyną Szymanowską.

Uczestnicy spotkania

Swoje opowiadanie Bernarda Iwanowa zilustrowała fotografiami i rysunkami wyświetlanymi z rzutnika. Na zdjęciach można było zobaczyć, jak wygląda dom Mickiewicza, kościół, w którym Wieszcz został ochrzczony, jak wyglądali jego przyjaciele…

Po wirtualnej wycieczce po miejscach związanych z Mickiewiczem uczniowie Bernardy Iwanowej i inni goście spotkania recytowali wiersze i ballady Adama Mickiewicza.

Aleś Gurkow czyta „Śmierć Pułkownika”

Balladę „Świtezianka” przedstawia Wiktoria Jermolonok

Katarzyna Kalenik prezentuje balladę „Rybka”

Władysław Trypuz z balladą „Świteź”

„Powrót Taty” w wykonaniu Stefana Guleckiego

z Mińska, zdjęcia Eugeniusza Rolicza

1 odpowiedź Spotkanie z Wieszczem w Mińsku

  1. józef III Odpowiedz

    6 maja, 2018 w 18:09

    A co Mickiewicz robił w Mińsku ? Czy w ogóle tam był ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *